Дата новини: 20 квітня 2025
Юридична фірма «Ілляшев та Партнери» ініціювала перше в історії України антидемпінгове розслідування за фактом ухилення від сплати антидемпінгового мита.
У результаті злагодженої роботи практики міжнародної торгівлі «Ілляшев та Партнери» під керівництвом партнера Олени Омельченко, Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ініціювала розслідування щодо обходу антидемпінгових заходів, запроваджених рішенням Комісії від 13 липня 2023 року № АД-546/2023/441-01 строком на п’ять років стосовно імпорту в Україну прокату з вуглецевої сталі з покриттям, походженням з Китайської Народної Республіки.
У скаргах національних виробників, інтереси яких представляє юридична фірма «Ілляшев та Партнери», наведено переконливі докази того, що ефект від застосування антидемпінгового мита щодо імпорту з Китаю міг бути нівельований через постачання аналогічної продукції з Малайзії та штучне заниження митної вартості, яка використовується як база для нарахування митних платежів, зокрема й антидемпінгового мита.
У результаті порушення розслідування дія антидемпінгового мита на прокат з вуглецевої сталі походженням з Китаю у розмірі від 30,76% до 48,14% була поширена на імпорт аналогічної продукції з Малайзії. Рішення про розширення мита набирає чинності через 10 днів з моменту публікації відповідного повідомлення в газеті «Урядовий кур’єр».
Це перше в історії України застосування положень статті 27 Закону «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту» від 22 грудня 1998 року № 330-XIV, що передбачає можливість порушення спеціального антидемпінгового розслідування за фактом ухилення від сплати антидемпінгового мита. Воно стало прецедентом для реагування держави на зміну структури торгівлі та використання схем обходу, які раніше залишалися поза межами правового регулювання. Вперше антидемпінгове мито стягуватиметься з моменту порушення розслідування на депозитний рахунок, відкритий Державною казначейською службою на ім’я Державної митної служби. Також МКМТ вперше визначено механізм внесення відповідних коштів для забезпечення сплати мита та частки ПДВ.
«Без перебільшення, це історичне рішення демонструє здатність держави ефективно реагувати на спроби ухилення від торгових обмежень, зокрема шляхом зміни країни походження товарів та фальсифікації сертифікатів. Створено потужний прецедент захисту внутрішнього ринку – результат багаторічної боротьби українських підприємств за справедливі умови конкуренції», – наголосила Олена Омельченко.
Первинне антидемпінгове розслідування щодо імпорту в Україну прокату плоского з вуглецевої сталі з покриттям, що класифікується за кодами УКТЗЕД 7210 70, 7210 90 та 7212 40, порушене 14 грудня 2020 року на підставі скарги, підготовленої командою юридичної фірми «Ілляшев та Партнери», було одним із найбільших в історії України – як за обсягами імпорту, так і за кількістю залучених сторін, включаючи імпортерів та китайських виробників.