Залишити заявку

Чому новий порядок бронювання військовозобов’язаних – не зовсім те, на що чекали IT-компанії

Дата публікації: 17 березня 2023

Андрій Литвин, адвокат, арбітражний керуючий, керівник Харківського офісу
Джерело: «NV Бізнес»

27 січня 2023 року було затверджено новий Порядок бронювання військовозобов’язаних. А також Порядок та критерії визначення бізнесу, який є критично важливим для функціонування економіки. Що не так з новим законодавством?

Надання можливості ІТ-компаніям бронювати своїх військовозобов’язаних фахівців шляхом отримання статусу підприємства, яке є критично важливим для функціонування економіки, було однією з ключових змін, на яку чекали в ІТ-спільноті.

На перший погляд, ІТ-компанії отримали бажане, але якщо проаналізувати текст Порядку та Критеріїв, не все склалося так, як бажалося.

Одразу слід відзначити, що критично важлива для економіки компанія може забронювати 50% своїх військовозобов’язаних, а відстрочка від призову надається таким особам на 6 місяців. В разі ж обґрунтованої потреби, така кількість заброньованих може перевищити 50%, при цьому критерії та порядок визначення такої обґрунтованої потреби в Порядку відсутні. Керівники таких компаній та їх заступники підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

Відповідно до Критеріїв, підприємство може бути віднесене до критично важливих для економіки, якщо відповідає хоча б трьом з семи критеріїв:

  • підприємство є резидентом Дія Сіті;
  • відсутня заборгованість із сплати ЄСВ;
  • середня зарплата застрахованих осіб-працівників за останній квартал не менше середньої зарплати в регіоні за ІV квартал 2021 року;
  • сума сплачених податків перевищує еквівалент 1,5 млн євро;
  • сума надходжень в валюті перевищує 32 млн. євро;
  • має стратегічне значення для економіки і безпеки відповідно до затвердженого урядом переліку об’єктів державної власності;
  • має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади.

В разі відповідності критеріям, ІТ-компанія подає до Мінцифри звернення з додаванням копій підтверджуючих документів, за наслідками розгляду якого приймається рішення про відповідність чи невідповідність підприємства визначеним критеріям.

Тож якщо ІТ-компанія була визнана важливою для функціонування економіки, хто з фахівців підприємства може бути заброньований?

Порядок визначає механізм бронювання військовозобов’язаних, які працюють на таких підприємствах. Тобто, до списків військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання включаються саме працівники ІТ-компаній, а не ФОПи чи гіг-спеціалісти, які не є працівниками в розумінні законодавства та Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Звісно, є усні заяви посадовців з уряду, що такі ФОПи чи гіг-спеціалісти можуть самостійно звернутися до Мінцифри із запитом про надання відповідного статусу. Проте не існує механізму звернення для таких фахівців, і сенс в такій дії, за існуючої редакції, відсутній, адже ФОПи чи гіг-спеціалісти не є резидентами Дія Сіті відповідно до закону, а більшість з них є платниками єдиного податку на ІІІ групі з лімітом доходу на рік в 7 млн 819 тис. грн орієнтовно (230 тис. євро). Таким чином, в силу положень законодавства, ці фахівці не відповідають навіть трьом критеріям для віднесення їх до критично важливих для економіки, і їм, якщо не трапиться правового дива, мають відмовити в разі їх самостійного звернення.

Якщо ІТ-компанію влаштовує вищевикладене і вона має відповідний статус, до Мінцифри подається список військовозобов’язаних для бронювання, довідка про кількість військовозобов’язаних працівників та обґрунтування. Мінцифри має перевірити поданий пакет документів та передати його на погодження до Генерального Штабу. В разі погодження списків, Генеральний Штаб передає їх до Мінекономіки, яке і приймає рішення про бронювання. Підтвердженням надання військовозобов’язаному відстрочки є витяг з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаного, який йому видає підприємство.

Відстрочка працівника критично важливої для економіки компанії анулюється в разі: закінчення строку дії відстрочки; позбавлення підприємства статусу критично важливого; ліквідації підприємства; звільнення військовозобов’язаного. В останніх трьох випадках, відстрочка анулюється за рішенням Мінекономіки після звернення компанії. Компанія самостійно повинна вилучити у такого військовозобов’язаного витяг та надіслати його до відповідного ТЦК.

Як бачимо, не всі, якщо не більшість ІТ-компаній, не отримали преференцій від прийняття нового порядку бронювання військовозобов’язаних. Навіть ті, які є резидентами Дія Сіті. Сама ж процедура, яка на перший погляд не є складною, передбачає певний ланцюг погоджень та передання документів від одного органу до іншого, що може призвести до затягування процедури з різних причин.

З позитивного слід відзначити те, що перший крок в цьому напрямку було зроблено. Адже залучення валюти з-за кордону та здатність громадян витрачати її всередині країни як ніколи важливі для підтримання економіки та обороноздатності України.