Залишити заявку

Як скористатися Пан-Євро-Мед? Пояснення для експортерів

Дата публікації: 1 березня 2018

Олексій Горбатюк, юрист

Джерело: «Європейська правда»

1 лютого Україна набула повноправного членства у Регіональній конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (Пан-Євро-Мед).

Конвенція передбачає застосування ідентичних положень щодо походження товарів, які експортуються/імпортуються між державами-учасниками Конвенції, за умови, що між такими державами укладені угоди про зону вільної торгівлі. Також Конвенцією передбачається застосування правил діагональної кумуляції, що, в свою чергу, надає можливість державам-учасницям під час виробництва товару використовувати сировину та комплектуючі один одного, а не тільки національні, і при цьому зберігати преференційні умови торгівлі (імпорт без застосування митних зборів або за заниженими ставками).

Що змінилося? Раніше під час експорту товару, що має статус преференційного походження, у країни, з якими Україна підписала угоди про ЗВТ, застосовувалися правила двосторонньої кумуляції.

Тобто для того, щоб експортувати товар за преференційними умовами, необхідно було, щоб сировина та/або комплектуючі товару також походили з країн, між якими підписана двостороння угода про ЗВТ.

Тепер, після отримання членства в Конвенції, для збереження преференційних умов торгівлі в українських підприємців з’явилася можливість використовувати під час виробництва товару сировину не тільки вітчизняного походження та/або походженням з країни, до якої експортуватиметься кінцевий товар, але також походженням з інших держав-учасниць Конвенції, до якої вже приєдналися 42 країни.

Як це виглядає на практиці?

Цитрусові з преференційним статусом імпортуються з Іспанії в Україну (ЗВТ між Україною та ЄС). В Україні вони використовуються для виробництва фруктових соків. Пізніше ці соки експортуються у Чорногорію (ЗВТ між Україною та Чорногорією).

Соки зберігатимуть преференційний статус і експортуватимуться за ставкою мита «0%», при цьому маючи статус походження з України.

Разом з тим, українська сировина і комплектуючі також можуть використовуватися у виробництві товарів у державах-учасницях Конвенції для подальшого експорту у вигляді складових готових товарів.

Членство України у Конвенції, безумовно, збільшить можливості для преференційного експорту вітчизняних товарів на перспективні зовнішні ринки і залучить українських виробників до європейських та глобальних ланцюгів доданої вартості товару.

У першу чергу, Конвенція відкриє доступ до нових ринків (держав-учасниць Конвенції) для українських виробників товарів, які у своєму виробництві використовують сировину і комплектуючі з походженням з різних держав-учасниць Конвенції.

Також зросте попит на українську сировину і комплектуючі. Перш за все, від цього виграють українська металургія і легка промисловість.

Не менш важливе питання: як українським експортерам скористатися перевагами, які дає Конвенція?

Єдині зміни в процедурі експорту в рамках Конвенції торкнуться сертифікації продукції, яка експортується у держави-учасниці. Так, для посвідчення походження товару у випадку його виробництва із сировини або комплектуючих, які були імпортовані в рамках Конвенції, а також для його подальшого експорту знадобиться сертифікат EUR-MED, який видаватиметься за умови дотримання правил діагональної кумуляції.

Відповідно до тексту Конвенції, цей сертифікат, як і сертифікат EUR.1, видаватиметься структурними підрозділами митниці. Для цього експортеру або його уповноваженому представнику необхідно буде подати заяву і заповнений бланк сертифіката, форми яких наводяться у додатках до Конвенції.

На відміну від сертифіката EUR.1, у сертифікаті EUR-MED обов’язково повинна бути заповнена графа 7 («Remarks»). У разі, якщо товар отримав статус преференційного походження на підставі кумуляції, в графі 7 необхідно перерахувати країни, із яких походять сировина та/або комплектуючі, які були використані під час виробництва («Cumulation applied with…»).

А якщо товар зі статусом преференційного походження був повністю виготовлений в Україні, або якщо матеріали, які були використані під час виробництва, без статусу преференційного походження, були досить перероблені, у графі 7 необхідно зазначити, що кумуляція не застосовувалася («No cumulation applied»).

Є всі підстави вважати, що приєднання України до конвенції Пан-Євро-Мед залучить країну до європейських та глобальних ланцюгів доданої вартості та збільшить обсяги прямих інвестицій у нашу державу.

Наступним важливим кроком з боку України стане імплементація Конвенції і, в перспективі, підписання нових угод про ЗВТ з державами-учасницями цієї угоди.

Економіка України у передчутті збільшення обсягів експорту.