Залишити заявку

Практика кримінального права і процесу: огляд та прогнози – 2025

Дата публікації: 3 січня 2025

Джерело: «Юридична Газета»

Прогнози — річ невдячна, але саме адвокати в кримінальній практиці найкраще відчувають тонкощі юридичних змін. Їхні думки — це не просто слова, а індикатор того, як закон впливає на реальність. Які найбільші виклики виникли в практиці кримінального права цього року? Які складнощі виникають під час захисту обвинувачених у резонансних кримінальних провадженнях? Ми запитали у професіоналів.

Костянтин Кривенко, адвокат, радник ЮФ «Ілляшев та Партнери»

— Які основні проблеми виникають при захисті осіб, звинувачених у White-Collar Crime, і як ці виклики змінюються з року в рік?

— По-перше, це «авансове» правосуддя. Річ у тім, що найчастіше слідчий суддя повністю виправдовує назву посади та заздалегідь перебуває на боці сторони обвинувачення. Тобто немає двох рівних сторін та арбітра посередині, який має вирішувати, хто більш аргументовано доводить свою позицію. Доволі часто слідчий суддя авансом надає стороні обвинувачення перевагу на стадії досудового розслідування та приймає її позицію, навіть якщо вона не є достатньо аргументованою або підтвердженою доказами.

По-друге, це медійний супровід. Зрозумілим є те, що і суспільству, і партнерам-кредиторам необхідно показувати результати боротьби з корупцією в державі, але результатом є вирок суду, який набрав законної сили, а не повідомлення про підозру чи проведення обшуку. Тобто за гучними заголовками щодо «викриття корупціонера» чи «зупинення незаконної схеми на мільярди» криється проведення звичайного досудового розслідування, яке має здійснюватися на певних засадах, зокрема верховенства права, законності, рівності, поваги до людини, презумпції невинуватості. Висвітлення певних кримінальних проваджень у ЗМІ та надання їм заздалегідь упередженої оцінки суспільством створює неабиякі складнощі для подальшого захисту учасників таких проваджень.

По-третє, це захмарні застави. Тенденція складається так, що найчастіше розміри застав формуються незалежно від матеріального становища підозрюваного (тобто його спроможності сплатити таку заставу), а від розміру ймовірно нанесених збитків. І це абсолютно неправильно, адже відбувається поєднання таких понять, як запобіжний захід і відшкодування збитків. На цій проблемі неодноразово наголошував ЄСПЛ у своїх рішеннях, що свідчить про існування аналогічної практики в інших європейських державах. Визначення завідомо непомірних розмірів застави як альтернативи триманню під вартою найчастіше позбавляє особу права на таку альтернативу.

— Як змінився підхід правоохоронних органів до розслідування справ WCC, зокрема у зв’язку з новими технологіями та методами збору доказів?

— Технологічні новації торкаються усіх сфер повсякденного життя, отже, не залишаються поза увагою правоохоронців. Зафіксовані телефонні розмови, виявлене листування в месенджерах, наявність фотокопій документів у галереї мобільного телефону або записів у нотатках можуть з легкістю сформувати для слідчого доказову базу того чи іншого кримінального правопорушення, зокрема його суб’єктивної сторони, доведення якої, напевне, є найважчим у справах WCC.

Слідчі та оперативні працівники при розслідуванні цієї категорії кримінальних правопорушень все більше зосереджують увагу на вилученні мобільних терміналів, комп’ютерної техніки, пристроїв для зберігання інформації, а також отриманні доступу до хмарних сховищ, серверів електронної пошти, різноманітних девайсів тощо.

Фактично кожен зараз 24/7 має із собою звукозаписуючий пристрій із технічною можливістю передачі даних у будь-яку точку світу, який фіксує місцезнаходження та усі з’єднання. Залишається тільки отримати повний доступ до девайсу і з точністю прослідкувати усі дії фігуранта кримінального провадження, але, як показує практика, вітчизняні правоохоронні органи поки що не мають можливості цього зробити. Поодинокі випадки віддаленого отримання доступу до змісту мобільного телефона або комп’ютера є результатами хакерського зламу, тому не є розповсюдженою практикою роботи правоохоронців.

Водночас правоохоронні органи доволі широко використовують спеціальне звуко- та відеофіксуюче обладнання, що дає змогу здобути доказову базу у службових та економічних кримінальних правопорушеннях.

Зазвичай саме наявність зафіксованих розмов фігурантів кримінальних правопорушень, у яких обговорюються ті чи інші обставини, формують у слідчих органів і суду певні уявлення про ситуацію, які в подальшому доволі складно змінити або спростувати стороні захисту.