Залишити заявку

Верховний Суд підтвердив незаконність дій НБУ у судовому спорі з готелем «Салют»

Дата новини: 16 листопада 2023

4 жовтня 2023 року Верховний Суд у складі палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду ухвалив остаточне рішення на користь приватного акціонерного товариства «Готель «Салют» та конкурсних кредиторів у справі за зверненням Національного банку України про стягнення на будівлі готелю шляхом продажу на прилюдних торгах в межах процедури виконавчого провадження.

Завдяки злагодженій роботі юридичної фірми «Ілляшев та Партнери», суд апеляційної інстанції виніс рішення на користь ПрАТ «Готель «Салют» та відмовив у задоволенні позову НБУ. Адвокат, радник, арбітражний керуючий, співкерівник практики банкрутства та фінансової реструктуризації ЮФ «Ілляшев та Партнери» Вадим Кізленко довів у суді апеляційної інстанції, що підстави для звернення стягнення на майно відсутні.

Національний банк України, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду. У зв’язку зі складністю та резонансністю справи, вона була передана на розгляд Судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, яка залишила без змін постанову апеляційної інстанції, а касаційну скаргу НБУ – без задоволення.

Верховний Суд погодився з доводами Вадима Кізленка та визнав, що не можна вважати правомірними дії НБУ щодо звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом ініціювання окремого позовного провадження до боржника, який перебуває у процедурі банкрутства.

Більш того, Верховний Суд у складі палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду відступив від правових висновків, які викладені в постанові Верховного Суду від 11 червня 2020 року у справі № 917/1369/17 щодо можливості задоволення позову про звернення стягнення на предмет іпотеки за умови, якщо у відношенні іпотекодержателя відкрито провадження у справі про банкрутство. Така позиція банкрутної палати Верховного Суду обумовлена тим, що позов у даній справі не є за своєю суттю отриманням згоди на реалізацію майна боржника в порядку, визначеному ч. 5 ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства.

«Постанова Верховного Суду стане дороговказом для учасників подібних правовідносин, оскільки суд поставив крапку у спорах щодо порядку задоволення вимог іпотекодержателя у відносинах з боржниками, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство», – наголосив Вадим Кізленко.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Готель «Салют» — тризірковий 7-поверховий готель у Києві. Будівля готелю у стилі модернізм збудована у 1984 році за проєктом відомого архітектора Авраама Мілецького.