Дата новини: 16 липня 2020
Олена Омельченко, партнер, адвокат, керівник практики міжнародної торгівлі юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» виступила на круглому столі «Локалізація у машинобудуванні: як Україні перемогти у конкуренції», який відбувся 15 липня 2020 року в Києві. Організатор – Київський міжнародний економічний форум (КМЕФ).
Учасники круглого столу, серед яких був заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства – торговий представник України Тарас Качка, обговорили проект Закону України №3739 «Про публічні закупівлі» щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації національної промисловості». Зареєстрований у парламенті документ передбачає додаткові преференції для вітчизняних виробників у сферах залізничного транспорту, комунальної техніки, спецтехніки та енергетичного машинобудування. З 1 січня 2021 року вимогу щодо локалізації передбачається встановити на рівні 25-40%, як тимчасовий захід – на 10 років.
«ЄС і ще 21 країна, наприклад, Китай та Австралія, можуть оскаржити дії України в рамках процедури врегулювання суперечок СОТ як учасники Угоди СОТ про державні закупівлі, – зазначила Олена Омельченко. – Крім того, ЄС може ініціювати консультації та створення арбітражної групи для розгляду суперечки в рамках процедури, передбаченої Угодою про асоціацію між Україною та ЄС. У разі програшу, Україна буде зобов’язана привести своє законодавство у відповідність з міжнародними договорами. Більш того, законопроект може викликати політичний тиск і критику з боку торгових партнерів України».
Олена Омельченко наголосила на необхідності розробки стратегії захисту національних виробників і звернула увагу, що законопроект може призвести до порушення Україною міжнародних зобов’язань в рамках Угоди про державні закупівлі СОТ та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.