Дата новини: 20 листопада 2024
Юридична фірма «Ілляшев та Партнери» успішно захистила інтереси державного підприємства – спецекспортера продукції і послуг військового призначення – та домоглась винесення арбітражним трибуналом рішення про стягнення понад 20 млн євро у спорі з продавцем військової техніки зі США.
Українське державне підприємство уклало з іноземним постачальником договір купівлі-продажу військової техніки на потреби Збройних Сил України. Незважаючи на належне виконання державним підприємством своїх зобов’язань за контрактом та своєчасну повну сплату авансу, іноземний постачальник не поставив техніку в обумовлені договором терміни та відмовився повернути сплачені кошти.
З метою захисту інтересів української державної компанії юридична фірма «Ілляшев та Партнери» звернулась до Віденського міжнародного арбітражного центру (VIAC) з вимогами стягнути з іноземного постачальника сплачений аванс, штрафні санкції за непоставку товару, відсотки за прострочення повернення авансу, збитки, понесені у вигляді стягнутих з держпідприємства штрафних санкцій оборонним відомством України, арбітражні витрати та витрати на правову допомогу.
Для уникнення відповідальності в арбітражному провадженні американський постачальник використав усі можливі лінії захисту, заявляючи про відсутність у Трибуналу компетенції розглядати спір, подаючи зустрічний позов про визнання арбітражної угоди недійсною, альтернативно – такою, що не може бути виконана, а також стверджуючи про нібито недотримання держпідприємством договірних умов про необхідність проведення переговорів перед поданням позову в арбітраж.
Команда практики міжнародного арбітражу ЮФ «Ілляшев та Партнери» вибудувала декілька альтернативних позицій та успішно довела, що арбітражна угода є дійсною, а угода сторін про дружні переговори, котра не визначає процедуру їх проведення та бажаний результат, не може бути перешкодою для подачі позову в арбітраж.
Оскільки контракт не містив договірної неустойки, команда ЮФ «Ілляшев та Партнери» переконала у одній зі своїх альтернативних позицій арбітражний трибунал VIAC відступити від загального правила, що застосовним правом до договору купівлі-продажу товарі є право країни продавця, і стати на бік українського державного підприємства у питанні застосування права України задля створення передумов розгляду вимоги про стягнення законної неустойки з американського постачальника.
Завдяки зусиллям команди практики міжнародного арбітражу ЮФ «Ілляшев та Партнери» арбітражний трибунал VIAC погодився, що іноземний постачальник не виконав зобов’язання з поставки військової техніки і виніс рішення на користь українського державного підприємства, зобов’язавши іноземного постачальника сплатити понад 20 млн євро, що включають:
- усю суму авансу за контрактом;
- реституційні відсотки за користування авансом до моменту невиконання вимоги про повернення авансу;
- законну неустойку у вигляді штрафних санкцій за порушення строків постачання товару на підставі ст. 231 ГК;
- відшкодування витрат державного підприємства, понесених на захист своїх інтересів в арбітражі VIAC, у тому числі витрат на правову допомогу, надану ЮФ «Ілляшев та Партнери», у розмірі 85% від заявлених з огляду на загальний відповідний успіх підприємства.
При цьому арбітражний трибунал VIAC повністю відмовив іноземному постачальнику у задоволенні його вимог про відшкодування витрат, понесених на захист своїх інтересів в арбітражі, та витрат на правову допомогу.
Над проєктом працювали адвокат, радник «Ілляшев та Партнери» Роман Процишин та юрист Катерина Солодовник.