Дата новини: 13 вересня 2024
Марина Рященко, радник юридичної фірми «Ілляшев та Партнери», 12 вересня 2024 року провела вебінар на тему «Відшкодування збитків бізнесу, понесених внаслідок збройної агресії рф проти України: практичні поради». Організатор заходу – освітня платформа для підприємців SME ONLINE Hub, створена проєктом Unlimit Ukraine Європейської Бізнес Асоціації (EBA), Райффайзен Банку та Visa.
Марина Рященко розповіла про види збитків, понесених внаслідок збройної агресії рф, які підлягають відшкодуванню, та надала практичні поради для бізнесу щодо алгоритму дій при фіксації і зборі доказів у разі понесення таких збитків, їх оцінки та механізмів відшкодування. Марина наголосила, що напрямки дій щодо відшкодування шкоди внаслідок збройної агресії РФ є різними і обираються в кожному окремому випадку. Постраждала особа може обирати, який напрям буде найбільш економічно вигідним та доступним.
Коментуючи особливості судових процесів за позовами про стягнення збитків, Марина розповіла про потенційні ризики та труднощі, які можуть виникнути у бізнесу, зокрема: відмова у задоволенні позову, зменшення заявлених позовних вимог, процес визнання та виконання рішення українського суду в іноземних юрисдикціях.
«Компенсація державою збитків, понесених юридичними особами внаслідок збройної агресії рф, на сьогоднішній день в Україні законодавчо не встановлена, і лише 8% приватних компаній отримали державну підтримку, – зазначила Марина Рященко. – Найбільш доступним шляхом є подання позову проти рф про відшкодування збитків до компетентного суду України та наступне визнання його рішення в іноземних юрисдикціях. Перш за все, слід обрати власну стратегію, іноземну юрисдикцію, провести пошук активів рф в конкретній країні та отримати консультацію місцевих юристів. Однак є нюанси у подальшому визнанні та виконанні таких рішень в інших країнах. Тому ще на стадії підготовки позову мають бути дотримані усі процесуальні кроки. Особливу увагу варто звернути на належне повідомлення відповідача – тобто, держави-агресора, а також проведення належної і правдивої оцінки збитків».
Участь у вебінарі взяли понад 130 представників бізнесу – учасників проєкту SME ONLINE Hub.
SME Hub – інтенсивна освітня програма, яка дозволяє власникам малого і середнього бізнесу отримати необхідні знання та практичні навички для успішного ведення свого бізнесу в Україні та за кордоном від професіоналів з великих корпорацій.