Дата новини: 26 квітня 2024
Олександр Фефелов, партнер, керівник практики антимонопольного та конкурентного права ЮФ «Ілляшев та Партнери», виступив модератором сесії «Розвиток конкурентного середовища» на ІХ Ukrainian Antitrust Forum, який відбувся 24 квітня 2024 року в Києві.
Представники Антимонопольного комітету України, Верховної Ради України та відомі експерти в галузі захисту конкуренції обговорили реформування Антимонопольного комітету України та розвиток законодавства про захист економічної конкуренції у зв’язку з прийняттям закону 3295.
Олександр наголосив, що учасники ринку високо оцінили Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України». Він став значущим, оскільки ознаменував собою перший етап антимонопольної реформи. Серед іншого, важливою є зміна підходів до проведення перевірок суб’єктів господарювання, питання розгляду заяв і справ. Водночас деякі з норм закону вимагають доопрацювання для реалізації на практиці, як-от процедура повідомлення АМКУ про участь в антиконкурентних діях (leniency).
Під час дискусії експерти також обговорили питання отримання дозволів АМКУ на концентрацію.
«Останнім часом процес отримання дозволів певним чином ускладнився та потребує більше часу і зусиль учасників процесу. Якщо говорити про процес приватизації, то строки отримання дозволів АМКУ істотно затримували передачу контролю навіть над неробочими або дуже занедбаними підприємствами, часто – на місяці. Це затримувало не тільки початок роботи на таких підприємствах для інвесторів, але й не давало можливості швидше залучити кошти до державного бюджету», – зауважив Олександр Фефелов.
Учасники сесії також обговорили подальші кроки у реалізації реформи системи захисту конкуренції, зміни щодо процедур leniency та settlement, строків для розслідувань АМКУ та перевірок Комітету, визначення штрафів за порушення законодавства, особливості та відмінності конкурентного середовища в Україні та інших державах. Також були розглянуті і практичні кейси впливу приватизації на сферу конкуренції.
Ukrainian Antitrust Forum організований видавництвом «Юридична практика». Серед учасників – представники Антимонопольного комітету України, Верховної Ради України, Міністерства оборони України, судової влади, юристи провідних юридичних фірм, топ-менеджери та юрисконсульти підприємств.