укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Судді вважають себе на одному боці з прокуратурою

03.06.2013

Європа продовжує допомагати Україні реформувати кримінальну юстицію. Після ухвалення нового Кримінального процесуального кодексу наступні кроки – реформа усієї системи кримінального досудового розслідування, зокрема органів прокуратури, створення Державного бюро розслідувань.

У всьому цьому Рада Європи допомагатиме Україні шляхом надання фахових консультацій експертів. Цього тижня цей проект, який фінансово підтримує уряд Данії, презентували в Києві.

Про це в ефірі телеканалу ТВі розказав керуючий партнер юридичної фірми Михайло Ілляшев.

Ведучий: Чи достатньо вже минуло часу для оцінки роботи такого концептуального документа, як Кримінальний процесуальний кодекс – більш ніж три місяці. Як він працює?

Михайло Ілляшев: Думаю, що цього часу недостатньо. Адже ті процеси, які почалися, щоб вони завершилися і пройшли всі стадії, які регулюються вже новим КПК, потрібно не місяць-два, а хоча б півроку. Але вже бачимо позитивну тенденцію, бо справи розслідують за новим КПК, зросла роль суддів у процесі досудового розслідування, адвокатів. Проте не змінилася, на жаль, свідомість суддів, вони все ще вважають себе на одному боці з прокуратурою. Поки такий стан справ не зміниться, ми не побачимо зрушень у цій галузі.

Ведучий: Які зараз процеси відбуваються в адвокатурі, адже закон про адвокатуру експерти також називали неодмінною складовою реформування кримінальної юстиції? Як відомо, торік після ухвалення законів адвокатура почала переживати не найкращі часи, розкололася на дві групи – дві асоціації, дві ради, кожна з яких вважає себе легітимною. Влада, своєю чергою, намагається в різний спосіб контролювати адвокатські об’єднання.

Михайло Ілляшев: В Україні адвокатура ніколи не була єдиним цехом, як, наприклад, у Великобританії чи інших країнах. Влада за допомогою закону намагалася створити єдиний цех. Ця спроба була не дуже вдалою. Водночас адвокатура дуже часто критикувала прокуратуру, правоохоронні органи, суди. На жаль, останні події показали, що адвокатура в Україні така сама, як і суспільство – з боротьбою за владу, з підтасовками. Я як адвокат можу запевнити, що абсолютна більшість практикуючих адвокатів не брала участі в цьому шоу з розколом. Там були певні особи, які намагалися отримати владні повноваження в системі адвокатури, оскільки вважають, що після створення єдиного цеху адвокатів матимуть змогу якимось чином впливати на них. На адвоката може впливати тільки довіритель, тобто людина яку представляє адвокат.

Ведучий: Декілька днів тому в медіа було широко розтиражовано страшилку про фінансову поліцію з надзвичайними повноваженнями. Сьогодні цей міні-скандальчик завершився заявою прем’єра про те, що уряд не буде розробляти закону про службу фінансових розслідувань.

Михайло Ілляшев: Цілком імовірно, що це була спроба перевірити реакцію суспільства на існування органу з більш жорсткими повноваженнями. В нас є Служба безпеки України, яка мала підрозділ із захисту економіки держави. Ці повноваження в них забрали, і тепер стоїть питання про працевлаштування цих людей. Можливо, їх працевлаштують під новою вивіскою.

Ведучий: Але яку службу не створили б, головним питанням буде, як регулюватиметься її діяльність. Є новий КПК, отже, ця служба також керуватиметься цим кодексом. Є Конституція України, тому ця служба повинна дотримуватися її. Щоб створити щось надзвичайне з надзвичайними повноваженнями, треба змінити Конституцію.

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія