Дата публікації: 2 березня 2015
Джерело: «Ділова столиця»
4 березня французький суд винесе остаточне рішення про видачу Мухтара Аблязова Росії чи Україні, − Роман Марченко, старший партнер юрфірми «Ілляшев та Партнери».
Протягом п’яти років правоохоронні органи кількох країн, включаючи Україну, домагаються притягнення до кримінальної відповідальності екс-власника БТА Банку Мухтара Аблязова, обвинуваченого в шахрайстві. Про те, як просувається справа опального казахстанського олігарха, «ДС» розповів старший партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери» Роман Марченко.
«ДС» Апеляційний суд французького міста Ліон у жовтні минулого року прийняв позитивне рішення за запитами Росії та України про екстрадицію Мухтара Аблязова, але екс-банкір до цього часу не виданий. Чому?
Р.М. Дійсно, ліонський суд виніс позитивне рішення про можливість екстрадиції Мухтара Аблязова, рекомендувавши при цьому передати його Росії. Відповідно до французького законодавства у випадку одночасної подачі клопотань про екстрадицію рішення приймається на користь тієї країни, в якій особа завдала більшої шкоди. Збиток, завданий цим шахраєм в РФ, у кілька разів більший за збиток, завданий в Україні. Рішення суду Аблязов оскаржив в касаційному порядку. Чергове слухання у цій справі пройшло 18 лютого, оголошення рішення очікується 4 березня. Переконаний, що має бути прийняте рішення про видачу екс-банкіра з метою проведення стосовно нього повного судового слідства. Якщо Аблязов буде екстрадований в нашу країну, і суд визнає його винним, на нього чекає до 12 років тюремного ув’язнення.
«ДС» Адвокати казахстанського олігарха наполягають, що їх клієнта переслідують з політичних мотивів. Чи це так?
Р.М. Аблязов дійсно говорить про непрості стосунки з чинним президентом Казахстану. Однак той факт, що кримінальні справи проти нього порушені не лише на батьківщині, але і в інших країнах, підтверджує, що ця людина дійсно є шахраєм, який, хоча і «у великих масштабах», просто мімікрує під опозиціонера. Зокрема, англійський суд, в неупередженості якого всі вже точно переконані, визнав екс-банкіра шахраєм і засудив його до 22 місяців в’язниці. Проте після вироку Аблязов втік і звідти, не відбувши покарання. В Україні кримінальна справа по олігарху була порушена ще за президента Ющенка. Розслідування тривало і при Януковичі, продовжується і зараз, при Порошенку. За ці роки змінився десяток генпрокурорів і міністрів МВС, але правоохоронні органи не закривають справу. Це чітке підтвердження того, що ніякого політичного підґрунтя тут немає.
У чому звинувачує екс-банкіра українська влада?
Р.М. Будучи власником і топ-менеджером банку, він привласнив великі суми, за рахунок грошей вкладників фінансував власні проекти. Значна частина коштів була просто розкрадена і виведена через офшорні компанії. Саме тому цілий ряд держав – Казахстан, Росія, Україна, Латвія, Киргизія – зараз ведуть кримінальне переслідування членів ОЗУ Аблязова. У Казахстані та РФ вже винесено обвинувальні вироки ряду спільників банкіра.
Половина акцій українського БТА Банку знаходиться у власності казахстанського БТА, друга половина розділена між шістьма компаніями. Англійський суд постановив повернути ці акції казахстанському БТА. Коли буде виконано це рішення?
Р.М. Шляхом махінацій Аблязов роздробив акції українського банку, куплені на гроші казахстанського БТА, на пакети по 10% і оформив їх на різні структури. Зокрема, тільки 10% отримав казахстанський БТА, решта – українські компанії, нібито незалежні один від одного. Згодом Аблязов ще раз перепродав 40% казахстанському БТА за завищеною ціною. В результаті материнська структура офіційно сконцентрувала у себе половину акцій. Проте казахстанський БТА домігся визнання своїх прав і на інші 50%. Зараз закінчуються формальні процедури – БТА чекає дозволу НБУ на повне володіння українським банком. Дозвіл АМКУ на концентрацію нами вже отримано.
Ви є членом наглядової ради БТА. Як українська «дочка» БТА Банку справляється з кризою?
Р.М. БТА Банк (Україна) отримує потужну підтримку від казахстанських «батьків», серед яких, наприклад, найбільший в Казахстані Казкоммерцбанк, активи якого перевищують $25 млрд. На відміну від багатьох українських банків БТА не вимагає докапіталізації і повністю виконує всі нормативи НБУ, незважаючи на кризу і девальвацію гривні. Крім того, на баланс українського банку кілька років тому були переведені два бізнес-центри, розташовані по вулиці Жилянській, – «Айсберг» та «Прайм» – загальною площею близько 50 тис. кв.м. Бізнес-центри були придбані на гроші материнської структури, але зараз всі доходи від оренди площ йдуть на підтримку стабільної роботи української «дочки». Завдяки такому постійному підживленню БТА Україна – одна з небагатьох високоприбуткових фінустанов, у якої, навіть незважаючи на кризу, справи йдуть в гору.