Залишити заявку

«Ілляшев та Партнери» захистили інтереси турецького судновласника у спорі з фрахтувальником та вантажовласником

Дата новини: 11 жовтня 2022

Команда морських юристів Одеського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери» успішно захистила інтереси турецького судновласника у спорі з фрахтувальником і вантажовласником та у позасудовому порядку домоглася виплати справедливої суми компенсації у зв’язку з фактичним розірванням чартеру.

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України близько 85 морських суден під іноземними прапорами опинились заблокованими в українських портах не невизначений час. На момент початку збройної агресії багато з цих суден повністю або частково завершили операції з навантаження експортного товару агропромислового комплексу, продукції металургійної промисловості, добривами, тощо, однак з початком військових дій вихід з портів був неможливим з міркувань безпеки. Відтак, вантажовласники в екстреному порядку почали шукати альтернативні логістичні шляхи експорту товару з України.

У даному кейсі судно було завантажено феросплавами, капітан видав коносаменти, однак судно не встигло вийти з порту через початок військової агресії. Посилаючись на обставини форс-мажору, фрахтувальник звернувся до судновласника з вимогою терміново відкрити трюми та дозволити розвантаження товару. Разом з цим, він відмовився оплачувати фрахт та компенсувати судновласнику будь-які збитки, пов’язані з простоєм судна. Чартер був підписаний за англійським правом та не містив застережень щодо форс-мажорних обставин або воєнного стану, які б звільняли фрахтувальника від зобов’язання з оплати фрахту або мертвого фрахту. Судновласник запропонував фрахтувальнику обговорити мирову угоду та можливість вивантаження товару за умов справедливого відшкодування збитків та витрат судновласника. Однак пропозиція була повністю проігнорована, натомість до переговорного процесу долучився вантажовласник, який не виступав стороною договору морського перевезення та не мав будь-яких відносин з судновласником. Шалений тиск на екіпаж судна та навіть спроби силового захоплення вантажу не змусили судновласника віддати товар.

Своєчасне втручання, активна, грамотна та злагоджена юридична робота морських юристів Одеського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери» дозволили у стислі терміни врегулювати спір на вигідних для судновласника умовах. Переговорний процес значно ускладнювався недовірою між сторонами, що при вирішенні подібних спорів відіграє ключову роль. Незважаючи на це, адвокатам фірми вдалося розробити та погодити зі всіма сторонами графік поетапного вивантаження товару проти перерахування судновласнику грошової компенсації, що було закріплено у підписаній тристоронній мировій угоді. За сприяння та координації адвокатів всі домовленості угоди були належним чином виконані сторонами. А вже з початком функціонування «зернової ініціативи» судно залишило український порт з вантажем агропродукції на борту.