Дата публікації: 29 вересня 2023
Валерія Гудій, адвокат, радник
Джерело: «NV Бізнес»
Закони в умовах воєнного стану приймаються, враховуючи потреби для захисту країни, і вони не розділяють чи ти жінка, чи чоловік. Зараз вирує обговорення військового обліку жінок з медичною або фармацевтичною освітою з 1 жовтня.
Військовий облік є складовою мобілізаційної підготовки держави і полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, підприємств, установ, організацій з фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних військовозобов’язаних.
26 жовтня 2022 року набули чинності зміни до Закону «Про військовий обов’язок та військову службу», якими уточнено, що жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.
На військовий облік мають стати жінки, які закінчили заклад навчальний заклад і здобули медичну або фармацевтичну спеціальність та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я і віком.
При цьому законодавець відділяє жінку з медичною або фармацевтичною спеціальністю від жінок з іншими спеціальностями, зазначеними в переліку та затверджених Міністерством оборони України. Тому жінки з медичною або фармацевтичною спеціальністю є винятком і підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних в загальному порядку, їх бажання для цього не потрібно (на відміну від інших).
Отже, 1 жовтня 2023 року – це дата, з якої головнокомандувач Збройних Сил України має забезпечити взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних згідно з наказом Міністерства оборони.
Згідно положень Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підприємства та установи зобов’язані вести військовий облік військовозобов’язаних із числа працюючих і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади. Кабінет Міністрів в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів уточнив обов’язки щодо ведення персонального військового обліку і порядок дій під час такого обліку в залежності від того, чи:
- навчається жінка за медичною або фармацевтичною спеціальністю;
- працює;
- не працює.
Отже, якщо жінка здобуває медичну або фармацевтичну спеціальність, за два місяці до завершення навчання навчальний заклад має подати до територіального центру комплектування список таких жінок. Ці списки є підставою для оформлення жінкам після здобуття освіти тимчасового посвідчення військовозобов’язаної строком на 30 діб (без визначення ступеня їх придатності для виконання військового обов’язку та відмітки про взяття на облік) та внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Жінка зобов’язується протягом 7 днів з дня отримання тимчасового посвідчення прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого задеклароване/зареєстроване місце її проживання, для взяття на військовий облік.
Якщо жінка працює в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві, має освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувала на військовому обліку, керівники установ самі повідомляють про жінку до центру комплектування.
У випадку, якщо жінка з медичною або фармацевтичною освітою не перебувала на військовому обліку (не отримувала військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, вона може працевлаштовуватися як невійськовозобов’язана до кінця 2026 року. Проте після працевлаштування її керівники все одно мають повідомити відповідний територіальний центр комплектування про неї.
В ситуації, коли жінка з медичною або фармацевтичною освітою не працює, вона має самостійно прийти до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та стати на облік. Коли вона має це зробити – у законодавстві не визначено.
Фактично, взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних здійснюється після визначення їх придатності до військової служби, внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру з подальшим оформленням військово-облікового документа.
Становлячись на військовий облік, жінка-медик чи жінка-фармацевт має готуватись до наступного:
- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством;
- прибувати за викликом відповідного центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних;
- проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- вчасно повідомляти інформацію про себе (сімейний стан, стан здоров’я), адреси місця проживання, освіти, місця роботи і посади.
Порушення правил військового обліку в особливий період тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – з 850 грн до 1700 грн.
Громадяни, які ухиляються від військового обліку та служби за призовом під час мобілізації, несуть кримінальну відповідальність. Згідно ст. 337 Кримінального кодексу України, ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки України карається штрафом від 5 100 грн до 8 500 грн або виправними роботами на строк до одного року.