Залишити заявку

Якщо Президент підпише закон: на скільки й для кого зростуть податки в Україні?

Дата публікації: 21 жовтня 2024

Іван Маринюк, керівник практики податкового права

Джерело: «NV Бізнес»

Закон про підвищення податків прийнято та направлено Президенту на підпис 15 жовтня. Очікується, що нові правила наберуть чинності цього місяця, а деякі «заднім числом», і українці платитимуть податки у збільшеному розмірі ретроспективно.

Фізичні особи-підприємці (ФОП) та юридичні особи-єдиноподатники

З 1 жовтня 2024 року до 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано військовий стан, ФОПи сплачуватимуть військовий збір у таких розмірах:

  • ФОП І, ІІ та IV груп – 10% від мінімальної заробітної плати (710 грн в 2024 році та близько 800 грн в 2025 році);
  • ФОП ІІІ групи – 1% від доходу;
  • ФОП та самозайняті особи на загальній системі оподаткування – 5%.

ФОП І, ІІ та IV груп мають сплачувати військовий збір авансовими платежами до 20 числа поточного місяця, а ФОП ІІІ групи – протягом 10 днів після граничного строку подання декларації.

До юридичних осіб-єдиноподатників  застосовуються аналогічні умови сплати військового збору.

Крім того, платники IV групи  можуть втрати статус спрощенця у випадку наявності боргу з мінімального податкового зобов’язання понад 2 квартали.

АЗС (оподаткування роздрібної торгівлі пальним)

Відтепер бізнесу з роздрібної торгівлі пальним доведеться сплачувати авансові внески з податку на прибуток. Такі платежі треба буде сплачувати щомісяця до 20 числа за кожне зареєстроване місце торгівлі від 30, 45 або 60 тис. грн (попередня гранична межа була 80 тис. грн). Розмір платежу буде залежати від видів та кількості реалізованого пального на окремій АЗС.

Неприємним моментом нових правил є те, що:

  • якщо сума сплаченого авансового внеску перевищує суму податкових зобов’язань з податку на прибуток за відповідній період, то сума перевищення не переноситься у зменшення податкових зобов’язань за наступний звітній період;
  • сума сплачених авансових внесків не підлягає поверненню як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання, та не може бути зарахована в рахунок інших податків та зборів.

Фактично новий авансовий внесок можна вважати мінімальним податковим зобов’язанням з податку на прибуток за місяць для АЗС. Тому, якщо певна АЗС, особливо у віддалених від міст населених пунктах, буде мати більше витрат, ніж заробляти, то АЗС може зчинитися, підняти ціни на пальне (при відсутності зниження цін на зовнішніх ринках) або перейти у «тінь».

Перший платіж за місяць, у якому набере чинності Закон, необхідно буде здійснити протягом 20 календарних днів з дати набрання чинності Закону. Тобто, якщо Закон набере чинності в кінці жовтня, то АЗС слід планувати свої витрати у вигляді авансового внеску за жовтень та листопад.

Фізичні особи

Ставка військового збору зросте  для доходів фізичних осіб з 1,5% до 5% і діятиме до 31 грудня року, у якому буде завершено  військовий стан. Фактично, це означитиме зменшення чистого доходу, отриманого особою «на руки» на 3,5% (наприклад, із зарплати). Разом з цим, підвищення військового збору не торкнеться доходів військовослужбовців, що є справедливими  в умовах війни.

Отримання найманими працівниками зменшених зарплат «на руки» буде залежати від дати набрання чинності змін. Очікується, що це може відбутися вже в кінці жовтня.

Мінімальне податкове зобов’язання за землю с/г призначення

На період з 1 січня 2024 року та до 31 грудня року, у якому буде завершено військовий стан, встановлюється мінімальне податкове зобов’язання за землю:

  • 700 гривень за 1 га;
  • 1400 гривень за 1 га земельної ділянки, у площі якої частка ріллі становить не менше 50%.

Обмінні пункти

Для обмінних пунктів також запроваджено авансові внески з податку на прибуток за кожен пункт у таких розмірах:

  • 700 євро – для Києва;
  • 600 євро – в містах з населенням понад 50 тисяч;
  • 200 євро – для інших населених пунктів.

Банки

Для банків збільшується ставка податку на прибуток за 2024 рік з 25% до 50%. Така ставка податку застосовується ретроспективно (також до доходів попередніх звітних періодів 2024 року). Водночас законом встановлюється, що сплата банками податку на прибуток у минулих звітних періодах 2024 року за поточною ставкою не є порушенням законодавства.

«Ложкою дьогтю» нового закону є ретроспективне виключення права банків на використання збитків минулих  періодів у 2024 році, оскільки не всі банки успішно використовували опцію депозитних сертифікатів НБУ.  Так, при підготовці звітності за 2024 рік, банки не зможуть використати збитки минулих періодів та зменшити суму оподаткування на такі збитки. Останні переноситимуться на 2025 рік.

У зв’язку з цим банкам необхідно буде у податковій декларації 2024 року уточнити звітні показники.

Небанківські фінансові установи

З 2025 року ставка податку на прибуток для небанківських фінансових установ (крім страховиків) зросте з 18% до 25%.

Зміна строків подання звітності з ПДФО, військового збору та ЄСВ

З 2025 року змінюються строки подання звітності з ПДФО, військового збору та ЄСВ. Так, податковий звітний період стане місячним замість квартального, а строк подання повідомлення про найм або звільнення працівників зменшиться з 40 до 20 календарних днів.

Підвищення податків є не тільки історичним, але і очікуваним для країни, що воює і потребує коштів для забезпечення армії. Можливо, це є тільки початком і слід очікувати підвищення ставки ПДВ у разі недосягнення прогнозованих податкових надходжень до бюджету та продовження війни «на виснаження». Такі тези вже озвучені представниками влади.

Крім того, через підвищення податків можна очікувати підвищення цін як на окремі товари та послуги (наприклад, на паливо та фінпослуги), так і на товари та послуги у цілому (наприклад, у разі компенсації працівникам роботодавцями підвищення військового збору на 3,5%  та збільшення собівартості товарів і послуг).