Дата новини: 16 вересня 2019
Керуюча компанія холдингу «Білоруська цементна компанія», а також імпортери її продукції ТОВ «Белбудматеріали-Україна» і ТОВ «Пиломатеріали-Сервіс» звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовами про визнання протиправним і скасування Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (МКМТ) про застосування антидемпінгових мит щодо імпорту цементу в Україну, зокрема клінкерів цементних і портландцементу походженням з Російської Федерації, Республіки Білорусь та Республіки Молдова. Про це повідомили в прес-службі відомої юридичної фірми «Ілляшев та Партнери», яка захищає інтереси національних товаровиробників – ПрАТ «Дікергофф Цемент Україна», ПрАТ «ХайдельбергЦемент Україна», ПАТ «Подільський Цемент» (група компаній CRH Ukraine) і ПрАТ «Івано-Франківськцемент» – у цьому судовому процесі в якості третіх осіб.
«Окружний адміністративний суд м. Києва об’єднав позови в одне провадження, – повідомив Роман Марченко, старший партнер «Ілляшев та Партнери». – Білоруський товаровиробник подав заяву про забезпечення позову шляхом призупинення дії Рішення МКМТ, у задоволенні цієї заяви суд відмовив».
Нагадаємо, що рішення про порушення та проведення антидемпінгового розслідування було прийняте МКМТ 4 липня 2018 року. За підсумками проведеного у повній відповідності до законодавства України і права СОТ антидемпінгового розслідування Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, 21 травня 2019 року МКМТ ухвалила рішення про застосування строком на п’ять років остаточних антидемпінгових мит щодо імпорту в Україну цементу, зокрема клінкерів цементних і портландцементу походженням з Російської Федерації, Республіки Білорусь та Республіки Молдова. Для портландцементу та клінкеру походженням з Республіки Білорусь розмір мита був встановлений на рівні 57,03%.
«Висока ставка мита, встановлена МКМТ, по суті, є захисною, і підтверджує факт наявності демпінгового імпорту, – підкреслює партнер, керівник практики міжнародної торгівлі «Ілляшев та Партнери» Олена Омельченко, яка представляла українську цементну галузь в антидемпінговому розслідуванні. – Порушення конкуренції з боку іноземних виробників об’єднало українські підприємства в боротьбі за встановлення справедливих умов торгівлі, усунення шкоди, збереження робочих місць та інвестицій».
Згідно з даними Держкомстату України, обсяг імпорту цементу тільки з Білорусі у першому півріччі 2019 року склав 199,5 тис. тонн на 10,5 млн дол. США, тобто 4,8% від загального обсягу українського ринку. В Асоціації виробників цементу підкреслюють, що ціна питання – стратегічні перспективи розвитку всієї галузі, великі внутрішні та іноземні інвестиції в модернізацію виробництва.
«Українські виробники повного циклу інвестують в розвиток технологій, тоді як в разі імпорту ми фінансуємо технологічний розвиток сусідніх держав, – зазначає Голова Асоціації виробників цементу Павло Качур. – За останні 10 років у цементній галузі реалізовані великі інвестиційні проекти: ПрАТ «Івано-Франківськцемент» вартістю 280 млн євро, ПАТ «Подільський Цемент» – 250 млн євро, ПрАТ «Дікергофф Цемент Україна» – 80 млн євро. У нашому випадку інвестуються кошти підприємств, у той час як в сусідніх країнах модернізація потужностей відбувається за активного державного субсидування. Надлишкові потужності у країнах Євразійського економічного союзу вдвічі перевищують внутрішні ємкості ринків цих країн. У цей же час Україна, будучи забезпечена сировиною на століття вперед, використовує трохи більше половини встановлених потужностей з виробництва цементу. У разі продовження зростання демпінгового та субсидованого імпорту з сусідніх держав і подальшого цінового тиску на українську продукцію з одночасним зростанням цін на енергоносії, більш ніж 20-кратним збільшенням ставки екологічного податку, систематичними проблемами з доставкою виробленого цементу залізничним транспортом одночасно з постійним зростанням вартості залізничних перевезень, виробництво в Україні ставатиме все менш привабливим для міжнародних компаній. Першим сигналом про таку небезпеку для економіки України стало рішення одного з найбільших у світі виробників цементу – компанії Heidelberg Cement – про припинення діяльності в Україні, ухвалене у 2018 році».
Проведення антидемпінгових розслідувань – один з небагатьох механізмів захисту національного ринку від недобросовісної конкуренції з боку іноземних виробників, що передбачений правом СОТ і Договором про зону вільної торгівлі від 18 жовтня 2011 року.