укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Як допомогти волонтерам і не стати жертвою аферистів

21.11.2014

Андрій Сидоренко, юрист, ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело:  «РБК-Україна»

581З метою розібратися, як збираються гроші для потреб АТО, необхідно розуміти, що відповідно до закону «Про волонтерську діяльність», волонтерство є формою благодійності і являє собою роботи і послуги, які безкоштовно надаються волонтерами та волонтерськими організаціями.

За законом волонтери можуть отримати кошти (гроші) та інше майно на здійснення волонтерської діяльності. Для того, щоб зібрані кошти не оподатковувалися, необхідно, щоб волонтерська організація була внесена до податкового реєстру неприбуткових організацій.

Можна сказати, що з цього починається нелегкий шлях волонтерів. Відповідно, щоб волонтер зміг нормально працювати, йому необхідно створити організацію і внести її до податкового реєстру неприбуткових організацій. Після цього неприбуткова організація зможе отримувати пожертвування на законних підставах, звільняти їх від податків і надавати за рахунок отриманих пожертвувань допомогу.

У цьому, напевно, і криється корінь всіх правових проблем волонтерів: необхідно витратити сили і енергію на бюрократичні оформлення, замість того, щоб використовувати їх на добрі цілі. Можливо, тому зараз багато волонтерів не обтяжують себе формалізацією своєї діяльності, а просто збирають гроші і допомагають нужденним людям.

Існування організації в реєстрі неприбуткових організацій може допомогти волонтеру отримувати допомогу від юридичних осіб – платників податку на прибуток. Податковий кодекс дає можливість платникам податку на прибуток відносити на витрати благодійні кошти, виплачені неприбутковим організаціям, внесеним до податкового реєстр. Платники податку на прибуток можуть відносити на витрати до 4% від суми доходу за попередній рік.

Проблемою боротьби з шахрайством при зборі коштів на благодійні цілі – не тільки на цілі АТО – є збір коштів у готівковій формі в т. з. «благодійні урни», з якими ходять волонтери благодійних організацій. Є шахраї, які прикриваючись іменами відомих благодійних організацій, збирають гроші для себе під виглядом волонтерів. Зазвичай такі псевдоволонтери не мають опечатаних (опломбованих) урн для збору коштів, не мають ні документів (довіреностей), що надають їм право діяти від імені благодійної організації, ні документів, що підтверджують мету збору грошей.

Крім таких шахраїв можуть існувати і псевдоблагодійні організації. Згідно з документами вони займаються благодійною діяльністю, а насправді підприємництвом у вигляді організованого жебракування. Такі організації можуть за день збирати десятки тисяч гривень пожертвувань у вигляді готівки, але ці гроші витрачаються на підтримку діяльності організації: від компенсаційних і заохочувальних виплат волонтерам до відкатів контролюючим органам. В результаті на рахунки таких благодійних організацій потрапляють залишки від зібраних коштів.

Саме цим можна пояснити, чому велика кількість наших співгромадян вирішує збирати гроші на допомогу учасникам АТО самостійно. Саме за рахунок того, що більшість волонтерів не спромагаються документально оформити свою діяльність, працюючи через Facebook, друзів і знайомих, дуже важко відрізнити, з ким ви маєте справу – з шахраєм чи добропорядним громадянином, який не хоче вплутуватися в бюрократичні формальності.

Саме тому єдиною дієвою порадою для всіх громадян, які хочуть допомогти волонтерам, а не шахраям, є перевіряти добропорядність волонтерів через відгуки своїх друзів і знайомих. Адже відсутність документів у волонтера-початківця не означає, що він шахрай, а наявність волонтерських реєстрацій і документів не зробить з шахрая добропорядної людини.

 
© 2019 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія