Залишити заявку

Кримінальні ризики у сфері державних закупівель: поради для бізнесу

Дата публікації: 14 лютого 2025

Володимир Адонін, адвокат
Джерело: «Бізнес.Цензор»

24 січня у Верховній Раді було було зареєстровано проєкт Закону №12439 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення гарантій захисту суб’єктів господарювання під час здійснення кримінального провадження. Одним з обґрунтувань необхідності прийняття даного закону є впровадження додаткових гарантій для захисту субʼєктів господарювання. Запропоновані зміни є суттєвим кроком в цьому напрямку й не тільки.

На жаль, цей законопроєкт більше орієнтований на створення запобіжників та обмежень для правоохоронців вже після того, як бізнес потрапить в «орбіту» кримінального провадження і до нього будуть застосовуватись заходи забезпечення.

Більш перспективним для попередження вказаних ризиків саме в площині закупівель виглядає проєкт іншого закону, чомусь забутий в коридорах Верховної Ради. Мова йде про проєкт №11276 від 20 травня 2024 року щодо впровадження заходів, спрямованих на зменшення неправомірного тиску на бізнес в Україні в межах кримінального провадження.

У цьому законопроєкті запропоновано внести зміни, зокрема, до ст. 88 КПК України про недопустимість доказів та відомостей, які стосуються особи підозрюваного, обвинуваченого. Виникає питання, яким чином зміни в підході до недопустимості доказів мають відношення до ризиків для бізнесу, а точніше – до їх попередження.

Процитуємо зміну, запропоновану авторами для доповнення ст. 88 КК України:

«Питання невідповідності критерію “найбільш економічно вигідної пропозиції” ціни тендерної пропозиції/пропозиції зазначеної в договорі про закупівлю, яка визначена за результатами дотриманої процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, здійсненої відповідно до вимог чинного законодавства, не може бути підставою для визнання доказів допустимими для встановлення матеріальної шкоди (збитків) в межах притягнення до кримінальної відповідальності за кримінальне правопорушення, передбачене статтею 185 Кримінального кодексу України». 

Як ця правка могла б позитивно вплинути на ризики не тільки для бізнесу, а й для посадовців-замовників послуг?

Впевнений, що юридичні особи, які приймають участь у державних закупівлях останні три роки, точно зрозуміли, про що йде мова, особливо ті, хто є фігурантами кримінальних проваджень відносно службових осіб державного сектору економіки.

За останні роки відкрито чимало кримінальних проваджень, пов’язаних із закупівлями товарів за завищеними цінами. По деяким з цих проваджень вже постановлені обвинувальні вироки, але є й виправдувальні. Такого роду кримінальні провадження відкриваються зазвичай за двома статтями кримінального кодексу, а саме за ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем). У провадженні також можуть бути похідні статті, як то: службове підроблення, підроблення документів, легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом.

Суть таких кримінальних проваджень зводиться до одного  відповідальними за закупівлю службовими особами було прийнято рішення щодо закупівлі товарів за завищеними цінами.

Процедура проведення відбору та визначення переможця закупівель та критерії такого відбору у різних установ-замовників товарів відрізняються. Кожна галузь має профільні постанови Кабінету Міністрів, невиконання яких і визначає в кінцевому етапі суть кримінального правопорушення. При цьому, на наше переконання, більшість таких кримінальних проваджень має кваліфікуватись за ст. 367 КК України – службова недбалість.

Проте неналежне виконання службових обов’язків в поєднанні з багатомільйонними, а іноді – з мільярдними контрактами, створює для слідчих органів можливість спіймати «велику рибу», оскільки самі собою державні службовці не є кінцевою метою. Вигодонабувачем таких контрактів виступає бізнес, для нього такі справи – це перспектива арешту активів, тримання під вартою керівників із захмарними заставами та головний тренд воєнного часу – угоди про визнання винуватості зі слідством з багатомільйонними виплатами. 

Поряд із цим є нормативні акти, порушення яких, на думку слідчих органів, становить основу такого роду кримінальних проваджень. Для конкретики розглянемо такі порушення на прикладі оборонних закупівель.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель. Цей закон визначає й принципи закупівель. В умовах воєнного стану, згідно постанови КМУ №169 від 28 лютого 2022 року, державні замовники в сфері оборони могли здійснювати публічні та оборонні закупівлі без застосування стандартних процедур для задоволення нагальних потреб функціонування держави.

Але, незважаючи на спрощення закупівельних процедур, постанова №169 вказувала на обов’язок державних замовників у сфері оборони дотримуватися наступних принципів здійснення оборонних закупівель:

  • своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони;
  • ефективність використання коштів.

Ці зміни дозволяли значно прискорити закупівельні процедури, що було критично важливим для ефективного забезпечення державних потреб.

Зважаючи на те, що постанова №169 встановлювала саме особливості здійснення публічних та оборонних закупівель в умовах воєнного стану, Закон «Про оборонні закупівлі» продовжував діяти в частині, що їй не суперечила.

В Законі «Про оборонні закупівлі» було визначено критерії оцінки пропозицій учасників закупівель, а саме: ціна; ціна разом з іншими критеріями – використовується для складних або спеціалізованих закупівель, де ціна має питому вагу не менше 60%; додаткові критерії (умови оплати, строк виконання, рівень забезпечення життєвого циклу (гарантії, сервісне обслуговування), локалізація виробництва (не менше 25%); вартість життєвого циклу.

Додатково можна застосовувати такі критерії оцінки, як: рівень експлуатаційних витрат; результати випробувань або факт прийняття на озброєння; наявність сертифікованої системи менеджменту якості; наявність сертифікації за стандартами НАТО (AQAP); якість виконання раніше укладених аналогічних договорів; план якості; коефіцієнт ефективності; графік поставки (із зазначенням ризиків).

Ці критерії застосовуються державним замовником у сфері оборони для визначення переможців поетапних переговорів, торгів з обмеженою участю, спрощених торгів.

Найбільш економічно вигідною пропозицією є пропозиція учасника закупівлі, що відповідає всім критеріям та умовам визначеним у документації, та визнана найкращою за результатами оцінювання пропозицій відповідно до вказаних критеріїв.

З огляду на перераховане, ціна не є єдиним критерієм, на підставі якого замовник має обмирати переможця закупівлі. Якщо зважати ще й на принципи закупівлі, яких має дотримуватись державний замовник в сфері оборони, то своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони – стоїть на першому місці, а ефективність використання коштів стоїть на другому.

Таким чином, точно не менш важливими за ціну є такі критерії оцінювання як:

  • наявність сертифікації відносно підтвердження якості товарів;
  • експлуатаційні якості;
  • графік поставки.

Крім того, замовникам та учасникам закупівель слід пам’ятати, що у разі отримання достовірної інформації про невідповідність переможця процедури закупівлі вимогам кваліфікаційних критеріїв, підставам або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника.

Також пропозиції учасників можуть бути відхилені відповідно до вимог, передбаченим Постановою КМУ від 12 жовтня 2022 року №1178. Наприклад, відповідно до п. 41 Особливостей закупівель Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли учасник процедури закупівлі, зокрема, зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно ст. 29 Закону «Про публічні закупівлі» – замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. 

Тому бізнес спільноті і державному сектору слід дотримуватись наступних порад:

  • залучення юридичних консультантів перед початком закупівельної процедури;
  • формування чітких запитів зі всіма критеріями для потенційних учасників;
  • надіслання запитів якомога більшій кількості потенційним учасникам (в тому числі державним);
  • належне ведення документообігу з мінімальним використанням месенджерів;
  • дотримання принципу рівності для всіх учасників;
  • уникнення проведення неформальних зустрічей;
  • складання протоколів за результатами розгляду комерційних пропозицій на всіх етапах з обов’язковим зазначенням підстав відхилення тих чи інших пропозицій;
  • формування бізнесом комерційних пропозицій з урахуванням всіх критеріїв закупівель, а в разі зміни таких пропозицій – зазначення в них підстав для зміни з подальшою фіксацією їх надіслання, отримання та розгляду відповідної комісією.

Їх дотримання та залучення юридичних консультантів може упередити як бізнес, так і службових осіб державного сектору від ризиків потрапити до павутиння мислення обвинувального нахилу.

І на останок слід пам’ятати, що на етапі початку ініціювання процедури закупівель хтось з її ініціаторів або її учасників вже може бути конфіденційним співробітником органів слідства та своїми діями/натяками може вчиняти дії провокативного характеру.