укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Закони, які частково змінили бізнес в 2013

26.12.2013

Автор: Олексій Христофоров, адвокат, керівник харківського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: «Компаньйон»

Протягом цього року чинне законодавство України поповнилося 132 законами, що регулюють різні групи суспільних відносин. З цього списку ми вибрали чотири документи, керуючись при цьому двома критеріями, а саме – принциповою новизною та потенціалом впливу на вітчизняне підприємницьке середовище.

Закон №314-VII від 23 травня 2013 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України стосовно відповідальності юридичних осіб»

У вітчизняному праві запроваджено поняття кримінальної відповідальності юридичних осіб.
До останнього часу на пострадянському просторі юридичні особи визнавалися суб’єктами цивільної, цивільно-правової та адміністративної відповідальності, тобто не всіх видів юридичної відповідальності. Крім того, однією з фундаментальних засад українського кримінального права була саме індивідуалізація кримінальної відповідальності та покарання злочинця.

Не відкидаючи доречних аргументів на користь законодавчого нововведення, змушений висловити побоювання щодо світлих сподівань, пов’язаних з практичними аспектами втілення його в життя (закон набирає чинності 1 січня 2014 р.). В сьогоднішніх умовах норма з великою імовірністю стане новим потужним засобом тиску на бізнес.

Закон №407-VII від 4 липня 2013 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо фінансових векселів»

Згідно з положеннями закону, який набрав чинності 8 серпня цього року, тимчасово до 1 січня 2014 року платник податку має право за власним бажанням отримати бюджетне відшкодування ПДВ у вигляді альтернативного фінансового інструменту – казначейського фінансового векселя. Видача векселя прирівнюється до видачі платнику податку суми бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на його рахунок.

Термін обігу векселів – до п’яти років, прибутковість – 5% річних. Виплата доходу за векселями відбуватиметься в момент їх пред’явлення до оплати.

Передбачається, що першочерговою метою законодавчого органа було закріплення легальної можливості відстрочення погашення бюджетної заборгованості. Але невизначеність та суперечливість деяких положень закону створюють сприятливі умови для їх довільного тлумачення як органами ДПС України, так та суб’єктами господарювання.

Закон №408-VII від 4 липня 2013 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення»

Документ набув чинності 1 вересня поточного року.

Черговий «антиофшорний» закон, основним завданням якого є боротьба з мінімізацією оподаткування шляхом здійснення контролю за ціноутворенням при проведенні операцій між пов’язаними особами на території України, а також за зовнішньоекономічними операціями з резидентами країн з низьким рівнем оподаткування.

Законом суттєво змінено встановлений Податковим кодексом перелік операцій, щодо яких застосовуються правила трансфертного ціноутворення. Він зобов’язує компанії, які протягом попереднього року здійснювали контрольовані операції (в законі є їх визначення), до 1 травня наступного року подати до Міндоходів звіт про контрольовані операції за попередній рік в електронній формі (з електронними підписами та печатками). Міністерство має право виконувати спеціальну перевірку трансфертних цін у разі ненадання достовірних звітів та документації, а також виявлення контрольованої операції.

Неподання звіту про контрольовані операції карається штрафом у розмірі 5% від суми таких операцій. Виявлення податковими органами відхилення ціни контрольованої операції від рівня звичайних (ринкових) цін тягне за собою накладення штрафу у розмірі 25% від суми податку, що підлягає до сплати на суму коригування. Однак до 1 вересня 2014 р. такий штраф становитиме 1 грн. незалежно від суми коригування.

Закони №421-VII «Про утилізацію транспортних засобів» та №422-VII від 4 липня 2013 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів та вдосконалення деяких податкових норм»

З 1 вересня автомобілі, виготовлені за кордоном, обкладаються утилізаційним збором. Як результат – суттєве подорожчання практично всіх іномарок для українських покупців.
Вітчизняні виробники з повним циклом виробництва (включаючи зварювання та фарбування), а також заводи, що здійснюють промислове складання транспортних засобів, звільняються від сплати збору за умови гарантування самостійної утилізації та створення необхідних потужностей.

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія