Залишити заявку

Верховний Суд підтвердив протиправність застосування спецмита на білоруські автомобілі

Дата новини: 4 листопада 2021

Верховний Суд визнав законними рішення судів попередніх інстанцій щодо необхідності призупинення застосування 35% спецмита до постачання габаритних автомобілів з Білорусі за рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі №486/2021/4411-03, зважаючи на наявність ознак його очевидної протиправності. Відповідне рішення Верховний Суд ухвалив 1 листопада 2021 року. Інтереси дистриб’ютора вантажних автомобілів МАЗ на території України – Торговий Дім «МАЗ-Україна» – представляє юридична фірма «Ілляшев та Партнери».

Нагадаємо, що 16 квітня 2021 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі застосувала спеціальне мито на рівні 35% до імпорту в Україну автобусів, тролейбусів, вантажних автомобілів, самоскидів, автомобілів спеціального призначення походженням з Республіки Білорусь. Рішення МКМТ №486/2021/4411-03 «Про встановлення фактів дискримінаційних та недружніх дій з боку Республіки Білорусь щодо законних прав та інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України – підприємств автомобілебудування та застосування адекватних заходів у відповідь» набуло чинності 22 квітня.

Торговий Дім «МАЗ-Україна» оскаржив рішення МКМТ у суді. У забезпечення позову 6 травня 2021 року Окружний адміністративний суд м. Києва призупинив дію рішення МКМТ щодо запровадження спеціального мита. Ухвала суду першої інстанції 5 липня 2021 року була залишена в силі Шостим апеляційним адміністративним судом.

Верховний Суд, розглядаючи цю справу, погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що спецмита застосовані МКМТ з порушенням зобов’язань України за Договором про зону вільної торгівлі та порушенням вимог Митного кодексу України.

У рішенні Верховного Суду зазначається, що «суди попередніх інстанцій установили наявність достатніх вагомих підстав для сумніву у правомірності оскаржуваного рішення №486/2021/4411-03 […],що вказує на наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення».

«Спірне рішення спровокувало заходи у відповідь білоруської сторони, яка вбачила в цьому системність дій, спрямованих на порушення умов вільної торгівлі, – зазначає партнер, керівник практики міжнародної торгівлі «Ілляшев та Партнери» Олена Омельченко. – У результаті під обмеження Білорусі у відповідь потрапили українські товари, вироблені 10 галузями, вартістю понад 100 млн дол. США на рік. Ми сподіваємось, що дане судове рішення підштовхне Міжвідомчу комісію з міжнародної торгівлі розблокувати торговельний конфлікт та забезпечити доступ до зовнішнього ринку українським експортерам».

Над проектом працювали радник Валерія Гудій та партнер, керівник практики міжнародної торгівлі «Ілляшев та Партнери» Олена Омельченко.