Залишити заявку

Балтійський старт: як українському бізнесу відкрити представництво в Естонії

Дата публікації: 10 січня 2017

Віталій Галицьких,керівник Талліннського офісу
Джерело: Forbes

Перспектива виходу українського бізнесу на європейські ринки найчастіше стає результатом успішної діяльності на місцевому рівні. Тим часом, готуючись до експансії в Європу, українським підприємцям доводиться поліпшувати свою бізнес-модель, щоб відповідати європейським стандартам, знаходити нові шляхи розвитку і додаткові джерела фінансування. Про те, чому для старту бізнесу в ЄС однією з найбільш вдалих локацій можна вважати Естонію, спеціально для Forbes розповідає Віталій Галицьких, керівник Талліннського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери».

Естонія, на наш погляд, пропонує оптимальні рішення для ведення бізнесу в ЄС. По-перше, перевагою цієї країни традиційно є її географічне положення з виходом у Північну Європу, Прибалтику та Росію. Вона є членом ЄС, НАТО, учасником Шенгенської угоди.

З 01 січня 2011 року Естонія вступила до Єврозоні і стала її 17-м членом. Найбільшими торговельними партнерами Естонії на сьогоднішній день виступають Швеція, Фінляндія та Німеччина. Естонія пропонує доступ до ринку всього ЄС, з вагомими позиціями в телекомунікаціях, текстилі, хімічній промисловості, банківському секторі, виробництві продуктів харчування, деревообробці, електроніці, логістиці, а також є транспортним вузлом для нафтопродуктів з Росії та Західної Європи.

По-друге, у України та Естонії близька культура і загальне «радянське» минуле, але вже з європейськими традиціями, що сформувалися індивідуально.

По-третє, завдяки інноваційним електронним і мобільним послугам, а також прогресивному банківському сектору, ведення бізнесу в Естонії, у порівнянні з іншими країнами ЄС, залишається дуже дешевим і, в порівнянні з Україною, – дуже простим і прозорим. Тут невисокий рівень бюрократизації та корупції. Естонія зайняла 14 місце в рейтингу Індексу верховенства закону (WJP Rule of Law Index 2016), у той час як в України – тільки 78-я рядок.

Варто також відзначити, що керування естонською фірмою може здійснюватися з будь-якої точки світу, і створити її може кожний, незалежно від свого громадянства або місця проживання.

Податкове середовище

В естонському законодавстві відсутнє таке поняття, як податок на прибуток з підприємств. Електронні послуги, що надаються у країні, мобільний зв’язок і інтернет-додатки є одними із самих передових у світі.

Починаючи вже з 2000 року податкові декларації подаються в електронній формі через портал Податкового департаменту. Сьогодні близько 95% усіх декларацій подаються онлайн. Для громадян пропонується подавати попередньо заповнену декларацію, складену системою на підставі даних, наданих підприємствами. Подача такої декларації здійснюється олним натисканням клавіші, а вся процедура не займає і 5 хвилин.

Крім того, Естонія підписала угоду про уникнення подвійного оподатковування з 91 юрисдикцією, у тому числі – і з Україною.

Система фінансової звітності в Естонії – проста і зрозуміла. Бухгалтерія максимально наближена до міжнародних стандартів. Річний баланс може бути не тільки позитивним, але і нульовим. Декларації подаються підприємствами щомісяця: це стосується декларації по ПДВ і соціальним відрахуванням. Ставка податку на прибуток становить 0%, ставка ПДВ становить 20% (0% на внутрішньосоюзні угоди і при експорті).

Реєстрація компанії

Естонська компанія може бути заснована одним або більше засновником, який, у свою чергу, може бути як фізичною, так і юридичною особою, резидентом або нерезидентом Естонії. Для українських громадян немає ніяких перешкод і обмежень.

Зареєструвати компанію можна як особисто, так і за дорученням. Онлайн-реєстрація можлива для власників ідентифікаційної карти Естонії, Португалії, Фінляндії і Бельгії, і займає не більш години. При її відсутності, установчі документи необхідно засвідчити у нотаріуса, який надасть їх до Комерційного регістру.

Згідно із законодавством, в Естонії існує шість організаційно-правових форм, які створюються шляхом внесення до Комерційного регістру:

• товариство (general partnership);
• товариство з обмеженою відповідальністю (limited partnership);
• приватна компанія з обмеженою відповідальністю (private limited company);
• публічна компанія з обмеженою відповідальністю (public limited company);
• комерційна асоціація (commercial association);
• філія іноземної компанії (branch of foreign company).

Найпоширеніша форма для відкриття компанії – приватна компанія з обмеженою відповідальністю. Кількість засновників – від одного учасника, мінімальний статутний капітал – 2500 євро. Рада правління (фактичний орган управління компанією) може складатися з однієї людини. Наявність спостережної ради не обов’язкова. Ставши членом правління, підприємець знаходить право на одержання тимчасового виду на проживання.

Персонал

У порівнянні з розвиненими країнами ЄС робоча сила в Естонії відносно дешева, а її кваліфікація досить висока. Згідно з опублікованими результатами міжнародного дослідження у галузі освіти PISA 2015, 15-літні підлітки з Естонії показали кращі в Європі результати і входять до числа самих освічених школярів у світі.

Від самого початку закордонних підприємців приваблювала дешевина виробництва, але зарплати зросли в Естонії досить швидко. І все-таки робоча сила в цій країні, як і раніше, залишається недорогою – враховуючи якість і продуктивність праці.

Враховуючи все вищевикладене, можна зробити висновок: естонська юрисдикція досить зручна як стартовий майданчик для виходу українського бізнесу на європейські ринки. Тим більше, що український бізнес вже готовий до гри за правилами ЄС.