Дата публікації: 7 жовтня 2019
Віталій Галицьких, керівник Талліннського офісу
Джерело: Dengi.ua
За час існування програми «е-резидентства» електронними резидентами Естонії стало більше 50 тис. осіб зі 162 країн, які, в свою чергу, створили понад 6 тис. компаній.
Громадянин будь-якої країни, маючи карту е-резидента, може зареєструвати компанію онлайн за один день і потім керувати нею віддалено. А також отримати доступ до інтернет-банкінгу, до міжнародних сервісів (Paypal, Amazon тощо), підписувати документи цифровим підписом, який ідентичний власноручному і не вимагає засвідчення у нотаріуса. І все це – без використання паперових документів.
Як показує моя особиста практика, громадяни України отримують карту е-резидента, в першу чергу, для реєстрації компанії в Естонії. Головним чином їх приваблює юрисдикція, що заслуговує на довіру, правова держава, в якій можна комфортно вести бізнес, пропонувати свої товари та послуги на території Європейського Союзу. Як правило, підприємці з України, які мають е-резидентство, не обмежуються веденням бізнесу на території Естонії. Вони використовують Естонію як трамплін для виходу на ринок Скандинавії і всього ЄС.
Варто чітко прояснити, що карта е-резидента – це інструмент для ідентифікації особи в Інтернеті і можливість електронного підпису, що, в свою чергу, забезпечує доступ до електронних послуг естонської держави. Багато громадян України помиляються, думаючи, що е-резидентство дає привілеї або права на в’їзд до Естонії або ЄС, що воно є передумовою отримання посвідки на проживання і дозволу на роботу. Також карта не пов’язана з податковим резидентством, і її власник не починає платити податки в Естонії.
У перші роки дії програми електронного резидентства банки справді розглядали наявність такої карти як невелику перевагу під час відкриття банківського рахунку для компанії, зареєстрованої в Естонії. Але зі стрімким зростанням числа е-резидентів банківські установи швидко відмовилися від такої практики. І зараз карта е-резидента не дає будь-яких переваг під час відкриття банківського рахунку в Естонії. Хіба що існують певні зручності під час використання онлайн-банкінгу (можливість входу в особистий кабінет і акцептування платежів електронним підписом).
Дехто вважає, що значимість е-резидентства перебільшена, але це тільки тому, що з часом в це поняття стали вкладати властивості, яких воно ніколи не мало.
Усередині Естонії програма електронного резидентства критикується, в основному, з боку банківського сектора, на який покладено завдання щодо запобігання відмиванню грошей. Головним аргументом банків стало те, що наявність такої карти дозволяє більшою мірою, ніж раніше, використовувати номінальних директорів з держав, де банк не в змозі перевірити дані та історію таких осіб. У ході суспільної дискусії було вирішено, що поліцейський департамент, який займається видачею карт е-резидентів, проводитиме детальнішу перевірку особи заявника. В результаті, якщо раніше департамент ухвалював рішення за 1-2 тижні, то тепер це триває близько місяця.
Громадянин України, подаючи заяву на отримання статусу е-резидента, повинен розуміти, що така карта дає доступ до послуг іншої держави, де інша культура, соціальне та економічне середовище. Тому необхідно в короткі строки вникнути в законодавство і норми як Естонії, так і Євросоюзу. І, можливо, очікування від електронного резидентства не виправдаються з позиції іноземного громадянина, і він буде змушений додатково приділити особливу увагу діловій практиці Естонії, діяльності, яка в Естонії акцептується. Е-резидентство не пропонує послуги з ухилення від сплати податків, а навпаки, розробляє рішення, що допомагають декларуванню податків власниками карт у рідній державі.
Звичайно, в системі е-резидентства існують і проблемні місця. Наприклад, вимагають вирішення окремі питання щодо відкриття розрахункового рахунку для компаній, створених власниками карт. У той же час, естонське законодавство не забороняє відкривати рахунки для компанії в будь-якій іншій державі.
У цілому, програма е-резидентства унікальна і буде корисна підприємцям, які хочуть вийти за межі однієї держави, тим, хто відкритий до нових технологій і думає про оптимізацію витрат на управління своїм бізнесом.