Дата публікації: 23 березня 2022
Роман Процишин, адвокат
Джерело: 24tv.ua
Одразу після початку повномасштабної війни росії проти України 24 лютого 2022 року США, Велика Британія, Європейський Союз та інші держави, які підтримують Україну, ввели нові пакети санкцій проти росії та її союзника білорусі.
Окупантів карають рублем
Це зробили з метою спонукання росії припинити дії, що дестабілізують Україну, підривають чи загрожують територіальній цілісності, суверенітету чи незалежності України.
Введення нових санкцій іноземними державами та міжнародними організаціями проти країни-агресора та її союзника є логічним продовженням їх санкційних режимів, введених у зв’язку з окупацією росією у 2014 році території Автономної республіки Крим та окремих територій Донецької та Луганської областей. З 2014 року Україна теж вводить свої санкції проти росії з цих же причин.
Санкції, що за своєю природою є тимчасовими спеціальними економічними та іншими обмежувальними заходами, вводяться проти необмеженого кола осіб (їх ще називають секторальні санкції – наприклад, торгові санкції щодо заборони імпорту / експорту певних видів товару) чи проти конкретних фізичних або юридичних осіб, які часто називають персональні санкції.
Персональні санкції
Власне під персональні санкції як України, так і її іноземних партнерів потрапило чимало заможних громадян російської федерації, до яких в більшості випадків були застосовані фінансові санкції у вигляді блокування (заморозки) грошей та іншого майна на території відповідної юрисдикції.
Санкційне законодавство кожної окремої юрисдикції по-різному визначає, яка фізична особа може потрапити у санкційний список і як уповноваженим органам потрібно її ідентифікувати для того, щоб особи, на яких покладений обов’язок безпосередньо виконати введені обмеження, змогли це зробити вчасно та ефективно (наприклад, обов’язок банку заблокувати підсанкційній особі доступ до своїх рахунків).
Скажімо, антиросійський санкційний список Великої Британії ідентифікує російського олігарха Романа Аркадійовича Абрамовича як громадянина росії, Ізраїлю та Португалії. Отже мета введення проти цього росіянина санкцій буде ефективніше досягнута, оскільки ідентифіковане потрійне громадянство вищезазначеного росіянина дозволить швидко та ефективно виявити його активи у цій юрисдикції, зокрема ті, які зареєстровані на нього як на громадянина іншої держави.
Відповідь на питання, чи зможе підсанкційний росіянин із подвійним громадянством уникнути персональних фінансових санкцій, буде залежати від низки факторів:
- ідентифікація у санкційному списку іншого громадянства в росіянина;
зазначення у санкційному списку як транслітерованого, так і імені росіянина російською мовою; - наявність консолідованого санкційного списку (наприклад, в Україні такий сервіс мав би працювати), що дозволяє суб’єктам первинного моніторингу за дотриманням санкційного режиму (наприклад, банки) швидко та ефективно здійснювати санкційний аудит щодо тієї чи іншої особи;
- суворість покарання за умисне чи з необережності порушення санкційного законодавства (чим менша юридична відповідальність, тим вища вірогідність звичайної службової халатності).
Секторальні санкції
Насамперед, потрібно розуміти, що західні партнери України не вводять санкції проти всього російського народу, а лише ті, які, на їх думку, призведуть до бажаної мети – припинення росією вогню в Україні та відновлення територіальної цілісності нашої держави.
З огляду на це, введені санкції не носять абсолютний характер за національною ознакою будь-якої належності особи до російського громадянства.
Прикладом цього може слугувати Регламент Ради (ЄС) 2022/328 від 25 лютого 2022 року про внесення змін до Регламенту Ради (ЄС) 833/2014 «Про обмежувальні заходи у світлі дій Росії щодо дестабілізації ситуації в Україні».
Відповідно до нової статті 5b Регламенту Ради (ЄС) 833/2014, введена заборона щодо прийняття депозитів, зокрема, від громадян рф чи її фізичних осіб-резидентів, якщо сума депозиту перевищує 100 000 євро. При цьому зазначена норма прямо встановлює, що зазначене обмеження не застосовується до громадян країн-членів ЄС чи громадян, які мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання в одній із країн-членів ЄС.
Отже, якщо громадянин росії має, наприклад, друге громадянство Німеччини і вносить депозит вищевстановленого обмеження як громадянин Німеччини, не кажучи вже про росіянина, який постійно проживає у Німеччині, то на нього апріорі не повинна розповсюджуватись введена санкція ЄС.
Імміграційні санкції
Як писали ЗМІ, прем’єр-міністр Чехії повідомив про рішення уряду своєї країни зупинити видачу будь-яких віз росіянам, окрім як для гуманітарних цілей. Мабуть, відповідь на основне питання цієї статті в цьому ключі лежить на поверхні.
Якщо громадянин росії має подвійне громадянство, наприклад, є також громадянином України (багато жителів окупованого Криму погодились отримати громадянство рф, проте залишили за собою громадянство України, зокрема – з метою використання привілеїв безвізового режиму для українців при в’їзді в країни Шенгенського договору), то така особа в принципі зможе обійти введене Чехією обмеження проти росії, подавши заяву на отримання, наприклад, робочої візи в Чехію як громадянин України.
Незважаючи на введені іноземними партнерами України санкції проти росії, для тих росіян, які мають подвійне громадянство, загалом існують шляхи уникнення санкцій через інструмент використання свого іншого громадянства.
Проте у кожному конкретному випадку та стосовно кожної окремо взятої санкції конкретної юрисдикції необхідно проводити ретельний юридичний аудит на предмет можливості обходу введеного обмеження.