Дата публікації: 15 березня 2017
Віталій Галицьких, керівник Талліннського офісу
Джерело: «РБК-Україна»
Незважаючи на те, що кілька останніх років в Україні багато говориться про безвізовий режим, сьогодні актуальною для обговорення стала і тема еміграції. Безумовно, скасування віз з ЄС має величезне значення для інтеграційного процесу, при якому громадяни України зможуть подорожувати по Європі, переймати її культуру і ставати частиною європейської цивілізації, але з практичної точки зору, це не дає ніякого права на проживання або працевлаштування в Європі. Для роботи в ЄС окремо необхідно отримувати дозвіл на роботу.
Не всі знають: щоб вести бізнес в ЄС, наприклад, в Естонії, не обов’язково емігрувати. Справа в тому, що Естонія давно позиціонує себе однією з найбільш передових держав. Електронні технології і система “е-держава”, які працюють в Естонії, дозволяють вести справи онлайн, не виходячи з дому чи з будь-якої точки світу. Реєстрація компанії проходить онлайн, всі фінансові операції – через онлайн-банкінг, всі заяви в держустанови подаються через Інтернет, в тому числі, і декларування податків.
З 2014 року в Естонії введено таке поняття як електронне резидентство (E-residency). Дана програма дозволяє отримати карту електронного резидента, яка забезпечує цифровий доступ до всіх перерахованих вище послуг. Це ідеальний варіант, що дозволяє вести фінансову і господарську діяльність на території Естонії, фізично перебуваючи в Україні.
Як подати заяву і стати е-резидентом Естонії? Для подачі заяви необхідно заповнити відповідну форму на сайті https://apply.gov.ee/ і надати наступні документи в Посольство Естонії в Києві за адресою вул. Пушкінська, 43Б:
• Документ, що засвідчує особу;
• 1 кольорова фотографія розміром 40х50 мм;
• Письмове пояснення про цілі отримання е-резидентства;
• Біометричні дані (відбитки пальців);
• Оплатити держмито в розмірі 100 євро.
Станом на 2017 рік, Департамент поліції і прикордонної охорони отримав понад 900 заяв на отримання е-резидентства від громадян України. Швидше за все, не всіх влаштовує тільки віртуальна присутність в Європі, і більшість українців замислюється про фізичний переїзд в ЄС. Безумовно, в такому випадку, варто розглядати е-резидентство тільки як перший крок на шляху отримання посвідки на проживання в Естонії.
Е-резидентство дозволяє зареєструвати компанію в Естонії або зареєструватися в якості фізичної особи-підприємця, що, в свою чергу, є підставою при отриманні посвідки на проживання для підприємницької діяльності з правом на роботу.
Таким чином, громадянин України може подати заяву на отримання посвідки на проживання для підприємців, якщо у нього є пайова участь в компанії або якщо він діє в якості фізичної особи-підприємця при виконанні наступних умов:
• В діяльність компанії в Естонії інвестовано не менше 65 000 євро;
• Компанія зареєстрована в Естонії і діяла не менш чотирьох місяців до подачі заяви про надання дозволу на проживання;
• Підприємець перебуває в країні законно без візи або на підставі візи у зв’язку з діяльністю підприємства;
• Надасть опис бізнес-плану (естонською або англійською мовою);
• Будучи фізичною особою-підприємцем інвестував в діяльність не менше 16 000 євро.
Рішення про видачу посвідки на проживання приймається протягом двох місяців з моменту подачі заяви.
Естонія створила всі необхідні умови для еміграції бізнесу: від самої передової технологічної інфраструктури до можливості фізичного перебування в країні і отримання посвідки на проживання. Можливо, варто задуматися, що в XXI столітті стати частиною європейської цивілізації можна просто підключившись до європейської електронного середовища.