укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Податкові зміни у 2013 роцi

13.02.2013
Джерело «KiyvPost»
Автор: Олексій Христофоров
Адвокат, керівник Харківського офісу «Ілляшев та Партнери»

З початком нового року набирає чинності ряд нормативно-правових актів, що регулюють найрізноманітніші сфери бізнесу і суспільних відносин. У 2012 році Податковий кодекс України зазнав понад півсотні змін, багато з яких вступили в дію з початком нового року.

Таким чином, починаючи з 2013 року ставка податку на прибуток буде знижена до 19 відсотків, раніше відповідна ставка становила 21 відсоток. Зміни будуть стосуватися і авансового платежу з податку на прибуток підприємств, при цьому щомісячний авансовий платіж складе не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній рік.

На особливу ​​увагу заслуговують різні нововведення, що передбачають можливість пільгового оподаткування ряду пріоритетних галузей вітчизняної економіки. Однією з дуже перспективних змін є податкова пільга зі сплати податку на прибуток (0%) для підприємств, які планують модернізувати своє виробництво, у разі, якщо вартість модернізації буде становити від 500 тис. євро ($ 665 000) до 3 млн. євро. При дотриманні ряду інших критеріїв, такі підприємства можуть бути звільнені від податку на прибуток до 2017 року.

У цьому році також набудуть чинності норми Податкового кодексу, що передбачають можливість пільгового режиму оподаткування суб’єктів індустрії програмної продукції. Таким чином, починаючи з 1 січня 2013 року і до 1 січня 2023 року операції з продажу програмного забезпечення і послуг будуть звільнені від ПДВ. Крім того, для суб’єктів індустрії програмної продукції передбачена податкова пільга у вигляді зменшення ставки податку на прибуток до 5%. При цьому, слід зазначити, що тільки ті підприємства, які відповідають ряду досить жорстких встановлених критеріїв (тобто не всі учасники ринку) зможуть скористатися зазначеною пільгою.

Новий Закон України «Про зайнятість населення», прийнятий в минулому році і який вступає в силу з початку 2013 року, буде одним з найрезонансніших (у всіх відношеннях) документів для вітчизняного бізнесу. У відповідності з цим законом роботодавці, які протягом одного року створювали нові робочі місця і виплачували заробітну плату в розмірі не менше трьох мінімальних заробітних плат на місяць кожному прийнятому на роботу працівникові, мають право на пільгу протягом наступного року у розмірі 50% від суми нарахованого єдиного внеску на цю особу. Крім того, роботодавці, що приймають на роботу так званих «неконкурентних» працівників (якими, зокрема, визнаються люди, яким залишилося менше 10 років до пенсії, молодь при першому працевлаштуванні, сироти, інваліди), при дотриманні певних умов зможуть претендувати на «знижку» (компенсацію) в розмірі 100% від суми внеску. До найбільш цікавих нововведень можна віднести також заборону стягнення з претендентів грошей за працевлаштування (оплачувати послуги посередників при працевлаштуванні будуть виключно роботодавці), а також заборона розміщення у рекламних оголошеннях з вакансіями інформації про вік претендента. Те саме стосується обмежень за статевою ознакою, а також вимоги про надання тієї чи іншої інформації про особисте життя здобувача.

Не може не радувати те, що основні законодавчі новели спрямовані на вирішення ключових проблем, що переслідують вітчизняну економіку з року в рік. До таких, зокрема, відноситься вельми непривабливий інвестиційний клімат, непередбачуваність регуляторної політики держави, нестабільність податкової системи, низька якість правосуддя.

На окрему увагу заслуговує законодавчий тренд «генерального наступу» на безробіття, спрямований на пожвавлення вітчизняного ринку праці, що переживає в останні роки не найкращі часи.

Чи зможуть прийняті закони змінити ситуацію на краще? Здається, що лише частково. Новітня історія нашої держави свідчить про те, що в Україні є важливим не тільки і не стільки закон, але також і те, хто і як його застосовує на практиці.

З одного боку, вищевказані законодавчі новації стимулюють бізнес виходити з тіні, створювати нові високооплачувані робочі місця, інвестувати виробництво – так званий «реальний сектор». З іншого боку, проблемні аспекти, пов’язані з практичною реалізацією нововведень (більшість з яких проявить себе тільки на стадії застосування законів), цілком можуть повністю нівелювати сенс ідей, закладених у нове законодавство, як це було вже не раз.

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія