Дата новини: 27 березня 2023
Олександр Фефелов, партнер, керівник практики антимонопольного та конкурентного права ЮФ «Ілляшев та Партнери», виступив модератором сесії «Держзакупівлі під час війни» на VIIІ Ukrainian Antitrust Forum, який відбувся 22 березня 2023 р. в Києві.
Представники АМКУ та відомі експерти в галузі захисту конкуренції обговорили особливості здійснення публічних закупівель під час війни.
Олександр Фефелов наголосив, що тема закупівель за бюджетні кошти стає наразі ще більш актуальною для замовників, постачальників та юристів, оскільки в цей непростий час змінюються звичні правила гри, а закупівлі повинні здійснюватися швидко та ефективно. Крім того, i оскарження в цій сфері не повинні затягувати поставки. Окремо учасники обговорили проблематику розкриття та доказування змов на торгах.
«В значній кількості випадків АМКУ старається доводити існування обставин, що теоретично могли б призводити до змов, але не сам факт того, що такі змови мали місце. Тобто Комітет часто обґрунтовує свої звинувачення та будує докази на низці абстрактних припущень, а не на чітко встановлених фактах змов, – зазначив Олександр Фефелов. – В той же час, після прийняття рішень Комітетом, окрім санкції у формі штрафу, накладеного на звинувачених суб’єктів господарювання, передбачено ще й внесення їх у так званий «чорний список», що не дозволяє їм приймати участь в закупівлях протягом 3 років. І якщо звинувачені суб’єкти під час оскарження рішення АМКУ в системі господарських судів штраф не сплачують, вони все одно залишаються в цьому списку. В той же час, багато звинувачень, з якими я зустрічався на практиці, ґрунтуються на сукупності непрямих доказів при повній відсутності хоч якогось прямого доказу, що ставить під сумнів такі звинувачення, але вони призвели для істотних негативних наслідків для бізнесу».
Учасники сесії розглянули практику АМКУ як органу оскарження, типові порушення замовників і учасників, корупційні ризики в розрізі практики Вищого антикорупційного суду, тенденції судових спорів щодо оскарження рішень АМКУ по держзакупівлях, кримінально-правові наслідки тендерних порушень. Також були розглянуті і практичні кейси зловживання монопольним становищем у сфері публічних закупівель.
VIIІ Ukrainian Antitrust Forum організований виданням «Юридична практика». Серед учасників – представники Антимонопольного комітету України, Міністерства економіки України, судової влади, члени українських і міжнародних бізнес-асоціацій, юристи провідних юридичних фірм, топ-менеджери та юрисконсульти підприємств.