Дата публікації: 16 лютого 2021
Ніна Бец, юрсит
Джерело: EBA
Якщо ви нерезидент і працюєте на території України, то на вас чекає новина: з 1 січня 2021 року було оновлено норми Податкового кодексу щодо постійних представництв нерезидентів в Україні. Мета – виявити незареєстровані постійні представництва та змінити систему оподаткування їх діяльності.
Всім іноземним компаніям, котрі працюють на території України через постійні представництва чи некомерційні представництва, надано час до 31 березня 2021, щоб належним чином стати на облік в податкових органах.
Нові вимоги до нерезидентів
Відтепер вважається, що у нерезидента виникло постійне представництво на території України, якщо особа, що діє на території України від його імені має повноваження здійснювати діяльність у його інтересах, за його рахунок або на його користь.
Критерії, за якими «розпізнаватимуть» постійні представництва, наступні:
- нерезидент надає обов’язкові до виконання вказівки (у тому числі засобами електронного зв’язку або передачі електронних носіїв) для подальшого виконання представником;
- представник має та використовує корпоративну електронну пошту нерезидента для комунікації з ним та/або з третіми особами, з якими вже або в подальшому будуть укладені правочини;
- представник має право володіння або розпорядження запасами (товарами) чи іншими активами нерезидента в Україні;
- представник орендує від свого імені приміщення для зберігання майна, придбаного за рахунок або яке належить нерезиденту чи третім особам для подальшої передачі чи інших цілей.
Єдиний метод визначення прибутку
З 1 січня 2021 року постійному представництву при розрахунку обсягу оподатковуваного прибутку необхідно використовувати «прямий» метод оподаткування з урахуванням правил трансфертного ціноутворення.
Тобто, для постійного представництва обсяг оподатковуваного прибутку розраховується як для окремої незалежної від нерезидента компанії – як для постачальника послуг нерезиденту (штаб-квартирі).
Наприклад, якщо постійне представництво здійснює просування продуктів нерезидента (вивчення ринку, маркетингові послуги тощо), то обсяг його прибутку буде відповідати обсягу прибутку самостійного товариства, яке надавало б подібні послуги.
Таким чином, у постійних представництв виникне необхідність у підготовці документації з трансфертного ціноутворення, навіть якщо операції з нерезидентом не перевищують порогове значення у 10 млн грн. для визначення їх контрольованими.
Необхідність реєстрації платниками ПДВ
Відповідно до податкового законодавства, постійне представництво – це особа, до якої застосовуються правила щодо оподаткування операцій ПДВ.
Це означає, що реєстрації платниками ПДВ підлягають всі постійні представництва з сумою операцій з постачання товарів/послуг на митній території України понад 1 млн грн. за останніх 12 календарних місяців.
Однак, якщо постійне представництво отримує виключно фінансування від свого нерезидента, то такі операції не є об’єктом оподаткування ПДВ, оскільки не підпадають під визначення операцій з постачання товарів/послуг.
Ризик переоцінки прибутку
Представникам нерезидентів в Україні необхідно звернути увагу на те, що укладення нерезидентом договорів безпосередньо з українськими контрагентами може створювати ризик для переоцінки прибутку, визначеного постійним представництвом.
До уваги братимуться дії персоналу, функції та роль українського представництва при генеруванні нерезидентом свого доходу.
Доходи нерезидента мають включатися до доходу постійного представництва в залежності від його функцій.
У зв’язку з цим, постійним представництвам варто:
- переглянути свою діяльність та мінімізувати фактори, що свідчать про участь/сприяння постійного представництва в укладенні договорів між нерезидентом та українськими контрагентами, а також про просування продуктів нерезидента;
- ретельно підготувати документацію з трансфертного ціноутворення для обґрунтування визначеного постійним представництвом обсягу оподаткованого прибутку.
Перевірки незареєстрованих постійних представництв
З 1 липня 2021 року податковим органам матимуть «зелене світло» на призначення перевірок нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України та повинні були стати на облік до кінця березня 2021 року.
Дана норма надасть можливість контролюючим органам перевіряти всі некомерційні представництва нерезидентів в Україні з метою виявлення порушень законодавства.
Часу на підготовку залишилось не так же й багато. У випадку виявлення яких-небудь порушень до нерезидентів будуть застосовані штрафні санкції в розмірі 100 000 грн. Також будуть донараховані відповідні податкові зобов’язання, які на думку податкового органу, постійне представництво нерезидента мало б сплатити на території України.