Дата новини: 18 травня 2023
Радники, адвокати юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Роман Процишин та Марина Рященко виступили на III Ukrainian Arbitration Forum, що відбувся 17 травня 2023 року в Києві. Організатор – видавництво «Юридична практика».
Роман Процишин виступив із доповіддю «Арбітражі з українським елементом: тренди воєнного часу та повоєнні очікування». Роман розповів, що трендами воєнного часу в арбітражних процесах стали справи у сфері оборони та спорту. Також бізнес стикається з проблемою підтвердження форс-мажору. Роман наголосив, що українські підприємства зіткнулися з проблемами, пов’язаними із постачанням зброї, і змушені звертатися до захисту інтересів в арбітражі.
«Це, в основному, воєнні контракти. Тут на арену вийшли іноземні компанії з недобросовісними посадовими особами, акціонерами, бенефіціарами. Вони просять надати повне фінансування на закупівлю зброї по 100% передоплаті, але коли такі кошти їм переводять, то вони не виконують зобов’язання. Це не одна країна і не одна компанія. В усіх цих арбітражах компанії обирають Віденський арбітраж як нейтральне місце для вирішення спору. Щодо форс-мажору, то іноземні компанії передбачають усі ризики, які можуть виникнути під час постачання зброї та запчастин Україні. Але факт форс-мажору в цій сфері ще має підтвердити Торгово-промислова палата», – розповів Роман Процишин.
Він додав, що спорт також став одним із трендів воєнного часу, оскільки у світі ведуться дискусії щодо участі спортсменів з рф та білорусі у міжнародних змаганнях. Роман навів приклад, що Федерація фехтування України подала позови до Окружного суду Лозанни та Спортивного Арбітражного Суду щодо скасування рішень Міжнародної федерації фехтування (FIE) про допуск російських та білоруських атлетів до індивідуальних та групових змагань.
Марина Рященко, яка також була модератором сесії «Розвиток арбітражної практики», виступила з доповіддю «Оскарження арбітражних рішень – національні особливості судового контролю». Марина наголосила, що українські суди після реформи більш детально розглядають питання на відповідність арбітражного рішення законодавству України та наявність підстав щодо його оскарження.
«Актуальна практика з цього питання показує, що Верховний Суд, має «проарбітражну» практику, яка відповідає передовим арбітражним стандартам і принципам. Проте повноваження національних судів щодо розгляду заяв про скасування рішень міжнародних арбітражів є обмеженими. Зокрема, національні суди не можуть переглядати рішення по суті, змінювати арбітражне рішення чи перераховувати розмір компенсації за арбітражним рішенням», – зауважила Марина Рященко.
Учасники III Ukrainian Arbitration Forum обговорили роботу обговорили роботу інвестиційних та міжнародних комерційних арбітражів, вплив санкційних заходів на міжнародний комерційний арбітраж, оскарження арбітражних рішень, функціонування українського арбітражу в умовах війни, критерії ефективності арбітражного інституту та арбітра, а також вибір арбітражу з позиції бізнесу.
Ukrainian Arbitration Forum – щорічний міжнародний захід, присвячений питанням арбітражів, арбітражних інституцій, торговельних відносин. Серед учасників – представники влади, національних та іноземних юридичних фірм.