Залишити заявку

Чим нам всім загрожує хакерський злам державних реєстрів та що можна зробити

Дата публікації: 27 грудня 2024

Дмитро Груба, адвокат

Джерело: «NV Бізнес»

Відсутність доступу до державних реєстрів, які напередодні зазнали кібератаки, безумовно впливає і на бізнес, і на громадян.

За офіційними повідомленнями не функціонують певні Єдині та державні реєстри, зокрема найбільш «чутливі» з точки зору повсякденного масового використання: Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, Державний реєстр актів цивільного стану громадян тощо.

Це зупиняє на деякий час можливість здійснювати операції з нерухомістю, створювати та реєструвати юридичні особи, ФОПи та громадські об’єднання, реєструвати акти цивільного стану тощо.

На прикладі купівлі-продажу нерухомості це може бути проілюстровано наступним чином.

Законодавство передбачає, по-перше, нерозривність нотаріальної та реєстраційної дії, по-друге, виникнення прав на нерухомість пов’язує саме з моментом їх реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

В умовах непрацюючого Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно дотриматись цих принципів неможливо.

Нині я б рекомендував відкласти всі юридичні дії щодо нерухомості, бізнесу тощо, які пов’язані з функціонуванням відповідних непрацюючих реєстрів.

Також в умовах «неробочого» стану Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців неможливою є реєстрація нових суб’єктів господарювання або ж внесення змін щодо діючих суб’єктів господарювання, зокрема щодо зміни засновників, директорів та ряду інших відомостей.

На мою думку, відсутність доступу до реєстрів протягом двох тижнів не завдасть значної та, тим більш, масової шкоди бізнесу чи громадянам.

Нагадаю, що ми не перший раз стикаємось з такою проблемою. Подібна масштабна атака на державні реєстри вже відбувалась в січні 2022 року, внаслідок якої реєстри також певний час не функціонували. Реєстри також не функціонували певний час на початку повномасштабного вторгнення рф.

Слід зазначити, що значних негативних наслідків від цього не фіксувалось. За повідомленнями державних органів того часу, зміни чи витоку персональних даних не відбулося. Чи відбувся він зараз – невідомо, це питання до держателів відповідних реєстрів та їх фахівців з кібербезпеки.

Сподіваюсь, що не буде негативних наслідків і цього разу.

Проте, щодо останньої атаки висновки робити зарано, щоб краще розуміти її наслідки слід дочекатися інформації щодо завданої даним шкоди, її обсягу, можливості/неможливості їх відновлення.