Дата публікації: 15 квітня 2022
Олександр Камша, адвокат
Джерело: «Юридична Газета»
У той самий день, коли в Україні було запроваджено правовий режим воєнного стану, Національним банком України було прийнято постанову №18 від 24.02.2022 р. «Про роботу банківської системи в період воєнного стану» (далі — Постанова), якою наразі регулюються питання доступних для громадян валютних операцій. У цю постанову періодично вносяться зміни, тому необхідно слідкувати за її актуальною редакцією. З метою надання громадянам найбільш актуальної інформації стосовно валютних операцій Національний банк України навіть створив відповідний веб-сайт, на якому йде постійне оновлення даних про діючі дозволені операції, а також заборони та обмеження.
Жодних заборон на безготівкові розрахунки в Україні Національний банк не встановлював. З рахунку в національній або іноземній валюті можна зняти готівкову гривню у сумі до 100 тис. грн на день. Національний банк дозволив клієнтам на територіях, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором, знімати національну готівкову та іноземну валюту з рахунків без обмежень за сумою.
Зняти кошти з валютного рахунку в Україні можна:
- у гривні – до 100 тис. грн на день;
- у валюті — в еквіваленті 100 тис. грн на день без комісій.
Зняти кошти з рахунків за кордоном можна:
- ліміт до 100 тис. грн в еквіваленті на день також поширюється на зняття валюти за кордоном з рахунків в іноземній валюті, що відкриті в українських банках;
- крім того, встановлено ліміт на зняття валюти з гривневих рахунків до 100 тис. грн на місяць.
Обмеження на продаж іноземної валюти (готівкової та безготівкової) відсутні. Конвертація долар/євро можлива лише у безготівковій формі. Продати іноземну валюту можна у відділеннях банків, операторів поштового зв’язку, в пунктах обміну валюти і через онлайн-банкінг.
Купівля іноземної валюти наразі заборонена (з 24 лютого 2022 р.), крім:
- територій, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором;
- придбання товарів критичного імпорту.
НБУ не встановлював обмежень на випуск валютних карток. Замовити нову картку можна, звернувшись у відділення банку, яке працює, чи за допомогою засобів онлайн-банкінгу.
Сьогодні більшість переказів з території України за кордон заборонені. Серед винятків, зокрема, оплата витрат за кордоном, пов’язаних зі смертю громадян, лікуванням у медичних закладах, транспортуванням хворих та оплата навчання на рахунки навчальних закладів за кордоном.
Для сприяння діяльності волонтерів фізичним особам дозволено переказувати іноземну валюту для купівлі низки товарів за кордоном у межах щомісячного ліміту 400 тис. грн в еквіваленті. До таких товарів належать бронежилети, каски, шоломи, військова та тактична форма, військове та тактичне взуття, захисний одяг, оптичні прилади для слідкування, безпілотні літальні апарати, спальні мішки, туристичні килимки та засоби для надання домедичної допомоги.
13 березня 2022 р. Національний банк повернув вимогу, яка діяла до 4 березня 2022 р. і передбачає необхідність надавати підтверджуючі документи під час переміщення за межі України валютних цінностей у сумі, що перевищує 10 тис. євро (в еквіваленті).
Ситуація на валютному ринку періодично змінюється, тож варто уважно слідкувати за нововведеннями, які запроваджує Національний банк. Обов’язково необхідно користуватися перевіреними джерелами інформації, зокрема офіційним веб-сайтом НБУ.