Дата публікації: 5 вересня 2023
Іван Маринюк, юрист
Джерело: «NV Бізнес»
З 1 жовтня для бізнесу відновлюється дія штрафів за невикористання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) або програмних РРО (програма на телефоні/планшеті/комп’ютері) при розрахунках. Ігнорування правил застосування РРО/ПРРО може призвести до значних штрафів.
Загальні правила застосування РРО/ПРРО
З 1 січня 2022 року застосування РРО/ПРРО є обов’язковим при здійснені розрахунків в готівковій або безготівковій формі (банківською картою через POS-термінал) для суб’єктів господарювання, в т. ч. ФОП на загальній системі оподаткування та ФОП ІІ – ІV групи незалежно від обсягу доходу та виду діяльності. З початком воєнної агресії російської федерації проти України штрафи за порушення порядку здійснення розрахунків (без РРО) не застосовувалися, крім штрафів до операцій з продажу підакцизних товарів. У зв’язку з цим нагальність застосування РРО/ПРРО дещо спала до сьогодні.
Кому РРО/ПРРО не потрібен
Застосування РРО/ПРРО не є обов’язковим для:
- Суб’єктів господарювання, в т. ч. ФОП, які приймають оплату на свій рахунок за реквізитами IBAN (оплата може бути здійснена через касу банку, термінал самообслуговування банку, з рахунку на рахунок);
- ФОП І групи;
- ФОП ІІ-ІV групи, які здійснюють торгівлю в селі (за певних умов);
- Суб’єктів господарювання, щодо яких діє звільнення відповідно до ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» («Закон про РРО»), а також Переліку №1336, затвердженого постановою Кабміну від 23.08.2000, що визначає окремі види діяльності, за яких можна не застосовувати РРО, але треба використовувати розрахункові квитанції та книги обліку розрахункових операцій («КОРО»). Останні мають бути зареєстровані в податковій.
Звільнення від відповідальності
Наразі, бізнес, який не використовував РРО у розрахункових операціях у період з 01 січня 2022 року до 01 жовтня 2023 рок, звільнено від відповідальності. Проте таке звільнення не стосується бізнесу, що здійснював операції без РРО при продажу підакцизних товарів, купівлі/продажу іноземної валюти, організації та проведенні азартних ігор.
Разом з цим, з 01 жовтня 2023 року також встановлюються особливі часові межі щодо звільнення від відповідальності за порушення застосування РРО (крім продажу підакцизних товарів) на тимчасово окупованих територіях України («ТОТ України»), територіях активних/можливих бойових дій.
Так, з жовтня 2023 року звільняються від відповідальності суб’єкти господарювання при вчиненні продажу товарів та послуг з порушенням використання РРО на:
- ТОТ України – по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;
- територіях активних бойових дій – по дату завершення бойових дій;
- територіях можливих бойових дій – по дату припинення можливості бойових дій.
Такі території та дати визначаються Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, який оновлюється Мінінтеграції у разі потреби, але не рідше ніж двічі на місяць.
Штрафи за невикористання РРО/ПРРО
Для бізнесу, що не підпадає під звільнення, будуть застосовуватися штрафи відповідно до ст. 17 Закону про РРО. Наприклад, предметом податкових перевірок будуть такі правопорушення:
- проведення розрахунків з використанням РРО/ПРРО на неповну суму вартості; проданих товарів (наданих послуг);
- не проведення розрахунків через РРО/ПРРО з фіскальним режимом роботи;
- невидача (у паперовій та/або електронній формі) фіскального чеку.
За такі правопорушення будуть застосовуватися штрафи у розмірі 100% та 150% вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) (за перше та за кожне наступне правопорушення відповідно).
Водночас до ФОП ІІ-ІІІ групи (платників 5%), які не здійснюють продаж технічно складних побутових товарів, лікарських засобів, виробів з дорогоцінних металів та медпризначення, застосовуються знижені розміри штрафів 25% та 50% за вищезазначені правопорушення (діють у період з 01 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення/скасування воєнного стану).
Податкові перевірки
Порядок застосування РРО/ПРРО при розрахунках та ведення касових операцій є предметом фактичних перевірок (проводяться на місці здійснення розрахункових операцій). Хоча мораторій на проведення таких видів перевірок під час дії воєнного стану не діяв, фактичні перевірки бізнесу (крім продавців підакцизних товарів) не проводилися у значній кількості. Це можна пов’язати з відсутністю застосування штрафів за торгівлю без застосування РРО/ПРРО. Проте, з огляду на відновлення застосування останніх з 01 жовтня 2023 року, варто очікувати збільшення кількості фактичних податкових перевірок та бути до них готовими.
Що робити?
У зв’язку із загрозою застосування значних штрафів, бізнесу доцільно переглянути свої бізнес-процеси та налаштувати їх до вимог законодавства. У разі необхідності застосування РРО/ПРРО у перехідний період до жовтня 2023 року варто інтегрувати у розрахункові процеси зручний для себе РРО/ПРРО. Разом з цим ПРРО може бути використане як безкоштовне (від податкових органів), так і комерційне. Крім того, оскільки війна триває, варто попіклуватися про елементи живлення та зв’язку для РРО/ПРРО, а також завести КОРО на випадок виходу з ладу РРО або відключення електроенергії.