укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Суд повернув зарплату

14.11.2013

Автор: Наталія Непряхіна
Джерело: «Комерсант»

Працівники, яким раніше затримували виплату заробітної плати, можуть без строку позовної давності звертатися в суди з вимогою про стягнення невиплаченої їм зарплати з індексацією на рівень інфляції за період затримки грошей, вирішив Конституційний суд. І хоча цією можливістю захочуть скористатися багато людей, юристи кажуть, що йдеться про індексацію мінімальних зарплат.

Конституційний суд (КС) вирішив, що позовна давність у судових справах про стягнення з роботодавця сум індексації зарплати та компенсації втрат її частини при порушенні термінів виплати відсутня. Це правило діє незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем чи ні. Таким чином, КС відреагував на звернення фізичної особи Юрія Дзьоби, який вказував на неоднозначне трактування судами ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю. Неможливість отримати індексацію призвела до порушення його «конституційного права на своєчасне одержання винагороди за працю». За останній тиждень це вже друге подібне рішення КС. Раніше суд визнав безстрокове право працівника на виплату зарплати за період простою, який стався не з його вини (див. «Комерсант» за 18 жовтня).

Рішення КС є остаточним і оскарженню не підлягає. Як уточнили «Комерсанту» в КС, згідно з законом «Про індексацію грошових доходів населення» зобов’язання з індексації зарплати поширюється на підприємства будь-якої форми власності. Однак, як зазначає юрист юридичної компанії «Селепей, Волковецький і Партнери» Орест Дожджанюк, цієї норми дотримуються лише деякі підприємства через відсутність прозорої системи розрахунків і відповідальності. «Інспекція праці повинна перевіряти правильність нарахування, але ніхто цього не робить»,- каже експерт. За словами старшого юриста міжнародної юридичної фірми «Байтен Буркхардт» Данила Федорчука, на практиці підприємства часто проводили індексацію лише тієї зарплати, яка не перевищувала прожитковому мінімуму (прирівняному до мінімальної зарплати). Велика частина зарплати не індексувалася через те, що це було «вкрай обтяжливо» для роботодавця. «Тепер вони автоматично потрапляють у групу ризику як потенційні порушники, які більше не зможуть прикриватися строками давності»,- додає Д. Федорчук.

Партнер юридичної фірми «Вокс Легум» Михайло Спасів не виключає, що рішення КС спровокує збільшення кількості позовних заяв про стягнення індексованих виплат. Хоча О. Дожджанюк нагадує, що Вищий спеціалізований суд ще в травні роз’яснив, що індексація є складовою частиною зарплати, і працівник має право претендувати на неї без обмежень строків позовної давності. М. Спасів пояснює, що індекс споживчих цін для визначення порогу індексації обчислюється шляхом множення місячних індексів інфляції починаючи з березня 2003 року – з моменту опублікування закону України №491 IV «ПРО внесення змін до закону «Про індексацію грошових доходів населення» від 6 лютого 2003 року. Заборгованість, яка існувала до 2003 року, не індексуватиметься, навіть якщо звернутися в суд. Але отримати гроші можна буде лише з діючого підприємства. «Якщо є заборгованість, наприклад з 2000 року, то навряд чи це підприємство досі працює», – каже партнер юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Максим Копейчиков. Крім того, на його думку, індексація повинна проходити не з моменту звернення позивача до суду, а з дати фактичної виплати зарплати.

За оцінкою Ореста Дожджанюка, розгляд такої справи в суді може тривати рік, а співробітники через неможливість самостійно розрахувати необхідні суми виплат повинні вимагати призначення судово-бухгалтерської експертизи. Відмовити в наданні документів підприємство не зможе. Позови можуть стосуватися невеликих зарплат, оскільки згідно з постановою Кабінету міністрів №1078 індексації підлягають періодичні грошові платежі населенню в межах прожиткового мінімуму (1147 грн).

Втім, Данило Федорчук переконаний, що індексації підлягають суми заборгованості і до 2003 року, оскільки профільний закон є чинним з 1991 року, і таке зобов’язання було присутнє в ньому з самого спочатку. «Такі позови будуть виглядати екзотично, не можна тягнути з позовною вимогою 10-20 років,- вважає пан Федорчук. – Відсутність строку позовної давності за окремими вимогам розглядається Європейським судом з прав людини як порушення принципу правової визначеності, якщо тільки для цього немає дуже серйозного правового обґрунтування». Шанси на виграш юристи оцінюють високо, якщо тільки судова практика не піде шляхом саботажу рішення КС, як це вже неодноразово траплялося. «На мою думку, якість рішень КС останнім часом є низькою. Зокрема, Верховний суд відмовляється застосовувати рішення щодо права власності на статутний капітал у приватному підприємстві, і вони знаходять пояснення», – каже Данило Федорчук.- «Неоднозначність вже в тому, з якого року індексувати – з 1991 або 2003?»

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія