Дата публікації: 14 жовтня 2024
Олена Середа, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: «Юридична Газета»
Емблема Червоного Хреста (далі — Емблема), зображення червоного хреста на білому тлі, є однією з найбільш відомих у світі та має дві основні функції: захисну та розпізнавальну. Зображення емблем Червоного Хреста як захисного знака є видимим позначенням захисту, передбаченого Женевськими конвенціями та Додатковими протоколами до них для медичного персоналу, медичних формувань та санітарно-транспортних засобів. Як розпізнавальний знак емблеми Червоного Хреста використовуються для позначення належності людини або об’єкта до Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
Емблема Червоного Хреста має особливе міжнародне значення, і її захист від незаконного використання є важливим завданням, особливо сьогодні. Адже незаконне використання Емблеми, без дозволу або не в гуманітарних цілях, може призвести до плутанини, неправильної інтерпретації її значення, а також поставити під загрозу життя та безпеку людей, які дійсно працюють у зоні конфлікту.
Правове регулювання
У різних країнах є різні закони, які захищають Емблему Червоного Хреста від зловживань. Україна як держава — учасниця Женевських конвенцій також має юридичні механізми для захисту Емблеми Червоного Хреста від незаконного використання на своїй території.
У своїй діяльності Громадська організація «Товариство Червоного Хреста України» (далі — Товариство) керується Конституцією України, нормами міжнародного гуманітарного права, Статутом Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Резолюціями, прийнятими Міжнародною конференцією Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Радою делегатів, ЗУ «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні», чинним законодавством України та власним Статутом.
Статут є основним документом, що регламентує діяльність Товариства, розроблений відповідно до Статуту Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Статуту Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, а також основоположних принципів Міжнародного руху.
Відповідно до Статуту Товариство має виключне право на використання символіки (емблеми, прапора, назви, розпізнавальних сигналів) Червоного Хреста згідно із положеннями Указу Президента України від 28 жовтня 1992 року №48/92 «Про Товариство Червоного Хреста України», «Законом України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні», правилами використання національними товариствами емблеми Червоного Хреста і Червоного Півмісяця 1991 року, прийнятими ХХ Міжнародною конференцією (Відень, 1965 рік) і переглянутими Радою делегатів (Будапешт, 1991 рік), Додатковим протоколом ІІІ від 8 грудня 2005 року (Женева, 2005), пунктом 2 Резолюції 1 ХХІХ Міжнародної конференції Червоного Хреста та Червоного Півмісяця від 22 червня 2006 року та Статутом ТЧХУ для цілей, визначених міжнародними конференціями Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, відповідно до Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12 серпня 1949 року…».
Крім того, у Статуті зазначено, що однією із основних цілей Товариства є співпраця з державними органами влади з метою забезпечення дотримання норм міжнародного гуманітарного права, захисту емблем Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та позначень, інших емблемі назв, що знаходяться під захистом міжнародного гуманітарного права.
Щодо конвенцій, то відповідно до положень Конвенції про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях 1949 року передбачено, що емблема у вигляді червоного хреста на білому тлі та слова «Червоний Хрест» або «Женевський Хрест» можуть використовуватися в мирний час або під час війни тільки для позначення або захисту медичних формувань й установ, персоналу та спорядження, які користуються захистом, забезпечуваним цією Конвенцією та іншими конвенціями, що стосуються подібних питань.
Крім того, національні товариства Червоного Хреста (Червоного Півмісяця, Червоного Лева й Сонця) у мирний час також можуть використовувати відповідно до їхнього національного законодавства назву та емблему Червоного Хреста для інших видів діяльності, що відповідають принципам, сформульованим міжнародними конференціями Червоного Хреста.
Цією Конвенцією також встановлено, що приватним особам, товариствам, фірмам або компаніям, як державним, так і приватним, крім тих, які на це мають право відповідно до цієї Конвенції, завжди заборонено використовувати емблему чи назву «Червоний Хрест» або «Женевський Хрест» чи будь-який знак або найменування, що їх імітують, незалежно від мети використання та дати їх прийняття.
Відповідно до положень Паризької конвенції про охорону промислової власності країни Союзу домовляються відхиляти чи визнавати недійсною реєстрацію та забороняти шляхом відповідних заходів використання без дозволу компетентних органів як товарних знаків чи елементів цих знаків гербів, прапорів та інших державних емблем країн ЄС, впроваджених ними офіційних знаків і клейм контролю й гарантії, а також будь-яке наслідування цьому з погляду геральдики.
Положення, викладені вище, застосовуються рівнозначно до гербів, прапорів та інших емблем, скорочених чи повних найменувань міжнародних міжурядових організацій, членами яких є одна чи декілька країн Союзу, за винятком гербів, прапорів та інших емблем, скорочених чи повних найменувань, що вже є предметом діючих міжнародних угод, призначених для забезпечення їх охорони.
Згідно із Законом України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні», Товариство Червоного Хреста України — єдина українська організація, яка має право на використання символіки Червоного Хреста з розпізнавальною функцією для цілей і видів своєї діяльності, що відповідають принципам, визначеним міжнародними конференціями Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
Цим Законом також встановлено, що забороняється використання емблем Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала, комбінацій цих емблем; слів «Червоний Хрест», «Червоний Півмісяць», «Червоний Кристал», комбінацій цих слів; розпізнавального знака чи будь-якого іншого знака, найменування або сигналу, які є імітацією (використання подібних кольорів чи зображень) або можуть призвести до змішування, незалежно від мети такого використання.
Забороняється використання зазначених емблем чи слів на вивісках, плакатах, оголошеннях, листівках або розміщення їх на товарах чи упаковках, продаж цих товарів чи спроба продажу; спроба введення в обіг товарів, помічених таким чином; або використання зазначених емблем чи слів як елемента знака для інших емблем або найменувань з порушенням положень цього Закону і Правил.
Забороняється використання слів «Червоний Хрест», «Червоний Півмісяць», «Червоний Кристал», комбінацій цих слів у найменуваннях підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності; зображення емблем Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала на знаках для товарів і послуг, промислових зразках; використання цих слів або зображень як елемента знака для товарів і послуг, промислових зразків чи найменувань згідно з чинним законодавством України.
Дозвіл на використання емблеми на території України надається Національним комітетом Товариства Червоного Хреста України за умови безкоштовного надання послуг.
Товариство використовує емблему Червоного Хреста у порядку, визначеному Законом України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні».
Зловживання у використанні Емблеми
Будь-яке зловживання у використанні емблеми Червоного Хреста — імітація, віроломство чи неправомірне використання — може послабити захисну функцію та значно знизити ефективність діяльності Товариства.
Станом на сьогодні незаконне використання емблеми Червоного Хреста є досить поширеною проблемою. Саме тому Товариство разом із ЮФ «Ілляшев та Партнери» продовжують наполегливу боротьбу з порушниками.
Наразі спільними зусиллями вже було припинено порушення використання Емблеми у власних логотипах медичних центрів, які не отримали жодного дозволу від Національного комітету Товариства Червоного Хреста України, однак її використовували.
ЮФ «Ілляшев та Партнери», представляючи інтереси Товариства, зверталася до порушників із листами-попередженнями щодо припинення відповідних порушень, оскільки вони вводили в оману отримувачів послуг, які надаються медичними центрами. Адже логотипи, що містять таке зображення, позбавляються правового захисту, а їх використання вважається недобросовісною практикою.
Приватне підприємство «Медінфосервіс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Медичний центр «Діаліз Плюс» використовували Емблему в своїй господарській діяльності, зокрема в мережі «Інтернет», у діловій документації, під час рекламування своїх послуг і продуктів, в інтерфейсі програмного забезпечення та іншими способами. Але після отримання листів-попереджень ці компанії моментально припинили використання Емблеми.
Товариство разом з ЮФ «Ілляшев та Партнери» розуміють, що багато порушників, використовуючи емблему Червоного Хреста, не усвідомлювали серйозність значення Емблеми та не знали про заборону її використання, а тому ці порушення, ймовірно, мали ненавмисний характер.
Проте не всі порушники після попередження припиняли використання Емблеми. В деяких випадках Товариству разом із ЮФ «Ілляшев та Партнери» доводилося звертатися із позовами про припинення використання Емблеми до суду.
У низці випадків питання врегульовувалися шляхом укладення мирової угоди та затвердження її судом:
• Судова справа №906/1190/20 за позовною заявою Товариства до ТОВ «Медичний центр «Асклепій Плюс» про припинення використання емблеми Червоного Хреста. Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 3 листопада 2020 року було затверджено мирову угоду.
• Судова справа №910/6793/23 за позовом Товариства до Товариства з обмеженою відповідальністю «Медичний Центр «Медельвейс» про припинення використання емблеми Червоного Хреста. Ухвалою Господарського суду м. Києва від 25 липня 2023 року було затверджено мирову угоду.
• Судова справа №910/18843/23 за позовом Товариства до ТОВ «Медіцентр Україна» про припинення використання емблеми Червоного Хреста. Ухвалою Господарського суду м. Києва від 19 червня 2024 року було затверджено мирову угоду.
Також тривала боротьба із відомою мережею аптек «Мед-Сервіс», яка незаконно використовувала емблему Червоного Хреста в діяльності понад 400 аптек у 100 містах України — на своїх вивісках, у рекламі та у мережі «Інтернет».
З метою захисту своїх інтересів Товариство Червоного Хреста України разом із юридичною фірмою «Ілляшев та Партнери» звернулися до суду з вимогою визнати недійсною торговельну марку «Мед-Сервіс», яка включає у собі зображення, що є схожим і призводить до імітації емблеми Червоного Хреста.
Судові розгляди по цій справі тривали понад чотири роки. Товариство з ЮФ «Ілляшев та Партнери» здобули перемогу в судах усіх інстанцій, довівши факти незаконного використання емблеми Червоного Хреста аптечною мережею. Остаточну крапку у справі поставив Верховний Суд, який погодився з рішеннями судів попередніх інстанцій і визнав торговельну марку «Мед-Сервіс» недійсною. Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) внесло відомості щодо недійсності свідоцтва №38130 на торговельну марку «Мед-Сервіс» до Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг.
Це стало першим в історії України рішенням Верховного Суду, в якому розглядалося питання незаконного використання емблеми Червоного Хреста, та надзвичайно важливим, оскільки дає змогу припинити численні порушення щодо незаконного використання Емблеми.
Водночас найбільша мережа українських аптечних закладів не виконала судове рішення та продовжила використовувати емблему Червоного Хреста у своїй діяльності. Проте Товариству разом із ЮФ «Ілляшев та Партнери» вдалося переконати порушника остаточно припинити використання емблеми Червоного Хреста і почати ребрендинг. Зобов’язання мережі аптек припинити використання емблеми Червоного Хреста прописані в угоді.
Використання Емблеми у воєнний час є не лише порушенням міжнародного гуманітарного права. Будь-яке неправомірне використання емблем може поставити під загрозу довіру до Емблеми та послабити її захисну функцію і серйозно вплинути на ефективність допомоги на полі бою для тих, хто її потребує, поставити під загрозу життя та безпеку людей.
У разі виявлення факту неправомірного використання емблеми Червоного Хреста просимо повідомити про це фахівців Національного комітету Товариства, надіславши лист на е-mail: national@redcross.org, ihl@redcross.org.ua або звернувшись на офіційну сторінку в соціальній мережі: https://www.facebook.com/RedCrossUkraine/.