Залишити заявку

Адаптація юридичних послуг до умов військового часу

Дата публікації: 27 травня 2024

Михайло Ілляшев, адвокат, керуючий партнер, Заслужений юрист України

Джерело: Business Ukraine

Інтерв’ю: керуючий партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери» Михайло Ілляшев про зміни з 2022 року

Як воєнні умови в Україні вплинули на вашу роботу з міжнародними корпораціями?

Обсяги замовлень у цьому клієнтському сегменті на самому початку широкомасштабного вторгнення в нашій юридичній фірмі суттєво зменшились. Але згодом, попит відновився та ми змогли залучити  нові глобальні бренди до співробітництва.

Вирішальним факторами при виборі юридичної фірми у міжнародних компаній, на мою думку, стала не тільки ціна і наявність відповідного досвіду, а й географічне покриття, присутність кваліфікованих адвокатів фізично на місцях. Це наша відмінність. Ми вимагаємо фізичної присутності в офісі в Україні для всіх своїх співробітників, за виключенням випадків, коли є актуальним безпосередній фізичний ризик, як в перший місяць війни в Києві.  Системна побудова бізнес-процесів, наявність мережі офісів за межами столиці і можливість оперативно включатись у клієнтську задачу – це саме те, що вирізняє нас на ринку.

Як війна вплинула на роботу ваших регіональних представництв?

Наші офіси в Дніпрі, Харкові та Одесі завантажені на 100%. Наші клієнти продовжують працювати в Україні і зараз, як ніколи, потребують юридичної допомоги у вирішенні викликів воєнного часу.

Ділова активність в регіонах має свою специфіку. У клієнтів наших офісів в Харкові і Дніпрі протягом останніх двох років у топ-5 по популярності були послуги у практиках вирішення спорів, податкового, земельного, кримінального права і надрокористування. В Одеському офісі, не дивлячись на морську блокаду і пошкодження портової інфраструктури, попит на юридичні послуги у галузі морських і річкових вантажоперевезень, митного права зріс.

Як розвивалася ваша співпраця з гуманітарними та благодійними організаціями після початку повномасштабного вторгнення росії?

До 2022 року ми вже мали багаторічний досвід юридичного супроводу Товариства Червоного Хреста України, а з початком широкомасштабного вторгнення практика супроводу НГО сформувалась в нашій фірмі в окремий напрямок.

Ми глибоко поважаємо місію іноземних гуманітарних та благодійних організацій в Україні та екстрену допомогу, яку вони надають. Завдання, які вони нині ставлять юристам, часто нестандартні, оскільки вони працюють в умовах, які ніхто не міг передбачити. Ми любимо складні задачі. Тож наша робота теж виходить далеко за рамки простої консалтингової роботи.

Робота з сектором НГО вимагає спеціальної юридичної експертизи документів, тому за такими клієнтами у нас закріплена команда профільних спеціалістів. Ми реєструємо іноземні неурядові організації для здійснення проєктів в Україні, супроводжуємо їх поточні питання, пов’язані з програмами у м. Київ та областях України. Після «сплеску» запитів на реєстрацію ми спостерігаємо підвищення попиту на консультації щодо місцевого трудового законодавства, періодичних державних перевірок, оподаткування та договірних правовідносин.

Серед поточних проектів, якими ми пишаємось, є розробка внутрішніх політик для програми Мобільних Медичних Бригад, посередництвом якої Товариство Червоного Хреста України надає первинну медичну допомогу населенню на територіях, що найбільше постраждали від бойових дій, і знаходиться у важкодоступних населених пунктах. З початку повномасштабного вторгнення мобільні медичні бригади Українського Червоного Хреста надали понад півмільйона консультацій. Залучення медичного персоналу до надання медичної допомоги, закупівля і видача ліків населенню, обробка та зберігання персональних даних про пацієнтів, порядок взаємодії у випадках встановлення ознак сексуального та гендерного насильства – це лише мала частина питань, з якими ми працюємо.

Ваша юридична фірма активно співпрацює з деякими провідними спортивними організаціями України, а Ви рік тому були обрані президентом Федерації фехтування України. Як повномасштабне російське вторгнення вплинуло на цей сектор?

Міжнародний спорт став ще одним «полем битви». Україна намагається не допустити повернення спортсменів країн-агресорів на світову арену.

Федерація фехтування України, яку я очолив рік тому, веде відразу декілька судових процесів проти Міжнародної федерації фехтування (FIE), російської федерації фехтування у Спортивному Арбітражному Суді (CAS) та в Окружному суді Лозанни. Процеси стосуються відновлення допуску російських та білоруських атлетів до міжнародних змагань в рамках кваліфікації до Олімпійських Iгор-2024.

На мою думку, FIE намагається всіма способами затягнути цей процес, щоб він не завершився до початку Олімпіади цього літа.

Проте є й локальні перемоги. Наприклад, було забезпечено прийняття рішення Європейської конфедерації фехтування про зупинення членства російської та білоруської федерацій, також деякі російські спортсмени вже втратили статус нейтральних.

Зірка українського фехтування Ольга Харлан отримала чимало похвал і викликала суперечки через те, що влітку 2023 року відмовилася потиснути руку російській суперниці під час змагань. Яка правова позиція щодо таких принципових ситуацій у спортивних змаганнях?

Ситуація з Ольгою Харлан, на мою думку, свідчить про пряму провокацію з боку російської спортсменки. Вони робили це свідомо, щоб Харлан втратила шанси потрапити на Олімпіаду.

Що ще можна зробити, щоб підтримати таких зірок українського спорту, як Ольга Харлан, і захистити національні інтереси України на спортивній арені під час війни?

Якщо загалом – продовжувати боротьбу на міжнародному рівні у правовому полі, домагатися дискваліфікації російських  та білоруських спортсменів, введення персональних санкцій щодо них та інших спортивних функціонерів, навіть з третіх країн. Люди недооцінюють значимість українських санкцій. Це стане для них великою проблемою – це клеймо, воно відразу з’являється в усіх країнах, куди б ця людина не поїхала. В цьому плані для нас є важливою постанова Верховної Ради про заклик до демократичних країн притягнути до відповідальності всіх, хто був причетний до дискваліфікації Харлан, щоб звернутися про накладення персональних санкцій.

Як президент Федерації фехтування України планую і надалі доносити до світових організацій неприпустимість допущення російських та білоруських спортсменів до змагань поки триває війна.