Дата публікації: 18 січня 2016
Максим Копейчиков, адвокат, партнер
Джерело: «Фокус»
Парламент Ірландії нещодавно скасував 5782 застарілих законодавчих акти. Які правові норми в українському законодавстві необхідно визнати застарілими
Засуджуєте шлюб Генріха VIII і Анни Болейн? У такому випадку ви легко могли стати злочинцем в Ірландії, де донедавна діяла заборона на несхвальні висловлювання про цей союз. Заборона залишалася в силі протягом століть після смерті обох з не надто щасливого подружжя. Щоправда, порушників ніхто не переслідував, але зіпсувати життя сучасному ірландцеві могло одне необережне слово про Генріха та Анну. На щастя, нещодавно застарілий указ скасували – про всяк випадок. Разом з ним парламент Ірландії скасував ще 5 782 застарілих законодавчих акти.
В українському законодавстві теж не завадило б дещо підчистити. Юристи стверджують, що Кодекс законів про працю, успадкований від Радянського Союзу, і Господарський кодекс – один великий курйоз, та й Земельний кодекс не заважає відредагувати.
На прохання Фокуса, партнер юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Максим Копейчиков згадав найяскравіші приклади радянських рудиментів в нашому законодавстві.
Звільнення з перешкодами
Що може завадити роботодавцю звільнити співробітника, який прогулює роботу або просто не володіє необхідною кваліфікацією? Родинні зв’язки, жалість, компромат, зібраний на шефа під час корпоративної вечірки? Все простіше. Профспілкова організація або відсутність такої на підприємстві. Наприклад, прийшла працювати в маленьке приватне ательє кравчиня, що є членом профспілки працівників швейної промисловості, і виявилося, що строчка у неї крива, петлі обметувати вона не вміє і взагалі на роботу ходить через день. Відповідно до статті 43 Кодексу законів про працю для того, щоб звільнити недбайливу співробітницю, директор ательє повинен розшукати профспілкову організацію, якій вона перераховує внески, та узгодити з цією самою організацією розірвання трудового договору.
Збиток з винуватця не стягнеш
Реальна ситуація. Прибиральниця, яка наводила порядок в підсобному приміщенні ресторану, по необачності зіпсувала промислову холодильну установку вартістю понад 50 тис. гривень. Теоретично вона повинна відшкодувати роботодавцю нанесений нею збиток. Однак за тим же КЗПП зі співробітника, який не є посадовою особою (тобто директором, головним бухгалтером або членом наглядової ради), як компенсацію збитку можна стягнути суму, що не перевищує розмір місячного окладу. Якщо прибиральниця заробляє близько 3 тис. грн на місяць, того, що з неї стягнуть, не вистачить навіть на оплату послуг з ремонту обладнання, не кажучи про заміну пошкоджених запчастин.
Право постійного землекористування
На якій підставі підприємство може користуватися земельною ділянкою? Капіталістична логіка підказує два варіанти: власність і оренда («просунутий» капіталіст ще може щось згадати про емфітевзис, суперфіцій і сервітут, які прийшли з римського права, були відсутні в радянській доктрині земельного права, але зараз досить активно використовуються). Земельний кодекс України передбачає ще й так зване право постійного землекористування, суть якого нелегко пояснити іноземцям. По суті це означає, що якась юридична особа може отримати на вічні часи ділянку землі, яка перебуває у власності держави або територіальної громади, не купуючи її та не вносячи орендної плати. Формально, щоправда, коло таких осіб обмежене, але на практиці до цього часу багато юридичних осіб користуються земельними ділянками на підставі державних актів про право постійного землекористування, виданих ще в радянські часи або в 1990-х.
Істотна умова договору оренди
Уявіть, що ви – власник офісної будівлі, в якій є порожні кабінети. Логічно було б здавати їх в оренду. Ну що ж, спробуйте. Спочатку потрібно скласти відповідний договір. Згідно зі статтею 284 Господарського кодексу України в договорі має бути вказана ціна об’єкта договірних відносин. Як накажете визначати ціну окремої кімнати в офісному центрі? Ділити ціну офісного центру на кількість кімнат – не вихід, цінність приміщення залежить від його призначення, розташування і десятка інших факторів. Доведеться викликати експерта-оцінювача, а це послуга платна. Додаткові витрати орендодавця, що виникають в процесі оформлення договору, природно, позначаються на величині ренти, і це робить угоду менш вигідною. Короткострокова ж оренда взагалі втрачає будь-який комерційний сенс.
Власність, якої немає
Глава 10 Господарського кодексу України присвячена підприємствам колективної власності. Більшість викладених там норм регулюють діяльність кооперативів. І все було б добре, але Конституцією України колективна форма власності не передбачена. При цьому Конституція була прийнята за сім років до Господарського кодексу.
При всій кумедності наведених норм слід сказати, що український законодавець поступово покращує якість нормативно-правових актів, – наприклад, навесні 2015 року (не минуло й 20 років з моменту введення національної валюти) Верховна Рада нарешті прибрала з Господарського процесуального кодексу посилання на визначення ціни позову «в іноземній валюті та у карбованцях відповідно до офіційного курсу, що встановлюється Національним банком України на день звернення з позовом».