укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Податок на нерухомість буде нараховуватися на певні види нерухомого майна

26.02.2013

Автор: Максим Копейчиков, Адвокат, Партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: «Kyiv Post»

Наслідуючи нещодавно прийняту практику країн Західної Європи, власники великих квартир і будинків в Україні почнуть платити податок на нерухомість в цьому році.

Незважаючи на те, що експерти схвально ставляться до введення нового податку, вони також відзначають, що його ставка є невиправдано низькою, він не поширюється на комерційну нерухомість і його нарахуванням дуже важко керувати через відсутність реєстру нерухомості в країні.

Податок на нерухомість стосується власників великих квартир площею більше 120 квадратних метрів і будинків більше 250 квадратних метрів, незалежно від ринкової вартості. Ставка податку за кожний квадратний метр понад встановлену базу оподаткування буде визначатися місцевими радами. Київська міська рада встановила ставку в розмірі 11,47 грн. за кожний квадратний метр понад зазначену площу.

Ставка податку на великі квартири і будинки – квартири площею більше 240 квадратних метрів і будинки більше 500 квадратних метрів – буде в два рази вищою.

«Важливо розуміти, що податок на нерухомість стосується тільки житлової, а не загальної площі. Згідно з законодавством України, до житлової площі не відносяться кухня, їдальня, коридор, ванна кімната, складські приміщення», – пояснює Віктор Несін, голова правління Спілки консультантів з нерухомості. «Я вважаю, що це помилка. Наприклад, особа володіє будинком загальною площею 700 квадратних метрів. Такий будинок може мати велику кількість нежитлових приміщень, таких як внутрішній басейн, великі їдальні та інші. У такому випадку житлова площа будинку може бути не набагато більшою за 120 квадратних метрів, і особа буде платити дуже низький податок».

У законі є й інші лазівки, що дозволяють уникнути оподаткування. Наприклад, якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній дольовій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належними їм часткам. Таким чином, подружня пара, яка спільно володіє будинком площею 240 квадратних метрів, не буде платити податок на нерухомість, оскільки кожен з них володіє площею в розмірі, що не перевищує 120 квадратних метрів.

«Ще однією проблемою є те, що дуже багаті люди реєструють дуже мало власності на своє ім’я. Як правило, в такому випадку власність реєструється на родичів і друзів, щоб уникнути проблем з податковою службою», – зазначає Несін.

Експерти стверджують, що податок не буде стосуватися переважної більшості громадян, оскільки більшість українців мають у власності квартири, площа яких є значно меншою за мінімальні 120 квадратних метрів.

«Навіть самим органам влади незрозуміло, яким чином багато осіб володіють великогабаритними квартирами і будинками в Україні. Може статися так, що цей податок буде застосовуватися лише до дуже невеликої кількості людей», – говорить Володимир Котенко, партнер аудиторської компанії «Ernst & Young» і керівник практики оподаткування в Україні.

В Україні відсутній єдиний реєстр власників нерухомості, оскільки реєстр прав власності в кожному регіоні повністю закритий для широкої публіки.

«Для того, щоб дізнатися, хто і яким майном володіє, Міністерству доходів і зборів доведеться подавати запит на отримання відповідної інформації по кожному зверненню в Мін’юст. Однак навіть Міністерство юстиції не володіє всією інформацією з реєстру прав власності», – говорить адвокат Тетяна Монтян, яка спеціалізується на реєстрації прав власності.

Уряд працює над створенням національного реєстру власності з 2012 року, але, як і раніше, не відомо, чи буде оприлюднена ця база даних.

Проте експерти вважають, що найбільший недолік нарахування податку на майно полягає в повному ігноруванні об’єктів комерційної нерухомості.

«Безумовно, набагато легше оподатковувати квартири і будинки, оскільки це не заподіює шкоди чиємусь бізнесу. Перш за все, податковий тиск на бізнес є досить високим навіть без податку на нерухоме майно. Крім того, не будемо забувати, наскільки впливовими є великі фінансові групи в Україні», – говорить Максим Копейчиков, партнер Юридичної фірми «Ілляшев та Партнери».

«До цього часу всебічне обговорення питань оподаткування комерційної нерухомості не проводилося. Уявіть собі ситуацію, якщо всі заводи, готелі, торгові центри будуть обкладатися податком. Необхідно буде провести глибокий аналіз того, як це може бути зроблено без додаткового навантаження на бізнес», – зазначає Котенко.

Крім багатих людей, на ім’я яких зареєстроване майно, будівельні компанії будуть платити податок на нещодавно збудовані будинки, поки у них не з’явиться власник. Однак експерти вважають, що ставка податку є настільки невисокою, що це навряд чи вплине на ринок нерухомості. Пан Копейчиков зазначає, що ставка податку є такою низькою, що це «не йде ні в яке порівняння з ціною нерухомості в Україні».

Уряд обіцяє встановити всіх власників нерухомості, які можуть бути суб’єктами оподаткування, і направити їм листи до 1 липня. Листи будуть містити розрахунок податку на нерухомість, що підлягає сплаті протягом 60 днів.

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія