Залишити заявку

Мобілізація в Україні: військовозобов’язані мають звіряти дані раз на п’ять років

Дата публікації: 16 листопада 2023

Олександр Камша, адвокат, арбітражний керуючий

Джерело: «NV Бізнес»

Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні звіряти не рідше одного разу на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними ТЦК. Інакше — штраф.

З 5 січня 2023 року ведення військового обліку на території України здійснюється за оновленим Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

В Україні військовий облік ведеться за місцем проживання ― в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, за місцем роботи і навчання. В селах, селищах, містечках, де немає ТЦКтСП, військовий облік ведуть місцеві органи самоврядування.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Військово-обліковими документами є:

  • для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
  • для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
  • для резервістів – військовий квиток.

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов’язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України.

Взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік підлягають громадяни України з числа:

  • призовників у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років;
  • військовозобов’язаних та резервістів, які не досягли граничного віку перебування у запасі, у тому числі жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони.

Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік.

Варто відзначити, що відповідності до положень Порядку (пункт 51): «Жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки [ТЦКтСП] (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року».

Тобто, якщо жінка отримала медичну або фармацевтичну спеціальність до 30.12.2022 року та не перебувала до цієї дати на військовому обліку – то, в даному випадку, лише з 2027 року роботодавець матиме право вимагати у даних жінок військово-облікові документи (військовий квиток) під час працевлаштування.

Якщо ж жінка отримала медичну або фармацевтичну спеціальність після 30.12.2022 року – їй необхідно стати на військовий облік і від такої особи роботодавець вже зобов’язаний вимагати надання військового квитка при працевлаштуванні.

Необхідно виокремити те, що хоча працевлаштування вищевказаної категорії жінок, з медичною або фармацевтичною спеціальністю, і повинно здійснюватися за правилами як для невійськовозобов’язаних осіб, проте такі особи все ж підлягають взяттю на військовий облік вже зараз і новий Порядок не має відкладальних умов з даного питання.

Що стосується непрацевлаштованих жінок з медичною або фармацевтичною освітою Порядок встановлює, що такі жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) ТЦКтСП з метою взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних.

Стосовно питання, щодо звіряння чи актуалізації відомостей про військовозобов’язаного, то у Правилах військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток № 2 до Порядку) визначено, що призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні звіряти не рідше одного разу на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) ТЦКтСП.

Отже, безпосередньо в Порядку визначено обов’язок військовозобов’язаного проводити звірку власних персональних даних не рідше одного разу на п’ять років. А у деяких випадках у військовозобов’язаного існує обов’язок повідомляти про зміни в більш швидкий строк, зокрема військовозобов’язаний повинен особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного ТЦКтСП, який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік, а також особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних.

Доречно буде порадити слідкувати за актуальністю власних даних кожному з військовозобов’язаних, які перебувають на обліку, та, у разі необхідності, проводити звіряння даних, у передбачені Порядком строки, задля уникнення можливості притягнення до адміністративної відповідальності.

Призовники, військовозобов’язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Як передбачено частиною 2 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення – порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку  вчинене в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти (850,00 грн.) до ста (1700,00 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Проте, варто завжди пам’ятати, що у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.