Залишити заявку

Верховний Cуд виніс рішення щодо повноважень міжнародного арбітражу ad hoc

Дата новини: 15 березня 2023

Верховний Суд 12 січня 2023 року відмовив у скасуванні арбітражного рішення про стягнення з фізичної особи – громадянки України 5 млн євро за невиконання умов договору.

У травні 2022 року естонська компанія звернулась до Постійно-діючого Третейського суду при Асоціації юридичних фірм України з заявою про формування складу арбітражу ad hoc. Арбітром по справі було призначено Едуарда Шевченка – суддю у відставці з понад 35-річним стажем роботи за фахом.

За результатами арбітражного розгляду позов про захист прав, порушених невиконанням покупцем умов договору купівлі-продажу літака, було задоволено.

Відповідач по справі (покупець за договором) не погодився із арбітражним рішенням та оскаржив його до Київського апеляційного суду на підставі відсутності компетенції у арбітра. Апеляційний суд відмовив у скасуванні арбітражного рішення, а Верховний Суд підтвердив правильність такої позиції, можливість розгляду справи арбітражем ad hoc, та, відповідно, законність арбітражного рішення.

Нагадаємо, що це не перше арбітражне рішення, яке ЮФ «Ілляшев та Партнери» успішно захищає у Верховному Суді. Так, наприклад, у 2020 році Верховний Суд  надав одній з найбільших машинобудівних компаній Китаю J.S. Corrugating Machinery Co., Ltd дозвіл на виконання арбітражного рішення Китайської міжнародної економічної і торговельної арбітражної комісії (CIETAC, м. Шанхай) про стягнення понад 5 млн дол. США заборгованості з українського боржника – ТОВ «ЮГ Картон».

Також у 2020 році ЮФ «Ілляшев та Партнери» успішно представляла Державу Україна в рамках арбітражного спору між Україною та ЄС у зв’язку із запровадженням Україною мораторію на експорт необробленої деревини (лісу-кругляка). Арбітражна група визнала право України обмежувати експорт лісу у межах цього першого спору в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Це другий в історії ЄС випадок врегулювання справи в арбітражі ad hoc, передбаченому двостороннім міждержавним торговельним договором.