Залишити заявку

Арбітри визнали право України обмежувати експорт лісу за певних обставин у першому спорі в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Дата новини: 16 грудня 2020

11 грудня 2020 року Арбітражна група винесла постанову у спорі між Україною та ЄС у зв’язку із запровадженням Україною мораторію на експорт необробленої деревини (лісу-кругляка). Арбітри визнали, що Україна має право обмежувати експорт лісу за певних обставин.

Українську сторону в першому спорі в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС представляла команда практики міжнародної торгівлі юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» під керівництвом партнера ЮФ «Ілляшев та Партнери» Олени Омельченко та за участю адвоката Романа Процишина. Це перший в Україні випадок залучення місцевої юридичної фірми для захисту інтересів в міждержавному спорі.

«Арбітражний процес показав, що Україна має за будь-яких обставин захищати власні інтереси. Надзвичайно важливо було довести правомірність застосування заборони на експорт лісо- та пиломатеріалів цінних та рідкісних порід деревини, і це вдалось зробити, – зазначила Олена Омельченко. – Крім того, в України залишилась можливість вибору інструментів для імплементації рекомендації Арбітражної групи. Попереду консультації між сторонами з метою пошуку взаємоприйнятого рішення».

Нагадаємо, що спір із Європейським Союзом виник у зв’язку із запровадженням Україною мораторію на експорт необробленої деревини. З 2005 року в Україні діє постійна заборона на експорт лісо- та пиломатеріалів цінних та рідкісних порід деревини: акації, берези, вишні, груші, горіха, каштана, тиса ягідного, черешні, явора і ялівцю. У 2015 році було запроваджено тимчасово, строком на 10 років, заборону експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді будь-яких деревних порід, за виключенням сосни, для якої мораторій почав діяти з 1 січня 2017 року.

У січні 2019 року ЄС подав запит на проведення консультацій з Україною щодо тимчасової заборони експорту необробленої деревини. Консультації не досягли взаємопогодженого рішення, і в червні 2019 року ЄС ініціював процедуру вирішення спору шляхом арбітражного розгляду та направив запит про створення Арбітражної групи.

Перший спір в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, і другий в історії ЄС випадок врегулювання справи в арбітражі ad hoc, передбаченому двостороннім міждержавним торговельним договором, зачіпав правові питання інтерпретації положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, зокрема, щодо права кожної сторони встановлювати і регулювати рівні національної охорони навколишнього середовища, сталого управління лісовими ресурсами, а також питань національної політики України в сфері лісового господарства та охорони навколишнього середовища.

Арбітражна група визнала повністю правомірною постійну заборону на експорт лісо- та пиломатеріалів цінних та рідкісних порід деревини. Підтримуючи позицію України, що ліси є вичерпним ресурсом, арбітри визнали, що заборона експорту лісу-кругляку 2015 року не відповідає положенням Угоди про асоціацію, та рекомендували Україні вжити усіх необхідних заходів, направлених на імплементацію цього рішення, беручи до уваги усі релевантні положення Угоди про асоціацію, включали положення глави 13 щодо торгівлі і сталого розвитку, особливо статті 294 щодо торгівлі лісовою продукцією, яка зобов‘язує і Україну, і ЄС покращувати управління і застосування права у сфері лісництва і заохочувати торгівлю законними та сталими лісовими товарами.