Дата публікації: 27 жовтня 2021
Денис Нєнов, адвокат
Джерело: «УНІАН»
Останнім часом в Україні все частіше виявляють випадки продажу та використання підроблених сертифікатів про вакцинацію від COVID-19. Є кілька причин їх появи. Це і посилення владою обмежувальних заходів всередині країни, і нові правила перетину кордонів, і вимоги роботодавців, і, власне, небажання робити щеплення.
Ще гірше те, що новини про підробки бачимо не тільки ми. Це вкрай негативно впливає на імідж країни в світі. Особливо, якщо згадати, що Україна – одна з перших країн за межами ЄС, чиї електронні COVID-сертифікати визнали. Якщо ситуацію з підробками не візьмуть під контроль, легітимність українських сертифікатів буде сумнівною.
За підробку COVID-сертифікатів в нашій країні передбачена кримінальна відповідальність: як для тих, хто підробляє документи про вакцинацію, так і для тих, хто їх використовує.
Набір статей Кримінального кодексу широкий і залежить від суб’єкту і способу підробки.
Оскільки продавці підробок займаються цим систематично і, як правило, за попередньою змовою, вони понесуть відповідальність за ч.3 ст. 358 – підробка документів, печаток, штампів і бланків, їх збут. Вона передбачає покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк до 5 років.
Також дії продавців можуть розглядатися як шахрайство, вчинене повторно або групою осіб (ч. 2 ст. 190). За це передбачені варіації покарань: штраф від 51 до 68 тис. грн; виправні роботи від 1 до 2 років; обмеження волі до 5 років; позбавлення волі до 3 років.
Якщо продавці, наприклад, використовують у підроблених сертифікатах назву відомої клініки, то вони додатково можуть понести відповідальність за незаконне використання фірмового найменування (ч. 2 ст. 229). За це доведеться заплатити штраф від 51 до 170 тис. грн.
Однак найвитонченіший вид підробки – внесення в електронну систему охорони здоров’я неправдивих даних про вакцинацію. Для цього, як правило, залучають лікарів і медичних працівників. Виявити і довести такі підробки найскладніше. Подібний злочин розглядається за ч.1 ст. 362 (несанкціоновані дії з інформацією, яка обробляється в комп’ютерах, автоматизованих системах, комп’ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї). За це передбачається штраф від 34 до 68 тис. грн або виправні роботи до 2 років.
Як правило, подібні злочини скоюються повторно або за змовою з групою осіб. У такому випадку зловмисників покарають позбавленням волі від 3 до 6 років з позбавленням права обіймати посади або займатися діяльністю до 3 років.
Але якщо покупці несправжніх COVID-сертифікатів вважають, що, якщо навіть попадуться, покарання загрожує лише продавцям, вони помиляються. Покупці підробленого документа підпадають під ч. 4 ст. 358. Це штраф до 850 грн, арешт до 6 місяців, або обмеження волі до 2 років. Безумовно, розмір штрафу не відповідає суспільній небезпеці такого правопорушення – його слід збільшити.
Але і це не все. У разі, якщо замовник підробки заразив інших людей коронавірусом або міг поширити це захворювання в ситуації, коли потрібна обов’язкова наявність сертифіката вакцинації (наприклад, для входу в ТРЦ, кафе, кінотеатр на території регіону зі статусом червоної зони, під час поїздки на поїзді), то за такі дії передбачені: штраф від 17 до 51 тис. грн, арешт до 6 місяців, обмеження волі до 3 років або позбавлення волі до 3 років (ч. 1 ст. 325).
Якщо ж поведінка покупця підробки спричинила за собою загибель людей або інші тяжкі наслідки, покарання може бути жорсткіше – позбавлення волі від 5 до 8 років.
Якщо власник фейкового сертифіката просто скористався ним, але без ризику поширення коронавірусу, його можуть притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 44-3 кодексу Про адміністративні правопорушення (порушення правил карантину). Тоді покупця зобов’яжуть виплатити штраф від 17 до 34 тис. грн.
Також варто пам’ятати, що за використання підробленого COVID–сертифіката можна отримати проблему за кордоном – там можуть порушити кримінальну справу і депортувати з країни.
За даними правоохоронців, на початок поточного тижня в Україні було відкрито близько 800 кримінальних проваджень за фейковими сертифікатами або тестами на коронавірус. Безумовно, це тільки мала частина виявлених злочинів.
Кабмін вже ініціював законопроект, яким пропонує встановити кримінальну відповідальність за підробку документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень. Зокрема, за:
1. Використання особою завідомо підроблених документів, які підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб у вигляді штрафу від 17 до 34 тис. грн або обмеження волі на строк до 2 років;
2. Внесення медичним працівником завідомо неправдивих відомостей до медичної документації про проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб у вигляді штрафу від 34 до 68 тис. грн або позбавлення волі до 2 років з позбавленням права обіймати посади або займатися діяльністю від 1 до 3 років;
3. Виготовлення з метою збуту, збут підроблених документів, що підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб у вигляді штрафу від 85 до 170 тис. грн або позбавлення волі до 3 років.
Однак ці пропозиції не враховують низку моментів, які можуть вплинути на їх ефективність. По-перше, вони не передбачають кримінальну відповідальність за:
– придбання підробленого сертифіката (незалежно від факту використання);
– підробку результатів ПЛР-тесту та довідок про одужання після COVID-19;
– рекламу та пропозиції продажу підробок;
– вчинення таких діянь повторно або за попередньою змовою групою осіб;
– внесення медичним працівником неправдивих даних в електронну систему охорони здоров’я.
Також у законопроекті відсутня норма про звільнення покупця від кримінальної відповідальності у разі добровільної здачі підробки. Ця норма могла б збільшити розкриття подібних справ.
Проект закону включений до порядку денного парламенту, але поки не прийнятий. Однак однієї законодавчої роботи для ефективної боротьби з фейковими довідками та сертифікатами теж недостатньо.
Окрім залучення до процесу компетентних органів влади, моніторингу Інтернету та перевірок медичних закладів, необхідна активна просвітницька робота. Адже останні соціологічні дослідження показують високий рівень недовіри українців до вакцинації. Саме це і призвело до значного зростання ринку підроблених COVID-сертифікатів.