укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Мінагропрод зробив крок до легалізації аграрних розписок. Однак ефективним цей фінансовий інструмент може і не стати

17.06.2013

Автори: Марія Бровинська, Галина Калачова
Джерело: «Капитал»

Міністерство аграрної політики і продовольства розробило порядок введення електронного реєстру аграрних розписок. Про це сказано в проекті постанови, текст якого має «Капітал». У реєстрі буде міститися інформація про аграрні розписки, предмет застави і боржників. Внесення до реєстру буде платним, але вартість послуг з реєстрації в документі не вказана. Всі аграрні розписки повинні бути нотаріально завіреними, тому нотаріуси, у яких немає доступу до реєстру, повинні будуть пересилати обидва примірники документа реєстратору.

Перший крок зроблено

Аграрна розписка – документ, за яким аграрії зможуть отримувати кредити під заставу майбутнього врожаю. У ній фіксуються обсяг застави, зобов’язання боржника, а також дані про реєстратора, кредитора і позичальника. Агророзписки видаються окремо на кожний вид сільгосппродукції. Раніше подібні розписки використовувалися фермерами на договірних умовах і не були законодавчо регламентовані. Це призводило до судових позовів, вирішити які було непросто.

Узаконення агророзписок як фінансового інструменту відбулося в листопаді 2012 р., коли парламент прийняв відповідний закон. Документ набрав чинності в березні цього року, але носив рамковий характер, оскільки потребував прийняття додаткових підзаконних актів. Зокрема, без наявності реєстру розписки, як і раніше, обертаються поза законодавчим полем.

Відповідно до закону, кредитор за аграрною розпискою може не тільки надавати грошові кошти, а також постачати товари, виконувати роботи. При цьому у нього є право вести цілодобовий моніторинг майбутнього врожаю і живої худоби, які є предметом застави. Якщо кредитор вирішить, що його боржник вирощує продукцію неправильно, то він має право скласти акт і вимагати усунення порушень. Крім того, кредитор може самостійно або за допомогою третіх осіб займатися вирощуванням врожаю, усунувши при цьому свого боржника. Боржник повинен буде оплачувати агроексперименти кредитора.
Якщо кредитор не повертає боржнику розписку, то він повинен буде виплатити йому штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат (11,47 тис. грн.) і відшкодувати всі збитки. Якщо ж строк неповернення розписки перевищує один місяць, штраф складе 100 мінімальних зарплат (114,7 тис. грн.), при затримці на строк більше півроку – 300 мінімальних зарплат (344,1 тис. грн.).

Працювати почне нескоро

Агророзписки – додатковий засіб залучення ресурсів в агробізнес, вважає голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков. З ним погоджується і заступник генерального директора Української аграрної конфедерації Олександр Ярославський, але зазначає, що збільшення зростання кредитів призведе до зростання неповернень позикових коштів. За даними НБУ, за січень-квітень поточного року порівняно з аналогічним періодом 2012 р. обсяг кредитування аграріїв зріс на 4% – до 36,7 млрд. грн. При цьому сума простроченої заборгованості збільшилась на 15%, досягнувши 3,4 млрд. грн.

Партнер юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Максим Копейчиков не вважає, що аграрні розписки стануть ефективним фінансовим інструментом. «Не думаю, що це запрацює, адже наші фермери всі нововведення сприймають з недовірою», – говорить він. За словами юриста, невеликі виробники не будуть використовувати ці заставні інструменти, оскільки не дозволять собі ризикувати врожаєм.
«Нести ризики по втраті своєї землі в результаті можливих махінацій з розписками мало хто захоче», – погоджується з юристом керівник приватного агрогосподарства в Київській області.

За прогнозами адвоката юридичної компанії CMS Reich-Rohrwig Hainz Євгенії Новічкової, якщо всі формальності будуть дотримані, і нотаріуси та реєстратори пройдуть навчання, закон повинен запрацювати вже через рік. Однак швидше за все, на її думку, застосовувати розписки можна буде з кінця 2014 – початку 2015 р., тому що створення і тестування реєстру займе близько півроку – рік.

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія