укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Не бійтеся колекторів

09.07.2014

Максим Копейчиков, адвокат, партнер ЮФ “Ілляшев та Партнери”

Атракціон небаченої щедрості з боку депутатів триває.

На додаток до популістського закону “Про мораторій на стягнення майна громадян, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті” від 3 червня 2014 року депутат від Партії регіонів Сергій Кальцев пропонує заборонити продаж проблемних кредитів колекторам.

У Верховній Раді зареєстрований і готовий до розгляду його законопроект про внесення поправок до закону про захист прав споживачів.

Якщо цей документ ухвалять, то колекторам не продаватимуться портфелі проблемних споживчих кредитів.

Українці, що прагнуть отримати вигоду з усього, із задоволенням скористаються подарунком від парламентарів, щоб “покарати ненависні банки”.

Звідки такі негативні припущення?

Цілком очевидно, що більшість українців прийняття закону буде трактувати як сигнал “можна не платити”, і саме цього бояться банкіри та юристи.

Різниці у відповідальності позичальника, який не виконує свої зобов’язання перед кредитором, немає. Незалежно від того, чи кредитор є банком або колекторською компанією, позичальник несе однакову відповідальність, і до нього можуть бути застосовані однакові санкції, передбачені договором та законодавством.

З психологічної ж точки зору боржнику буде набагато складніше при спілкуванні з колекторами. Це професіонали, “заточені” саме на стягнення боргів. Арсенал їх інструментів психологічного впливу широкий.

На відміну від банку, для якого стягнення боргів – не основний і вочевидь не улюблений вид діяльності, для колекторів це основна робота. З іншого боку, позичальник, спілкуючись з колектором, домовиться про реструктуризацію кредитів набагато швидше, ніж з банком.

Банки зазвичай неповороткі. Вони довго вирішують питання з огляду на складну систему погоджень і затвердження умов реструктуризації. Позичальнику за споживчим кредитом домовитися з великим банком про реструктуризацію кредитної заборгованості дуже важко, практично неможливо.

Говорити з такими позичальниками у великому банку навіть не стануть, крім випадку, коли банк затвердив загальну програму реструктуризації споживчих кредитів. Індивідуальні умови реструктуризації взагалі неможливі.

Натомість з колекторами можна індивідуально розглянути кожний окремий випадок і знайти відповідне рішення щодо повернення або реструктуризації позики. Колектори більш гнучкі в переговорах і пошуку рішень, ніж банки.

У нашій практиці був випадок, коли позичальник був готовий на реструктуризацію, але банк з європейським капіталом три роки не міг визначитися з умовами.

Врегулювання ж питання з колекторами, яким банк поступився боргом, зайняло півтора місяці і дозволило клієнтові не просто реструктуризувати заборгованість, але і припинити зобов’язання за кредитним договором в цілому.

Наведений приклад є вдалою ілюстрацією того, що сумлінним позичальникам, які відчувають тимчасові труднощі з погашенням, не слід боятися колекторів. Свої зобов’язання потрібно виконувати.

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія