Залишити заявку

Terra incognita: громадянство як фактор інвестиційної привабливості

Дата публікації: 17 червня 2020

Леонід Гілевич, радник

Джерело: «Інтерфакс-Україна»

Можливість множинного громадянства може бути вагомим аргументом для залучення в Україну іноземних інвесторів. У сумі з продуманою податковою та інвестиційною політикою, подвійне громадянство зможе не тільки захистити державні інтереси, але й повернути до України людський та інтелектуальний капітал, за який вже досить довго борються усі розвинені держави.

Практика множинного громадянства в Україні існує, проте знаходиться у «сірій зоні». Українське законодавство прямо не дозволяє множинне громадянство, проте, фактично, і не виключає можливість його існування, визначаючи, що, не дивлячись на інші громадянства, власник українського паспорта для України буде лише громадянином України.

Колізія прихована у законі про громадянство. Принцип єдиного громадянства в Україні, встановлений статтею 4 Конституції України, у статті 2 Закону України «Про громадянство України» визначений як такий, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України, та передбачає, що якщо громадянин України набув громадянство іншої держави, або іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною вони визнаються лише громадянами України.

Відповідно до частини першої статті 25 Конституції громадянин України не може бути позбавлений громадянства та права змінити громадянство. При цьому, в статті 19 Закону України «Про громадянство України» визначено, що однією з підстав для позбавлення громадянства є добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави. А от механізм реалізації такої норми у законодавстві відсутній.

Варто визнати, що законодавство України з питань громадянства справді потребує змін і ситуація, яка склалася, порушує один із загальних принципів права – принцип правої визначеності.

В останні роки ми у юридичній фірмі «Ілляшев та Партнери» спостерігаємо значний інтерес іноземців до українського громадянства. Причини можуть бути різними: від наміру розвивати бізнес в Україні і постійно тут проживати, до укладання шлюбу з громадянином України та просто бажання мати паспорт, який дозволяє подорожувати без віз до багатьох країн. У нашій практиці десятки успішних випадків оформлення для клієнтів усіх типів посвідок на проживання та дозволів на імміграцію, незважаючи на складність процедури і законодавчі підводні камені. Але лише комплексні та продумані зміни у законодавстві допомогли б збільшити попит на оформлення українського громадянства при збереженні вже існуючого. Звичайно, будь-які зміни потребують ретельного опрацювання з урахуванням міжнародних зобов’язань України.

На розгляд парламенту передано законопроект № 2590 «Про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства», який пропонує розширити перелік осіб, які мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням. У документі передбачається можливість для деяких іноземців не подавати зобов’язання щодо припинення іноземного громадянства під час оформлення українського. Так, передбачається, що Кабінет Міністрів складе перелік держав (крім держав-агресорів та держав-окупантів), громадяни яких замість подачі такого зобов’язання отримають право прийняти присягу громадянина України.

У цілому, законопроект потребує доопрацювання: на думку Головного науково-експертного управління Верховної Ради України, передбачені ним правила «дещо послаблюють вимоги щодо уникнення множинності громадянства», в той час як «будь-яка легалізація подвійного (множинного) громадянства… можлива лише після відповідного уточнення приписів Основного Закону України», тобто, після внесення змін до Конституції. А це – довга історія.

В умовах глобалізації та проживання кількох мільйонів етнічних українців в інших державах видається доцільним зберегти зв’язок країни з тими, хто через особисті обставини набуває іноземне громадянство, не «закривати» перед ними двері і вивести із «сірої зони» тих, у кого на руках паспорти різних країн, у правове поле. Подібний підхід до своїх громадян останнім часом спостерігається у державах-членах ЄС. У свою чергу, можливість для іноземних підданих зберегти своє громадянство при отриманні громадянства України може бути додатковим аргументом для залучення в Україну іноземних інвесторів. Набуття громадянства за інвестиції – також розповсюджена світова практика.