Залишити заявку

Сергій Неділько виступив на online-марафоні «Морський бізнес під час війни»

Дата новини: 5 вересня 2022

Сергій Неділько, адвокат, керівник Одеського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери», виступив на online-марафоні «Бізнес в умовах воєнного стану. Морський бізнес під час війни 2022», який проходив 26 серпня. Організатор – Асоціація адвокатів України.

У своїй доповіді «Проблема бункерування іноземних суден в українських портах: черговий виклик для влади в умовах воєнного часу та чому саме зараз необхідно її вирішити» Сергій зауважив, що до повномасштабного вторгнення агресора українські порти були лідерами в Чорноморському регіоні за кількістю суднозаходів. Попри це, іноземні судна не мали можливості здійснити бункерувальні операції в Україні та поповнити свої запаси пально-мастильних матеріалів, які складають левову частку операційних витрат судновласників. Головною проблемою є фіскальна політика держави, яка вимагає повного розмитнення палива, що робить цей ринок неконкурентоспроможним. Тому судновласники вимушені бункеруватись в портах Стамбулу і Констанци, а також за межами 12-мильної зони. В липні цього року Уряд звернув увагу на дану проблему і фактично дозволив проводити бункерувальні операції біля портів Рені та Ізмаїл на річці Дунай, що має підвищити швидкість та значно полегшити логістику експортно-імпортних вантажів.

«Чинне на сьогоднішній день законодавство вже передбачає митні процедури, які б дозволяли здійснювати бункерувальні операції іноземних суден на митній території України без сплати митних платежів. Така практика є загальноприйнятою у багатьох країнах світу і несе в собі економічні та екологічні вигоди для України, як наприклад: створення додаткових робочих місць, збільшення кількості суднозаходів та залучення вантажопотоків, стабільне функціонування «зернової ініціативи», мінімізація екологічних ризиків тощо. Крім того, забезпечення надання бункерувальних послуг в портах є вимогою Конвенції МАРПОЛ 73/78, а також завданням для вирішення відповідно до Стратегії розвитку морських портів України до 2038 року. Однак досить спірне тлумачення митними органами положень митного законодавства не дозволяє запрацювати ринку бункерування в Україні», – зауважив Сергій Неділько.

Учасники панелі також обговорили перспективи правового регулювання виїзду українських моряків за кордон під час воєнного стану, проблеми використання об’єктів морської інфраструктури та роботу «зернового коридору».

Оnline-марафон Асоціації адвокатів України – майданчик, створений для комунікації між адвокатами, суддями, представниками державних органів та бізнесу з метою обговорення актуальних правових проблем та шляхів їх вирішення.