Дата публікації: 13 жовтня 2023
Олександр Камша, адвокат, арбітражний керуючий
Джерело: «NV Бізнес»
В Україні може почати працювати електронний реєстр військовозобов’язаних. Згідно законопроєкту 10062, йдеться про створення електронної системи збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов’язаних і резервістів.
Новий закон покликаний удосконалити процедуру інформаційної взаємодії між державними реєстрами, встановити можливість подання заяви (звернення) в паперовій або електронній формі до відповідних державних органів для набуття статусу учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України. Враховуючи те, що Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки визнав проект закону невідкладним, існують підстави вважати, що вже найближчим часом Верховна Рада розгляне проект та, ймовірно, прийме його у першому читанні.
Міністерство оборони України вже висловило свою підтримку та зазначило, що положення проекту закону сприятимуть швидшому запуску повноцінного електронного реєстру військовозобов’язаних.
Які дані будуть в реєстрі військовозобов’язаних
Окрім запровадження змін у питаннях функціонування реєстру також планується внести зміни й у перелік відомостей, які містяться в реєстрі. У відповідності до проекту планується значно розширити перелік персональних даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які повинні міститися в реєстрі.
Планується додати, зокрема іншого, інформацію про: номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти; відомості про дату та мету виїзду за межі України та дату повернення на територію України; відомості про статус ветерана війни; відомості по володіння іноземними мовами; відомості про дозвільні документи про право на володіння та користування зброєю; відомості про документи, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну; відомості про посвідчення водія на право керування транспортним засобом; відомості про рішення, що підлягають примусовому виконанню – виконавчі документи.
До нововведень, які плануються Проектом також варто віднести Електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, який, як автори Проекту планують, забезпечить можливість відображення відомостей про призовника, військовозобов’язаного, резервіста, які містяться у реєстрі.
Кому будуть доступні дані в реєстрі військовозобов’язаних
Як можливо встановити, законодавці планують максимально зібрати та перевести в електронний вигляд інформацію про військовозобов’язаних. Перелічені вище дані будуть доступні Територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (ТЦКтСП).
Чи зможуть вручати повістки онлайн
Попри поширення чуток про можливу відправку повісток через SMS-повідомлення, або через застосунки-месенджери на смартфоні, ці чутки не відповідають нормам проекту закону, адже він не передбачає подібного шляху повідомлення військовозобов’язаних про необхідність відвідування ТЦКтСП.
Також проектом не передбачено надсилання повісток до Електронного кабінету військовозобов’язаного. Тому, якщо проект закону буде прийнятий Верховною Радою в поточному вигляді, не потрібно очікувати змін у механізмі інформування військовозобов’язаних про необхідність актуалізації даних в ТЦКтСП.
Можна зробити висновок, що Верховна Рада України планує максимально перевести інформацію про військовозобов’язаних (призовників, резервістів) в електронний формат, задля можливості більш швидкої роботи з інформацією щодо військовозобов’язаних.
Запровадження Електронного кабінету військовозобов’язаного, ймовірно також спростить взаємодію військовозобов’язаних з ТЦКтСП в довгостроковій перспективі та надасть більше можливостей для перевірки інформації в реєстрі.