Дата новини: 3 червня 2025
Вадим Кізленко, радник, арбітражний керуючий, співкерівник практики банкрутства та фінансової реструктуризації юридичної фірми «Ілляшев та Партнери», член Ради арбітражних керуючих м. Києва, виступив на онлайн-круглому столі «Банкрутство фізичних осіб в умовах воєнного стану», що відбувся 29 травня 2025 року в Києві. Організатор заходу – Проєкт ЄС «Право-Justice».
Метою заходу було обговорення актуальних викликів і проблемних аспектів, пов’язаних із застосуванням процедур неплатоспроможності фізичних осіб в умовах воєнного стану. У дискусії взяли участь представники Міністерства юстиції України, судді, арбітражні керуючі, адвокати, науковці та експерти.
У своєму виступі Вадим Кізленко зазначив, що з початком повномасштабного вторгнення інтерес до процедури банкрутства фізичних осіб суттєво зріс. Водночас побільшало і спроб використати цю процедуру з недобросовісною метою. У доповіді він акцентував увагу на практичних аспектах застосування процедури банкрутства, підкресливши важливість добросовісності боржника та професійного супроводу справи.
«Процедура банкрутства фізичних осіб – це серйозний юридичний інструмент, який ефективно працює лише за умови добросовісних дій з боку боржника. Це не механізм уникнення зобов’язань, а можливість фінансового перезавантаження для тих, хто відкрито співпрацює з судом, адвокатом і арбітражним керуючим. Система має дієві фільтри: виявлення фраудаторних правочинів, відмова у відкритті провадження або його закриття через неправдиві дані. Успішний результат процедури безпосередньо залежить від професійності адвоката та арбітражного керуючого, які супроводжують боржника на кожному етапі», – зазначив Вадим Кізленко.
Програма заходу включала презентацію оновленого аналітичного звіту щодо неплатоспроможності фізичних осіб в умовах воєнного стану, аналіз судової практики апеляційних інстанцій і дискусію про роль судів, кредиторів та арбітражних керуючих у забезпеченні ефективності процедури.
Учасники також обговорили низку практичних питань, зокрема: чи працює процедура банкрутства фізичних осіб під час війни, як запобігти зловживанням з боку боржників та як захистити процедуру від фраудаторних правочинів і маніпуляцій.
Проєкт ЄС «Право-Justice» координує роботу понад 70 міжнародних та 50 національних експертів, які надають фахову підтримку у сфері реформування сектору юстиції. Проєкт сприяє утвердженню верховенства права в Україні відповідно до європейських стандартів та найкращих порівнянних практик.