Залишити заявку

Нюанси оподаткування бізнесу в умовах воєнного стану

Дата публікації: 18 березня 2022

Ніна Бец, керівник практики податкового права

Джерело: «Юридична Газета»

У цей надзвичайно важкий для країни час, щоб хоч якось підтримати бізнес, Верховною Радою було прийнято закон, що вносить зміни до Податкового кодексу на час воєнного стану. Цим законом значно зменшуються ставки податків, а обов’язок щодо сплати деяких з них взагалі відміняється.

ФОП та платники єдиного податку

Починаючи з 1 квітня 2022 р. до припинення або скасування воєнного стану:

  • платниками єдиного податку 3 групи можуть бути ФОП та юридичні особи, у яких розмір річного доходу складає до 10 млрд грн. Крім того, такі платники єдиного податку можуть використовувати необмежену кількість працівників;
  • ставка єдиного податку для 3 групи складатиме всього 2% від доходу зі звільненням від податку на прибуток та ПДВ;
  • податковим періодом відтепер буде місяць, а строк сплати податку — 10 календарних днів після граничного строку подання декларації;
  • для обрання/переходу на спрощену систему оподаткування із застосуванням вказаних особливостей необхідно подати до податкової заяву до останнього числа місяця, що передує періоду переходу (наприклад, до 31 березня);
  • після припинення воєнного стану платники 3 групи, що не відповідали її критеріям до цих змін, автоматично втрачають право використання зазначених особливостей та переходять на попередню систему оподаткування;
  • для ФОП 1 та 2 груп сплата єдиного податку є добровільною;
  • ФОП та самозайняті особи мають право не нараховувати та не сплачувати за себе ЄСВ. Штрафні санкції по ЄСВ не застосовуються. Це звільнення не стосується сплати ЄСВ за найманих співробітників.

ПДВ та акциз

Передбачається зменшення ставки ПДВ до 7% та звільнення від акцизу з пального. При цьому податковий кредит з ПДВ не підлягає бюджетному відшкодуванню, а включається до податкового кредиту наступного періоду.

Не застосовуються штрафні санкції за невчасно зареєстровані податкові накладні, незареєстровані податкові накладні мають бути зареєстровані протягом 6 місяців після закінчення режиму воєнного стану.

ПДФО

Звільняється від оподаткування ПДФО благодійна допомога (цільова та нецільова) постраждалим від військової агресії РФ в період дії режиму воєнного стану.

Плата за землю

З березня 2022 р. по 31 грудня року, наступного за роком, у якому буде припинено або скасовано режим воєнного стану, земельний податок та орендна плата за земельні ділянки, які окуповані або на них ведуться бойові дії, не нараховується та не сплачується. Перелік таких земельних ділянок визначає КМУ.

Тимчасово за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, які окуповані або на них ведуться бойові дії. Перелік таких земельних ділянок також визначає КМУ.

Строки давності

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Перевірки

Введено мораторій на проведення перевірок, крім камеральних перевірок декларацій при бюджетному відшкодуванні ПДВ, фактичних перевірок. Всі розпочаті перевірки зупинено.

Документооборот з податковою

Приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 до 18 години.

Відповідальність за неповернення валютної виручки

Воєнний стан вважається форс-мажором, він зупиняє строки розрахунків згідно з валютними операціями. Тому з 24.02.2022 р. зупиняється перебіг строків розрахунків за експортно-імпортними операціями, установлених згідно з Законом України «Про валюту та валютні операції». Нарахування пені відповідно до цього закону зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

12.03.2022 р. Торгово-промислова палата України, враховуючи надзвичайно складну ситуацію, з якою зіткнулась наша країна, ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). З метою позбавлення обов’язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії воєнного стану на сайті ТПП України 28.02.2022 р. розміщено загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Це надасть можливість за необхідності роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується.

Як би складно не було, слід розуміти, що сплата податків, особливо у воєнний час, є обов’язковою і надзвичайно важливою для нашої країни. Крок за кроком ми досягнемо перемоги, адже ми незламні.