Дата публікації: 27 травня 2019
Ніна Бец, юрист
Джерело: «Юридична Газета»
Сьогодні світ веде активну боротьбу з фінансуванням тероризму та відмиванням коштів. Все розпочалося з банків, які побоюючись великих штрафів, спочатку почали відмовлятися від компаній-нерезидентів, а потім від компаній-резидентів, які не мають економічної присутності в державі їхнього резидентства.
У грудні 2018 р. навіть уряд Британських Віргінських Островів (далі — БВО) видав Закон про економічну присутність, який набрав чинності з 01.01.2019 р. Вимоги щодо економічної присутності на БВО застосовуються до юридичних осіб, які здійснюють відповідну діяльність, а саме:
• холдингову діяльність;
• фінансову/лізингову діяльність;
• діяльність у сфері інтелектуальної власності;
• діяльність головного офісу (штаб-квартири);
• діяльність групового центру з продажу товарів і надання послуг;
• банківську діяльність;
• управління фондами;
• страхування;
• морські перевезення.
Закон передбачає три режими вимог щодо економічної присутності (звичайний, спрощений та ускладнений), залежно від видів діяльності компанії. У більшості випадків застосовується звичайний режим, коли компанія повинна відповідати таким критеріям:
• керівництво має здійснюватися безпосередньо на БВО;
• має бути достатня кількість кваліфікованих співробітників, які фізично повинні перебувати на території БВО;
• має бути підтвердження того, що були понесені достатні витрати на організацію такої діяльності компанії;
• компанія повинна мати у власності або орендувати відповідний офіс на території БВО.
Що стосується компаній, які здійснюють діяльність у сфері інтелектуальної власності, тут застосовуються найжорстокіші правила. Закон вказує на те, що всі компанії, діяльність яких пов’язана з інтелектуальною власністю, вважаються такими, що не мають достатньої економічної присутності на БВО, якщо тільки інше не буде доведено такими компаніями. Окрім того, якщо відповідна діяльність компанії потребує використання спеціального обладнання, таке обладнання фізично має знаходитися на території юрисдикції.
Усі юридичні особи зобов’язані надати інформацію про вид їхньої діяльності, а також про те, чи були ними дотримані вимоги щодо достатньої економічної присутності за запитом податкових органів БВО. Такі компанії повинні готувати та подавати щорічні звіти про дотримання правил щодо економічної присутності.
За порушення встановлених законом правил передбачені покарання у вигляді штрафів, ув’язнення та/чи ліквідації компанії. Розмір штрафу варіюється від 5 тис. доларів до 50 тис. доларів за перше порушення та від 10 тис. доларів до 400 тис. доларів за наступні порушення.
Зважаючи на активну співпрацю податкових органів БВО з податковими органами інших юрисдикцій щодо розкриття відомостей про компанії, беручи до уваги той факт, що європейські банки вже давно відмовляються від співпраці з компаніями, зареєстрованими в цій юрисдикції, а також що витрати на утримання таких компаній через вимоги щодо економічної присутності виростуть, очевидним є той факт, що необхідно розглядати більш вигідні юрисдикції.
Уже минуло 3 роки, відколи юридична фірма «Ілляшев та Партнери» відкрила свій офіс в Естонії. Завдяки нульовій ставці податку на прибуток, сьогодні ця європейська держава є найбільш привабливою для ведення бізнесу. Естонія — це так звана «біла» юрисдикція ЄС, вона не входить до переліку держав, операції з контрагентами з яких визнаються контрольованими для цілей трансфертного ціноутворення.
Естонську компанію зручно використовувати для ведення торгових операцій (зокрема, при поставці товарів з/в країни ЄС). В Естонії відсутній валютний контроль, немає обмежень щодо будь-якого співвідношення власного та акціонерного капіталу. Таким чином, компанія може отримати від свого учасника необмежену в розмірі позику.
Ще в 1996 р. між Україною та Естонією було підписано Угоду про уникнення подвійного оподаткування, що дозволяє користуватися пільговими ставками податку на репатріацію.
Засновником естонської компанії може бути будь-яка фізична або юридична особа, в тому числі нерезидент. Член правління (директор) може отримати дозвіл на проживання на території Естонії строком на 2 роки з правом його продовження. Найголовніше — в Естонії немає обов’язкових вимог щодо економічної присутності, а європейські банки не відмовляються співпрацювати з компаніями цієї юрисдикції.
Уже настав той момент, коли необхідно відмовитися від використання класичних офшорних компаній та розглянути питання про переведення свого бізнесу в європейські держави.