Залишити заявку

Огляд ринку: транскордонні судові процеси

Дата публікації: 20 липня 2019

Роман Марченко, адвокат, cтарший партнер

Джерело: Ukrainian Law Firms 2019

У 2018 та 2019 роках спостерігається зростання кількості масштабних судових спорів за участю сторін з України. Поряд з іншими юрисдикціями загального права, Лондон залишається надзвичайно популярним місцем вирішення спорів серед українських сторін, не в останню чергу завдяки його потужним інструментам, що дозволяють заморожувати активи у всьому світі та вживати інші види запобіжних заходів. У свою чергу, українські компанії та бізнесмени нині займають провідні позиції серед іноземних сторін за кількістю справ, що розглядаються за їх участю комерційними судами Лондона. Слід відмітити, що більшість таких судових розглядів стосується звинувачень у шахрайстві.

Загальногосподарські спори та спори між акціонерами традиційно залишаються популярними в українських сторін, проте деякі з найбільших арбітражних і судових процесів стосуються банківського та енергетичного секторів економіки, а заявлена ціна позову у таких спорах нерідко сягає декількох мільярдів доларів США. Оскільки сторонами багатьох таких спорів є державні компанії та інші великі гравці українського ринку, результати їх розгляду неминуче суттєво вплинуть на відповідні галузі.

На відміну від судових процесів у межах однієї держави, транскордонні судові спори вимагають залучення юристів з різних юрисдикцій, які часто суттєво відрізняються між собою. Деякі українські юридичні фірми, такі як «Ілляшев та Партнери», окрім спеціалістів з вирішення спорів в українських судах, мають також розвинені практики вирішення міжнародних спорів, що формуються з англомовних юристів зі значним міжнародним досвідом роботи в юрисдикціях континентального та загального права. Це дозволяє українським юридичним фірмам ефективно співпрацювати з іноземними юристами під час представництва інтересів українських сторін у мульти-юрисдикційних спорах. Наявність команди юристів з міжнародним досвідом також дозволяє українським юридичним фірмам чітко розуміти потреби іноземних клієнтів, яким необхідна правова допомога в Україні, наприклад, при отриманні судових рішень про забезпечення позову або доказів на підтримку міжнародного арбітражу, в процесі визнання та виконання іноземних арбітражних або судових рішень тощо.

Крім того, українські юристи часто виступають експертами з питань українського права в рамках іноземних судових процесів або міжнародних арбітражів.

Поступово український ринок стає більш відкритим для міжнародного бізнесу. Цей фактор має вплинути на кількість транскордонних судових процесів за участю українських сторін у найближчі роки.