Залишити заявку

Тренди та прогнози практики медичного права на 2024 рік

Дата публікації: 2 квітня 2024

Алла Цимановська, адвокат з медичного права

Джерело: «Вибір клієнта 2023: ТОП-100 юристів України»

Медичне право – це вузькоспеціалізований напрям юридичної практики, який нині займає вагому роль в Україні. Ця стаття присвячена нововведенням в медичному законодавстві, питанням представництва інтересів пацієнтів та/або їхніх родичів у справах про лікарські помилки, ліцензуванню нових видів діяльності з медичної практики, мобілізації та лікарської таємниці.

Огляд ключових законодавчих нововведень

Останні два роки керівництво країни здійснює заходи щодо змін в українському законодавстві з метою запровадження нових видів допомоги військовослужбовцям, ветеранам та їхнім родинам.

Так, наказом МОЗ «Про організацію надання психосоціальної допомоги населенню» від 13.12.2023 № 2118 було затверджено порядок надання психосоціальної допомоги та психосоціальних послуг щодо питань психічного здоров’я, у тому числі щодо запобігання суїциду і психосоціального компоненту реабілітації ветеранів війни та інших груп населення. Цей наказ давно очікували центри психологічної реабілітації та соціальної підтримки, оскільки до його прийняття керувались загальними знаннями. Затверджений порядок значно спрощує процедуру відкриття нових центрів, що забезпечить охоплення більшої кількості населення, яким потрібна допомога. Важливо розуміти, що посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) у військових – це окреме специфічне захворювання, яке може тривати роками і не мати позитивної динаміки. Тому особливий підхід вкрай важливий для такої категорії пацієнтів.

Тому, переймаючи досвід інших країн, в яких є багаторічна історія роботи із військовими (ветеранами) та іншими важкими пацієнтами, в Україні було прийняти рішення легалізувати медичний канабіс. 15.02.2024 Президент підписав відповідний закон, який буде введений в дію 16.08.2024. Закон направлений на необхідне лікування онкологічних захворювань та ПТСР, отриманих внаслідок війни. Використання рослин роду коноплі в інших, крім медичних і промислових цілей, наукової та науково-технічної діяльності, залишається під забороною. Очікується, що медичний канабіс допоможе зняти тривожність, зменшити болючі спогади та неприємні думки, надасть можливість спати ночами, тобто позбутися симптомів, які турбують. Призначення та продаж медичного канабісу буде супроводжуватись відкриттям нових відділень в лікарнях або спеціалізованих клінік, створювати нові робочі місця.

Ще однією важливою законодавчою зміною є прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство)» щодо збереження генофонду Українського народу», яке відбулось 07.02.2024. Військовослужбовці, особливо ті, в яких ще немає дітей, хочуть залишити за собою право народити дитину навіть у тому разі, якщо загинуть на війні. Для цього була розроблена окрема програма, за якою у особи відбирають репродуктивні клітини, здійснюють кріоконсервацію та спеціальне зберігання в належних умовах. Прийнятий Закон передбачає, що репродуктивні клітини безоплатно зберігаються протягом трьох років з моменту смерті цієї особи або оголошення судом її померлою. Також, в цей же день Верховна Рада України прийняла законопроект «Про внесення змін до статті 281 Цивільного кодексу України щодо збереження генофонду Українського народу», що передбачатиме, що фізична особа, репродуктивні клітини якої зберігаються відповідно до законодавства, має право розпорядитися ними на випадок своєї смерті. Дане нововведення привнесе в медичну практику додаткові запити від вже існуючих медичних закладів щодо розширення своєї діяльності, закупівлі обладнання та отримання спеціальної медичної ліцензії, а також від нових учасників на медичному ринку, які планують відкриття окремих спеціалізованих кріо-банків.

З 27.02.2024 набрав чинності Наказ МОЗ № 279 від 20.02.2024, яким затверджено новий перелік лікарських засобів та медичних виробів, що підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення. Ця програма важлива, щоб підвищити доступність якісних, ефективних та безпечних лікарських засобів для українців. Механізм відшкодування вартості ліків передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати. Серед потенційних запитів від клієнтів очікується проведення консультування на предмет чи підпадає захворювання пацієнта під таке, де особа може отримати безкоштовні ліки, а також щодо оскарження рішення лікарів про відмову у видачі відповідних рецептів.

27.05.2024 набере чинності Постанова КМУ «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики» від 27.02.2024 № 213 щодо проведення профілактичних щеплень в аптечних закладах. Для цього аптечний заклад має спочатку отримати ліцензію на медпрактику, відкрити медичний кабінет та підтвердити наявність ліцензії на роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Більшість українського населення довіряє вакцинам, тому значно зручніше це робити в аптеці, ніж у лікарні, де немає черг або попереднього запису. Дане нововведення призведе до нових запитів до медичних адвокатів з метою оформлення всіх необхідних документів.

Строк лікарської помилки

Робота по напрямку лікарських помилок в приватних і комунальних медичних закладах у 2023 році трималася на довоєнному рівні. В кінці 2022 року та протягом 2023 року поліція почала відновлювати розгляд медичних справ, але залишалась проблема із отриманням висновків комісійної судово-медичної експертизи (СМЕ) – головного доказу лікарської помилки.

Працівники бюро СМЕ були активно задіяні в кримінальних справах щодо військових злочинів. Це вплинуло на строки проведення досудового розслідування медичних справ, сповільнило збір доказів та зменшило кількість переданих обвинувальних актів до суду, оскільки робота експертів бюро СМЕ є вирішальною в зборі доказів для з’ясування причинно-наслідкового зв’язку між діями лікаря (лікарів) та погіршення стану здоров’я (або смерті) пацієнта.

Водночас з другої половини 2023 року ми спостерігаємо певне підвищення попиту зі сторони приватних клієнтів на консультації у зв’язку з наданням непрофесійної медичної допомоги, відшкодування матеріальних збитків та моральних страждань пацієнта та його родичів, доведення неналежного виконання професійних обов’язків медичним працівником у судах.

Важливою особливістю в медичних справах є строк давності притягнення до кримінальної відповідальності, який становить 3 роки за ч. 1 ст. 140 КК України та 5 років за ч. 2 ст. 140 КК України. На практиці, на жаль, виходить інакше: досудове розслідування триває декілька років, з урахуванням довгого очікування висновку комісійної СМЕ та збору інших доказів. Ще до повномасштабного вторгнення розгляд медичних справ не відрізнявся оперативністю з боку працівників поліції та бюро СМЕ, а зараз тим більше. В юридичному колі, а також в спільності пацієнтів давно обговорюється питання щодо зміни розміру покарання для лікарів та збільшення строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Лікарська таємниця та воєнні злочини

З початком широкомасштабного вторгнення перед НГО, які надають медичну допомогу населенню у прифронтових регіонах, постали дуже серйозні питання щодо порядку інформування правоохоронних органів про випадки сексуального насильства, правових аспектів спілкування з постраждалими та наслідків неповідомлення правоохоронців про випадки можливого насильства, якщо інформована згода не була надана постраждалим.

Якщо сексуальне насильство було скоєно по відношенню до дітей та недієздатних осіб, в такому разі від них не потрібна особиста згода на повідомлення про злочин. Така згода надається батьками дитини або іншими законними представниками, а якщо батьки (інші законні представники дитини) є кривдниками або ухиляються від захисту прав та інтересів дитини, – органом опіки та піклування. У разі якщо зазначена особа є недієздатною, така згода надається її законним представником, а якщо її законний представник є кривдником або ухиляється від захисту прав та інтересів недієздатної особи, – органом опіки та піклування.

В той же час обов’язок повідомляти про виявлені факти сексуального насильства не поширюється на постраждалих повнолітніх дієздатних осіб та взагалі неможливий без надання згоди постраждалої особи на повідомлення щодо випадку сексуального насильства.

Медицина і мобілізація

Минулого року спостерігалося двократне збільшення звернень військовозобов’язаних та військовослужбовців у зв’язку з проходженням медичного огляду на військово-лікарській комісії (ВЛК), оскарження її висновків, встановлення ступеню втрати працездатності, групи інвалідності на підставі медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

Складнощі із захистом прав у відносинах з ВЛК пов’язані з тим, що представники комісії відмовляються приймати до уваги попередні медичні документи призовників (лікарські висновки, лабораторні або інші дослідження), а на прохання особи пройти додатковий медичний огляд, як правило, відмовляють, оскільки може бути прострочений законодавством строк на проходження ВЛК (4 робочих дні).

Є випадки, коли мобілізовані особи з дійсно серйозними діагнозами не пройшли додатковий огляд та були відправлені нести військову службу, найчастіше – до місця бойових дій. Статистика показує, що в стресовій ситуації хвороба прогресує та настає погіршення стану здоров’я. На жаль, реформа МСЕК і ВЛК, яка проводиться в Україні з 2023 року, досі не принесла бажаних результатів.

Прогнози на 2024 рік

Цього року державна Програма медичних гарантій сфокусована на відновленні здоров’я та людського потенціалу. Це призведе до відкриття та розвитку центрів фізичної реабілітації – поранених військових в країні багато, а кількість спецзакладів не покриває їхні потреби. Не варто забувати і про осіб з ПТСР та ветеранів. Для них вкрай важливо побудувати простори для ресоціалізації та адаптації до нового способу життя із залученням психологів, психотерапевтів та військових капеланів.

Після публічного скандалу щодо утилізації репродуктивних клітин військовослужбовців у разі їх загибелі, а конкретно – після відміни цієї норми, багато медичних центрів задумались про розширення своєї діяльності та відкриттям кріо-банків. Правове регулювання надання послуг з кріоконсервування – складний та нестандартний запит, який точно з’явиться на ринку.

Враховуючи тренди поточного року та потреби населення, для адвокатів з медичного права буде достатньо юридичної роботи в зазначених напрямках.