укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Україна може ввести позасудову процедуру вирішення доменних спорів з березня 2019 року

10.04.2019

Марія Коваль, адвокат

Дмитро Нікулеско, адвокат

Джерело:The Ukrainian Journal of Business Law

Як ми знаємо, Єдина політика розв’язання доменних спорів (англ. UDRP) є спеціальною єдиною процедурою, розробленою Корпорацією з управління доменними іменами і IP-адресами (англ. ICANN) для розв’язання доменних суперечок. В даний час дія UDRP поширюється на всі загальні домени верхнього рівня (.net, .com, .org, .edu, .gov і т. д.) і більш ніж на 70 національні домени верхнього рівня (.ch, .au, .es,. fr та багато інших).

UDRP була введена в дію в 1999 році. Насамперед, дозволеним ВОІВ відповідно до цієї процедур е, був про справу World Wrestling Federation Entertain ment, Inc v. Michael Bosman, щодо доменно го їм ен і .

У 2018 році у Всесвітня організація інтелектуальні власності (ВОІВ) підписала угоду (на невизначений період часу) з адміністратором публічного домену .UA, ТОВ «Хостмастер», про надання послуг розв’язання доменних суперечок у національному домені верхнього рівня .UA (Україна). Відповідно до положень зазначеної угоди компанія «Хостмастер» зобов’язана прийняти спеціальну Процедуру вирішення спорів щодо доменних імен .UA (Процедура .UA), яка представлятиме собою варіацію UDRP для розв’язання доменних спорів у національному домені верхнього рівня (англ. ccTLD) .UA. Компанія «Хостмастер» також повинна прийняти Політику розв’язання доменних спорів UA (Правила .UA). Відповідно до зазначеної угоди компанія «Хостмастер» повинна опублікувати Процедуру .UA, Правила .UA, а також Додаткові Правила у національному домені верхнього рівня .UA на своєму сайті не пізніше 19 березня 2019 року.

Слід зазначити, що різні варіанти Політики розв’язання доменних спорів були прийняті і в Китаї, Естонії, Гонконзі, Японії, Данії, Малайзії та Сінгапурі.

Що це означає для України?

В даний час в зоні .UA в Україна зареєстровано близько 22 000 доменних імен. Для порівняння, в зоні COM.UA зареєстровано близько 305 000 доменних імен.

Не буде перебільшенням сказати, що схвалення варіації UDRP Українським Адміністратором домену .UA (незважаючи на те, що він підпорядковується тільки домену .UA, а не доменам COM.UA та іншим), є важливим першим кроком для нашої країни в області схвалення позасудової процедури розгляду спорів.
Це є дуже гарним початком для України також з урахуванням того факту, що суперечки щодо доменних імен в Україні розглядаються тільки судами, що, у свою чергу, призводить до зайвих витрат часу та грошей. Більшість доменних суперечок в Україна виникає через порушення прав на товарні знаки, тобто внаслідок незаконного використання назви товарного знаку у доменних іменах. Власники товарних знаків в Україні зараз дійсно зацікавлені у швидкій та ефективній процедурі, що надає їм можливість припинити порушення своїх прав.

Шляхом застосування UDRP всі суперечки, що виникають у зв’язку з незаконною реєстрацією доменних імен в зоні .UA (наприклад, кіберсквоттинг) в Україні тепер можна вирішити шляхом використання прискореної процедури, яка може бути ініційована власником товарного знаку шляхом подання скарги до Центр ВОІВ з арбітражу та посередництва.

Центр ВОІВ з арбітражу та посередництва буде єдиним органом, уповноваженим вирішувати доменні спори в національному домені верхнього рівня .UA, ініційовані відповідно до Політики .UA, Правил .UA і Додаткових правил .UA. В даний час Центр ВОІВ з арбітражу та посередництва надає послуги по вирішенню доменних спорів 76 національним доменів верхнього рівня.

Якщо говорити більш конкретно, то реєстратори доменів .UA повинні виконувати всі завдання, покладені на них в якості реєстраторів відповідно до Політики .UA і Правил .UA, включаючи надання відповідної інформації про спірне доменне ім’я, яка запитується Центром ВОІВ (наприклад, ім’я та повні контактні дані реєстранта, дату закінчення терміну, мову реєстраційної угоди та ін.), а також застосування блокування спірного доменного імені та прийняття рішення відповідно до Політики .UA.

Для порівняння, з метою отримання імені та контактних даних реєстрантів неправомірного доменного імені, власники товарних знаків повинні звернутися до суду з проханням (після подачі скарги) про подання запиту реєстраторам на надання суду інформації щодо повної контактної інформації стосовно реєстранта. Відповідно, власник товарного знаку не має можливості скористатися будь-якими іншими способами для отримання інформації про реєстранта.

З урахуванням вищевикладеного очевидно, що вищевказані зобов’язання українських реєстраторів повинні, безсумнівно, полегшити процес скасування реєстрації (або передачі) неправомірних доменних імен в зоні .UA.

Ще однією великою перевагою процедури відповідно до Політики .UA, безсумнівно, є те, що заявникам не потрібно буде запитувати застосування будь-яких заборон (як це було потрібно в ході судового розгляду) – реєстратори будуть зобов’язані застосовувати «блокування» щодо імені спірного домену. Відповідно до правил UDRP «блокування» означає комплекс заходів, що застосовуються реєстратором щодо доменного імені, що, як мінімум, служить запобіганню внесення Відповідачем будь-яких змін до інформації про реєстранта та реєстратора, але не впливає на врегулювання спору щодо доменного імені або продовження його дії. Застосування такого блокування повинно бути схвалено реєстраторами протягом одного робочого дня з дня надходження перевірочного запиту від ВОІВ. Можна припустити, що така ж процедура буде діяти і в Україні.

Проте, слід зазначити, що відповідно до положень чинного в даний час Регламенту особливостей реєстрації приватних доменних імен другого рівня в домені .UA (з 2014 року) «Приватні доменні імена другого рівня в домені .UA делегуються виключно у разі, якщо відповідне доменне ім’я повністю або його компонент другого рівня (до знака “.”, але не включаючи цей знак), за написанням співпадає із Знаком, права на використання якого на території України належать відповідному реєстранту». Іншими словами, ніхто не може отримати доменне ім’я у домені .UA без свідоцтва про реєстрацію торгової марки.

У цій ситуації автор припускає, що вищезгадана альтернативна процедура розв’язання доменних спорів відповідно до Політики .UA буде застосовуватися, в більшості випадків, до суперечок про доменні імена на основі суперечок про торгові марки.

Відповідно до процедури розв’язання доменних спорів Центром ВОІВ з арбітражу та посередництва, заявник повинен сплатити збір за розгляд справи. До розглядів щодо загальних доменів верхнього рівня (.net, .com, .org, .edu, .gov), як і до більшості національних доменів верхнього рівня застосовується постійна шкала тарифів: для Комісії, що складається з одного члена – 1500 доларів США (1-5 доменних імен) і 2000 доларів США (6-10 доменних імен); а за Комісію, що складається з трьох членів – 4000 доларів США (1-5 доменних імен) і 5000 доларів США (6-10 доменних імен).

Проте, деякі країни (які прийняли певні варіації UDRP) встановили тарифи, які відрізняються від тарифів, що містяться у зазначеній постійній шкалі тарифів. Наприклад, в Австралії для Комісії, що складається з одного члена, заявник повинен заплатити 2 000 австралійських доларів за 1-5 доменних імен і 2 700 австралійських доларів за 6-10 доменних імен, а за Комісію, що складається з трьох членів, – 4500 австралійських доларів і 5700 австралійських доларів, відповідно.

В Естонії існує плата у розмірі 1 400 євро за 1-5 доменних імен і 2 000 євро за 6-10 доменних імен.
Питання про те, яку плату за вирішення спорів про доменні імена .UA може встановити України, залишається відкритим: у будь-якому випадку, це має бути розумна ціна для заявника, заінтересованого у відкритті розгляду в Центрі ВОІВ з арбітражу та посередництва.

Можна припустити, що процедура вирішення спорів про доменні імена .UA буде майже такою ж, як процедура вирішення спорів щодо всіх доменних імен Центром ВОІВ з арбітражу та посередництва, ймовірно, з деякими певними змінами.

Відповідно до процедури, встановленої Центрі ВОІВ з арбітражу та посередництва, всі документи і матеріали подаються в електронному вигляді та сторони можуть використовувати спеціальну онлайн-платформу механізму електронного розгляду справ ВОІВ (англ. WIPO ECAF), доступ до якої здійснюється через офіційний веб-сайт ВОІВ www.wipo.int і забезпечує безпечну реєстрацію, зберігання та пошук заяв в електронному реєстрі сторонами, незацікавленими особами та Центром ВОІВ з будь-якої точки світу. Україна також, безсумнівно, буде підключена до цієї платформи.

Що цікаво, так це те, що зазвичай Центр ВОІВ з арбітражу та посередництва проводить слухання справ без особистої присутності сторін (включаючи теле-, відео- або веб-конференції), за винятком випадків, коли адміністративна комісія визначає, як виняткової міри, що слухання необхідно для прийняття будь-якого рішення.

Процедура Центру ВОІВ з вирішення доменних суперечок зазвичай повинна бути завершена протягом 60 днів з дати отримання Центром ВОІВ скарги, включаючи прийняття рішення членом Комісії (Арбітром). На нашу думку, такі ж терміни, ймовірно, будуть застосовуватися до процедури вирішення спорів щодо суперечок стосовно доменних імен .UA.

Що стосується можливих мов процедури розгляду стосовно домену .UA можна припустити, що вони будуть проводитися англійською, українською (і, можливо, російською) мовами. Згідно з пунктом 11 Правил EDRP, якщо сторони розгляду не домовилися про інше, або якщо угода про реєстрацію доменного імені не передбачає іншого, мовою розгляду, як правило, є мова відповідної реєстраційної угоди.

Адміністративна Комісія, однак, має право на власний розсуд обирати іншу мову процесу, з урахуванням обставин адміністративного процесу (наприклад, громадянство сторін, мова документації).

Члени Комісії (Арбітри), які вирішуватимуть суперечки щодо доменних імен .UA є особами, що володіють відповідною кваліфікацією, список яких також буде доступний на офіційному сайті ВОІВ.

Наприклад, члени Комісії, які вирішують спори щодо доменних імен стсоовно загальних доменів верхнього рівня (.net, .com, .org, .edu, .gov і т.д.), походять з різних регіонів світу і мають гарну репутацію за свою неупередженість, обґрунтовані судження і досвід в якості осіб, які приймають рішення, а також значний досвід в області права інтелектуальної власності, електронної торгівлі та інтернету. Зі списком членів Комісії та професійними характеристиками кожного члена Комісії можна ознайомитися на веб-сайті ВОІВ.

Що стосується рішення, яке може бути прийняте членами Комісії, важливо відзначити, що відповідно до UDRP члени Комісії можуть прийняти рішення про передачу або скасування реєстрації доменного імені (імен) або відхилення скарги, і не мають права винести рішення, що передбачає будь-яку грошову компенсацію.

В цілому слід зазначити, що відповідно до варіації UDRP, процедура, яка повинна бути прийнята компанією «Хостмастер» для суперечок щодо розв’язання доменних спорів в національному домені верхнього рівня .UA, жодним чином не повинна стати перешкодою для можливості подальшої передачі спору щодо доменного імені на розгляд суду(дів).

Розглянувши всі переваги, прийнявши варіацію UDRP, яка буде використовуватися в відношенні домену .UA, слід зробити безсумнівний висновок, що це є першим позитивним кроком для альтернативної процедури вирішення спорів в Україні.

Слід також сподіватися, що деякі процедури щодо спорів про доменні імена .UA будуть також застосовуватись і щодо доменів .COM.UA (які мають найбільшу кількість зареєстрованих українських доменних імен), .KIEV.UA, .IN.UA та інших, і щодо яких відсутня необхідність надання належного свідоцтва про реєстрацію торгової марки. Відносно цих доменів в Україні існує безліч суперечок, і в цьому випадку будь-який варіант вищевказаної варіації UDRP (для домену .UA) буде найбільш цікавим для використання заявниками (власниками торгових марок).

 
© 2019 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія